„Hiszek Amerikában”, mondja Bonasera (Salvatore Corsitto), a temetkezési vállalkozó a Keresztapa nyitójelenetében Don Corleonénak (Marlon Brando). Ez ennek a remekműnek az első mondata. Micsoda kezdőjelenet! A trilógia második részében elhangzik egy másik mondat, ezúttal Michael Corleone (Al Pacino) szájából: „Ha valamit megtanulhattunk ebben az országban, hogy bárkit, bármikor meg lehet ölni.”
Ez a két mondat kamaszkorom óta zúg a fülemben. Nem tudok szabadulni tőle. Éppen úgy zúg időnként tőle a fejem, mint két jókora pofontól, amit jobbról, majd balról kap az ember. Beleszédül, nem kap levegőt, hányingert kap tőle, hogy aztán szép lassan újra visszatérjen belé az élet. De két ilyen pofont soha nem lehet elfelejteni. A fizikai zúgás elmúlik, de a lélek zúgása örökre ott marad.
Hogy lehet hinni egy olyan országban, ahol bárkit, bármikor meg lehet ölni? Ahol csak a pénz számít, jobban, mint bárhol a világon, és a híres self-made man érzés és a success story is a pénzről szól. És a kegyetlen versenyről. Ahol csak az én számít, és át lehet gázolni mindenen és mindenkin, a szent cél, a dollár érdekében. Amire azért ráírták, hogy In God We Trust. Bízunk Istenben. Biztos, ami biztos.
Annak idején, az én generációmnak, Amerika volt a minden. A non plus ultra. A Gonosz Birodalmának, ahogy Ronald Reagan nevezte a Szovjetuniót, az ellentéte. A szabadság és a korlátlan lehetőségek hazája. Persze. Hogyne. Őszintén hittük ezt a hetvenes-nyolcvanas években. A nagyváradi lakótelepen, ahol felnőttem, megjelent egyszer egy hirtelenszőke, göndör hajú, majd kétméteres huszonéves fiú. Mi akkor tizenévesek voltunk. Magyar származású amerikai volt, már kint született, úgy hívták: Klein Párizs. Esküszöm, hogy így hívták.
Nyilván ő Paris-nak írta, de nekünk így mutatkozott be, és nem kamuzott: Klein Párizs. A Kis Párizs megjelent a Pece-parti Párizsban. Lee Cooper farmer, UCLA póló és baseballsapka, Converse fehér tornacsuka, és dobozos! (az meg mi?) Coca-Cola. Szóval a nagy amerikai fehér álomisten. Ő az, efelől nem lehet kétség. Ittuk a szavait, rajta csüngtünk naphosszat. Egy hibája volt, ami azonnal feltűnt. Hívtuk focizni, ő szívesen is jött, bemelegített, koncentrált, beállt a védelembe, de amikor elindult a játék, felkapta a labdát kézbe, és elfutott vele az alapvonalig. Diadalmasan nézett vissza ránk. Na, milyen voltam? Mi is csak néztünk. Majd türelmesen elmagyaráztuk neki, hogy ez futball, itt nem lehet kézzel vinni a labdát. Felháborodva válaszolt: már hogy ne lehetne kézzel vinni a labdát?! Hiszen ez futball!