Idén a május 9-i Európa-napot beárnyékolta a német Szövetségi Alkotmánybíróság négy nappal korábbi ítélete, amiben az EU legnagyobb alapító tagállamának taláros testülete érvénytelennek minősítette az Európai Unió Bíróságának ítéletét. Ahhoz, hogy megértsük a döntés történelmi jelentőségét, érdemes felidézni az EU intézményrendszerének működését, amit leegyszerűsítve úgy jellemezhetünk, hogy az EU-ban semmi sem pontosan az, aminek hívják. Az Európai Parlament – a nemzeti parlamentekhez képest – nem rendelkezik az uniós jogalkotás monopóliumával, hanem a Európai Tanáccsal osztozik azon. Az Európai Bizottság, mint az EU végrehajtó intézménye az uniós jog érvényesítésében, a tagállami végrehajtó szervek segítségére szorul. Az Európai Unió Bírósága pedig a nemzeti bíróságokkal karöltve biztosítja az uniós jogvédelmet. Ez utóbbi együttműködést számos írott és íratlan szabály rendezi, amelyek közül a legfontosabb: az uniós jogot a nemzeti bíróságoknak is alkalmazniuk kell, de annak értelmezéséről, érvényességéről az EU Bírósága mondja ki a végső szót.
Ez a tagállami és az uniós bíróság párbeszédén alapuló európai igazságügyi rendszer az európai közösségek alapításától kezdve, több mint hatvan éve működik. Az EU Bírósága következetesen kiállt az uniós jog – és ezáltal saját maga – elsődlegessége mellett, amit gyakorló jogászok, jogtudósok szinte minden országból kritizáltak, de a modell – jobb ötlet hiányában – a hétköznapok szintjén működőképesnek bizonyult. Különösen a nemzeti bíróságokra volt jellemző, hogy fegyelmezetten követik a luxemburgi iránymutatást, esetleges ellenérzéseiket az asztalfióknak írják meg.
Ezt a kialakult, több évtizede bejáratott együttélést borította fel a legnagyobb tekintélyű tagállami testület, a német Szövetségi Alkotmánybíróság azzal, hogy kimondta: az EU Bíróságának azt az ítéletét, amelyben az Európai Központi Bank kötvényvásárlásról szóló határozatát érvényesnek nyilvánította, magára nézve nem tartja kötelezőnek. És ha már idáig eljutott, nem állt meg itt: közvetlenül az Európai Központi Bank határozatát is megvizsgálta és azt érvénytelennek mondta ki. Egy ítélettel két uniós intézmény döntését bírálta felül.