Közös erővel a vírus ellen

Össze kell fognunk az emberi életek megmentéséért, ez pedig kizárólag védőoltások és hatásos gyógymódok segítségével lehetséges.

Ursula von der Leyen - Várhelyi Olivér
2021. 02. 06. 7:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tavaly márciusban az Egészségügyi Világszervezet (WHO) világjárványnak nyilvánította a koronavírus-járványt, amelynek rengeteg ember esett áldozatul 2020-ban és idén is. Össze kell fognunk az emberi életek megmentéséért, ez pedig kizárólag védőoltások és hatásos gyógymódok segítségével lehetséges. A WHO bejelentése óta eltelt kevesebb mint egy év alatt az Európai Unió három Covid–19-oltóanyag használatát is engedélyezte a területén, amelyeket hamarosan újabbak követnek majd.

Rendes körülmények között a vakcinák kifejlesztése hozzávetőleg tíz évet vesz igénybe. Ez alkalommal mindössze tíz hónap alatt sikerült eredményre jutnunk. Az Európában elsőként engedélyezett koronavírus-oltóanyagot Karikó Katalin magyar biokémikus fejlesztette ki, és ma már a vakcina tömeges gyártása is folyamatban van az Európai Unióban. Az Európai Unió jelentős pénzügyi támogatást nyújtott a vakcinafejlesztőknek, hogy időben kiépítsék azokat a kapacitásokat, amelyek révén mindnyájunknak elegendő oltóanyagot tudnak előállítani és legyártani. A gyártók kötelessége, hogy azonnal, az oltóanyagok engedélyezésének pillanatától kezdve megkezdjék a vakcinák leszállítását, ahogy arról velük megállapodtunk. Tekintettel arra, hogy Európai Unió 2,9 milliárd eurót ruházott be a vakcinafejlesztésbe, jogos elvárásunk, hogy az európai polgárok, köztük a magyar emberek hasznát lássák ennek a közös európai beruházásnak és a lehető leggyorsabban megkapják a koronavírus elleni védőoltást.

Az Európai Unió nem áll jól

„Mi a biztonságos futásra törekedtünk: nem engedhettük meg magunknak, hogy sérülést szenvedjünk. Maximális gondot fordítottunk a közöttünk lévő összhangra is, hogy ne a széthúzás érvényesüljön” – ezzel magyarázta az európai sprintváltó, hogy miért a hetedik helyen végzett az olimpián, hogyan tudták hatan is megelőzni a versenyben.

Tovább...

Európa összesen 2,3 milliárd adag oltóanyagot kötött le az uniós polgárok és a szomszédos országok lakossága számára. Ez volt a helyes megközelítés: egyesített erőkkel harcolni a koronavírus ellen és európai szinten, közösen fellépni a járvány leküzdéséért, nem kevésbé azért, mert a vírus nem ismer határokat. Kezdettől fogva arra törekedtünk, hogy mindegyik tagállamnak méltányos és azonnali hozzáférést biztosítsunk az oltóanyagokhoz – mérettől függetlenül. Gondoljunk csak bele, mi történt volna, ha csak egy-két tagállam részesült volna a vakcinákból. Márpedig könnyen így alakulhatott volna a helyzet, ha nem közösen tárgyalunk a vakcinagyártókkal. Képzeljük csak el, hogy ez mit jelentett volna a közös Európára nézve. Létfontosságú volt, hogy egyhangúlag úgy döntöttünk: egységesen, európai közösségként cselekszünk.

Ennek megfelelően az Európai Bizottság a 27 tagállam érdekében és a 27 tagállami kormánnyal karöltve látott munkához. Tavaly júniusban a tagállamok részvételével egy ún. irányítóbizottságot hoztunk létre, amely révén folyamatos az információáramlás az Európai Bizottság és az irányítóbizottság tagjai között, a döntéseket pedig közösen hozzuk meg. Az Európai Bizottság először több mint 100, oltóanyag kifejlesztésén dolgozó vállalatot világított át. Ezt követően pedig gyorsan összeállítottunk egy oltóanyag-portfóliót a hat legígéretesebb vakcinát gyártó cég bevonásával. Tavaly nyáron ugyanis senki sem tudta, ki lesz végül a befutó. Ma már egyértelmű: jó döntés volt, hogy az európai megközelítést választottuk. Ma már három engedélyezett oltóanyaggal rendelkezünk, és a három gyártó – a BioNTech/Pfizer, a Moderna és az AstraZeneca – már megkezdte a vakcinák leszállítását. Ezeket hamarosan újabbak követik.

Az általunk választott európai megközelítést bírálók közül sokan most azt állítják, hogy a vakcinák leszállítása nem eléggé gyors. Őszintén szólva mi nem értünk egyet ezzel. Egy új vakcina előállítása hihetetlenül összetett és érzékeny feladat. Mindhárom, eddig sikeresnek bizonyuló oltóanyaggyártónak számottevően csökkentenie kellett az általa leszállított vakcinák mennyiségét a gyártás kezdeti szakaszában – vagy azért, mert problémák jelentkeztek a gyártási folyamat során, vagy mert nem volt elegendő egy vagy több fontos alapanyag. Ez azonban nem mentesíti őket a kötelezettség alól, hogy teljesítsék a velünk kötött szerződésekben vállalt feladataikat. Az Európai Bizottság szakadatlanul azon dolgozik, hogy a vakcinák leszállítására a gyártókkal kötött megállapodásoknak megfelelően sor kerüljön. Mindent megteszünk és mindent meg is fogunk tenni ennek érdekében!

