Orbán Viktor miniszterelnök december huszonegyedikei nemzetközi sajtótájékoztatóján jelentette be a hírt, miszerint Novák Katalint jelöli az államfői pozícióra. Ezen jelöléssel Novák Katalin Magyarország eddigi legfiatalabb és első női köztársasági elnöke lehet.
A jelölés bejelentése óta már jó pár nap eltelt, én pedig szándékosan vártam több mint egy hetet az alább következő publikáció elkészültével. Hogy miért? Mert őszintén reménykedtem az örömtől és büszkeségtől szóhoz sem jutó hazai feminista bázis késve érkező gratulációiban – hiába persze.
Női egyenjogúság elkötelezett szószólói, hol vagytok hát? Szerencsénkre azonban országunk folyton elégedetlen, mindig kritikus polgárainak véleménynyilvánítása ez ügyben sem maradhatott el, eme kritikák azonban még engem is felháborodásra ösztökéltek, úgyhogy következzék a reflexió.
Arra kérem a tisztelt ellenzéket, ha így is van, tekintsen el egy pillanatra attól, hogy milyen mély megvetéssel viseltetik a Fidesz iránt. Bizony, a disztingválás gyakorlására szólítok fel minden kritikust, mert őszintén hiszem, hogy Novák Katalin kompetenciájának válogatatlan földbe döngölése politikai nézetei miatt rendkívül igazságtalan.
A szóban forgó hölgy két diplomával rendelkezik, és anyanyelvén kívül négy világnyelven beszél kifogástalan szinten.
Már karrierjének kezdetekor fényes jövőt jósoltak neki a hozzáértők, ahogy számtalan dicséret és hízelgő jelző is keringett a sajtóban őróla szólva.
Hosszú évek óta házas, három gyermek büszke édesanyja, akik nevelésére hét teljes évet áldozott az életéből. Ez egy igen fontos aspektus, mert az internet bugyraiban bolyongva több helyen belefutottam abba az eszmefuttatásba, miszerint Novák Katalin jelölése csak azért történt meg, mert „tökéletesen megtestesíti a sokgyermekes fideszes édesanyát.”
Politikai hovatartozástól függetlenül felháborítónak tartom ezt a gondolatot, mert épp Novák Katalin az, aki igenis joggal szerzett érvényt magának a hazai közéletben anyaságának kamatoztatásán kívül is.Egy tehetséges, ambiciózus nő, aki örömmel tett eleget a női princípiumoknak, és nem azért hozott a világra három gyermeket, hogy bármikor is hasznot húzzon belőlük.
Értelmiségi szülők gyermekeként már a kezdetektől elit iskolában végezte a tanulmányait, ahol már akkoriban felkerült a dicsőségfalra kiváló eredményei miatt. Az érettségi után a Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetemen szerzett közgazdász diplomát, tanulmányait azonban ezután is folytatta. Előbb a Szegedi Tudományegyetem Állam-és Jogtudományi Karán végzett, majd tanulmányi ösztöndíjjal jutott ki a politikai tanulmányok párizsi intézetébe.
A szegedi egyetemen, ahol jogász diplomáját szerezte, Trócsányi László volt az alkotmányjogi professzora. A későbbi igazságügyi miniszter volt a vezetője a karon akkoriban induló francia jogászképzésnek is, amelyben Novák Katalin is részt vett, és amelyet Trócsányi professzor tudatosan épített tehetséges és szorgalmas diákjai számára.
Mindemellett Novák Katalin külügyminisztériumi munkáján túl Párizsban részt vett egy uniós képzésen is. Mindezen ismeretek birtokában a jelöltséghez szükséges attribútumait redukálni a gyermekei számára kicsit sértő, nemdebár?
Természetesen az általa képviselt életmód megegyezik a kormánypárt által propagált családmodellel, ez így igaz. De tényleg az a problémánk, hogy egy XXI. századi nő sikeresen össze tudta egyeztetni a karrierjét a gyermekvállalással?
Nem ez a követendő példa a világ feministái szerint? Vagy mindjárt nem kívánatossá válik a gondolat, ahogy a Fidesz is pozitív színben meri feltüntetni? Őszintén azt kifogásoljuk valakiben, hogy három gyermeket mer nevelni a férjével?
És még egy aprócska gondolat azok számára, akik szerint a jelölést Novák Katalin nem megérdemelte, hanem csak azért kapta, „mert nő.” A Betty Friedan lelkes rajongói által éltetett kötelező női kvóta nem éppen így működik? Az egyikért lelkesedni a másikat meg köpködni nem képmutatás és kettős mérce?
Feltételezve, de meg nem engedve egy röpke pillanatig, hogy a vádak igazak, tegyük fel, hogy Novák Katalint semmi egyéb nem teszi alkalmassá a pozíció betöltésére, mint eladhatósága.