Bár Európának a vírus- és a gazdasági válságtól, ál- és rémhírektől, komor jóslatoktól elgyötört, elfásult százmilliói a jövő évtől azt várják, hogy az új vakcinák, a tömeges védőoltás és a remélt nyájimmunitás következtében visszatérhetnek a normális élethez, egyesek egészen mást várnak, illetve másra készülődnek.
Az Európai Bizottság már a jövő év elején elkezdené Magyarország és Lengyelország jogállamisági vizsgálatát, nyilatkozta egy berlini liberális lapnak Vera Jourová, a testület cseh liberális alelnöke. Vajon melyik honi online felület közölte a szenzációs hírt? Naná, hogy a Gyurcsány házaspár szócsöve, a Nyugati Fény. „Nem sokat totojáznak” – írják (diadal)ittasan, előre pezsgőzve a medve bőrére. Azon örvendeznek, hogy a brüsszeli politikus szerint keményen kell dolgozni azért, hogy szükség esetén valóban csökkenteni lehessen a közösségi támogatásokat azon kormányokkal szemben, amelyek semmibe veszik a demokratikus értékeket.
Evvel önmagában nem volna probléma, a demokratikus értékek semmibe vételének ódiumát az vegye magára, akit illet. De hogy a huszonhét uniós tagállam kormánya közül kit illet, kit nem, azt világos, objektív kritériumok, azonos mérce alapján lefolyó tisztességes, alapos, körültekintő, nem koncepciós és nem statáriális vizsgálat során – közösen! – kell majd megállapítani. Ebben állapodtak meg az Európai Unió tagállamainak demokratikus vezetői legutóbbi brüsszeli csúcstalálkozójukon. Orbán Viktor azt hangsúlyozta, a magyar és a lengyel kormány – a költségvetési vétó kilátásba helyezésével – december 10-én olyan megállapodást ért el, hogy a jogállamisági mechanizmust nem lehet politikai célokra használni, és az EU alapszerződésében rögzített jogi eljárásrend nem cselezhető ki.
Természetesen minden uniós tisztviselőre nézve kötelező az unió legfőbb döntéshozó testületének döntése, ezért ha a hangyaszorgalmú Vera Jourová (mint az értékekért és átláthatóságért felelős alelnök) már az új év elején neki akar látni a sziszifuszi munkához – mind a huszonhét tagállam objektív kritériumok szerint, azonos mérce alapján lefolyó alapos, körültekintő, tisztességes (!) vizsgálatához –, hát tegye. Ahogy mondani szokták, jó munkához idő kell.