Tekintettel arra, hogy a védőoltással biológiai eredetű hatóanyagokat juttatunk be egészséges emberek szervezetébe, a vakcinák biztonságossága és hatásossága mindig is rendkívül fontos szempont volt. Ezért vittük végig az Európai Gyógyszerügynökséggel a teljes engedélyeztetési eljárást. Ez a három-négy hétig tartó folyamat ugyanis fontos befektetés a vakcinák iránti bizalom erősítésére. És ez magyarázza többek között, miért kezdtük meg kicsit később beoltani a lakosságot, mint az Egyesült Királyság, illetve hogy miért különbözik az eddig beadott védőoltások mennyisége. De most már folyamatban van az oltóanyagok bevezetése, és a polgárok biztosak lehetnek abban, hogy nem tettünk engedményeket a biztonságuk rovására.

Az Európai Unióban december végén kezdtük meg beoltani a lakosságot. Most, öt héttel később, a gyártók már mintegy húszmillió adag oltóanyagot kiszállítottak a tagállamokba, Magyarországon pedig az egészségügyi szervek már 250 ezer embert beoltottak ezekkel a vakcinákkal.

Ez még csak a folyamat kezdete, amelyet fel kell gyorsítanunk. Februárban az uniós tagállamok további, kb. 33 millió, márciusban pedig újabb 55 millió adag vakcinát fognak kapni. A második negyedévben óvatos becsléssel is további 300 millió adag oltóanyag érkezik majd a tagállamokba. Szorosan és éberen nyomon fogjuk követni ezt a folyamatot, ideértve a gyártás növelésére irányuló erőfeszítéseket is. Nagyon fontos, hogy nyárra a felnőttlakosság többsége Európa-szerte mindenütt megkapja a védőoltást. Ez nem jelenthet megvalósíthatatlan feladatot.

Átláthatóságot is biztosítanunk kell arra vonatkozóan, hogy mely országok részesülnek az oltóanyagokból, különösen abban az esetben, ha a gyártó nem teljesíti az Európai Uniónak tett ígéretét. Ezért vezettünk be egy uniós átláthatósági és engedélyezési mechanizmust: pontos képet kell kapnunk az oltóanyagexport eddigi és ezután várható alakulásáról. Nem áll szándékunkban korlátozásokat bevezetni azokra a gyártókra vonatkozóan, amelyek teljesítik szerződéses kötelezettségeiket, de szembe kell szállnunk a nem teljesítő vállalatokkal.

Míg mi a vírus ellen küzdünk, az folyamatosan változik. Az új mutációk aggodalomra adnak okot, még akkor is, ha úgy tűnik, az eddig engedélyezett oltóanyagok egyelőre hatásosak ellenük. Mivel tanultunk a történtekből, fel kell készülnünk arra az eshetőségre, hogy a vírus egyszer csak nem reagál már a jelenlegi oltóanyagokra. Ezért néhány nappal ezelőtt összehívtuk a vakcinagyártó vállalatok vezérigazgatóit és a tudósokat. Megállapodtunk abban, hogy gondosan figyelemmel kísérjük a vírus fejlődését, és ezeket az adatokat megosztjuk a gyártókkal és az Európai Gyógyszerügynökséggel. Szorosan együtt fogunk működni a tudósokkal és a gyógyszeriparral, hogy felkészüljünk olyan oltóanyagok gyors kifejlesztésére, engedélyezésére és gyártására, amelyek az új mutációk esetében is hatásosak. Mindenekelőtt pedig bővíteni szeretnénk az európai gyártókapacitásokat, hogy a vakcinák az egész közösség javát szolgálják. Magyarország nagy hagyományokkal rendelkezik az oltóanyag-fejlesztés terén, és a gyártókapacitást tekintve is komoly lehetőségeket kínál, ezt pedig érdemes kamatoztatnunk.

Felelősségünk nem ér véget az európai határoknál. Feladatunknak nem teszünk eleget azzal, ha Európában a legtöbb felnőtt megkapja a védőoltást. Ezért szorgalmaztuk az első naptól kezdve, hogy globális válaszokat adjunk a világjárványra. A Bizottság két adománygyűjtő rendezvényt szervezett, amelyeknek köszönhetően 16 milliárd euró folyt be erre a célra. Segítettünk létrehozni az úgynevezett Covax-eszközt is annak érdekében, hogy a magas jövedelmű országok beruházzanak az alacsony és közepes jövedelmű országok oltóanyag-ellátásába, különös tekintettel a szomszédos országokra kiemelt figyelmet és kapacitásokat fordítunk a Nyugat-Balkán térségében fekvő és a keleti partnerségben részt vevő partnerországokra. Számukra is biztosítanunk kell, hogy hozzáférjenek a vakcinákhoz az ő biztonságuk elengedhetetlen a saját biztonságunkhoz. A tagállamokkal közösen összesen 870 millió eurót biztosítottunk a Covax számára. Ez az egyik legnagyobb hozzájárulás az eszköz forrásaihoz.

A koronavírus-járvány Európa és a világ számára is példa nélküli, nehéz időszak. Mindannyian harcban állunk, és ebben a küzdelemben szükségünk van egymásra – közös ellenségünk, a vírus ellen.

Ursula von der Leyen az Európai Bizottság elnöke, Várhelyi Olivér szomszédságpolitikai és bővítésügyi biztos

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.