Donald Trump amerikai elnök angliai látogatásával párhuzamosan új fejezet kezdődött a szigetország történetében: Franciaországból már nemcsak vonaton vagy kamionokon akarnak az egyetlen szárazföldi kapun, a csatonaalagúton bejutni az illegális migránsok, hanem tengeren is. Földrajzi elszigeteltsége miatt Nagy-Britannia mindeddig nem volt igazából kitéve az EU-t uraló liberális bevándorláspolitika következményeinek, mostantól azonban választhatnak, hogy az anarchikus uniós megoldásokat vagy a Trump kínálta mintákat követik.
Az Egyesült Államokban már 1990-ben 3,5 millióra becsülték az illegális migránsok számát, ami 2007-ben elérte a csúcsot: 12,2 milliót. A válságkezelést Donald Trump azért is helyezte hivatalba lépése után kormányzati politikája középpontjába, mert elődei képtelenek voltak hatékony politikával előállni. Amerika egyre inkább a gyenge állam tüneteit mutatta. Noha Barack Obama igyekezett érvényt szerezni a bevándorlásra vonatkozó jogszabályoknak, politikai és ideológiai megfontolásból lényegében elnézték azt, hogy bevándorlók illegálisan léptek be és tartózkodnak az államok területén. A végeredményt tekintve úgy tettek, mintha legálisan jutottak volna be az országba és törvényszerűen tartózkodnának ott, illetve törekedtek az illegális bevándorlók státusának legalizálására is.
Obama kénytelen volt elismerni, hogy a kormánynak korlátozott erőforrásai vannak az illegális bevándorlás kezelésének neuralgikus pontjához, a törvénytelen bevándorlók kitoloncolásához. Az illetékes hatóságok munkájában ugyanis az „elkapni és elengedni” informális gyakorlata érvényesült, amely felváltotta az „elkapni és visszafordítani” és az „elkapni és internálni” addig követett elvét.
Az elfogott és bírósági meghallgatásra váró illegális bevándorlókat inkább elengedték, mert az állomány létszáma alacsony volt, így túl sok migránssal volt dolguk, és szűkös lehetőségek voltak a fogvatartottak elhelyezésre is, miközben túl hosszú idő telt el az elfogás és a kitoloncolás között. Ráadásul a legfelsőbb bíróság kimondta, hogy a kitoloncolásra ítélt bevándorlókat, akiket más ország nem fogadna be, hat hónapnál tovább nem lehet fogva tartani.