A magyar ellenzéki pártok jelentős helyzetértékelési zavarokkal küszködnek az önkormányzati kampány kezdetén. Összefogásról, nagy győzelmekről beszélnek, miközben valójában a megmaradásukért, méghozzá egyszerre politikai és egzisztenciális túlélésükért küzdenek a helyhatósági választásokon.
A magyar politikai erőviszonyokat ugyanis az jellemzi, hogy – mint a magyar politikatörténetben nem először – van egy domináns pártszövetség, amelyik biztosan őrzi a hatalmát, magasan vezet a közvélemény-kutatások alapján, nincs igazi kihívója a jelenlegi pártrendszerben, mind országos, mind helyi szinteken kellően beágyazott a társadalomba.
Ezzel szemben áll egy megosztott, káderhiányban szenvedő, egymással is viaskodó és acsarkodó ellenzéki pártgöngyöleg, amelyikről egyelőre elképzelni sem lehet, hogy valódi kihívója legyen a Fidesz–KDNP-pártszövetségnek.
Mindennek ellenére az ellenzéki pártok – a Jobbiktól egészen a Momentumig – mernek nagyot álmodni, ami azonban nem több, mint egy kilátástalan helyzetben lévő politikai tábor wishful thinkingje, azaz vágyvezérelt gondolkodása, önáltatása, illúziója, és így a politikai erőviszonyok teljes félreértése.
Ehhez képest képtelenek arra, hogy a legalapvetőbb problémáikkal szembenézzenek. Először is, félreértik az önkormányzati választások tétjét. Folyamatosan azt hangoztatják – főként Karácsony Gergely és köre –, hogy a fővárosban nagy győzelmet aratnak, s ezzel nem pusztán Tarlós Istvánt, hanem Orbán Viktort és kormányát is „leváltják”. Úgy állítják be, mintha október 13-án hatalmi kérdések dőlnének el az országban, nem pedig a falvak, városok, megyék, illetve a főváros vezetőinek személyéről döntenének a magyar választópolgárok.
Ezzel nemcsak a közvéleményt csapják be, de saját magukat is feleslegesen hergelik. Félreértés ne essék: nem arról van szó, hogy a politikában tilos egy-egy választás kapcsán különleges jelentőségről, nagy tétről beszélni. A pártoknak joguk van ahhoz, hogy egy önkormányzati vagy egy európai parlamenti választást sorsdöntőnek nevezzenek el, amelyek közvetve hatalmi-kormányzati kérdéseket is érintenek.