idezojelek

Szóbumeráng egy másik Chucktól

Chuck Schumer Donald Trumpot az Orbán Viktorra való hivatkozással szerette volna hitelteleníteni.

Szőcs László avatarja
Szőcs László
Cikk kép: undefined

Régen történt már, hogy Donald Trump pénzzel is támogatta Chuck Schumer kampányát, mint egyik New York-i a másikét. Ám a Trump-elnökség kiélezte az ellentétet az amerikai politika fenegyereke és a simulékony demokrata szenátor között. Ma sem éppen felhőtlen a viszonyuk: Schumer afféle primus inter pares a washingtoni szenátusban, Joe Biden elnök első számú kongresszusi szövetségese, a továbbra is népszerű exelnök pedig akár vissza is térhet a Fehér Házba 2025 elején. Ez lenne az amerikai baloldal rémálma.

Mindez rendben is lenne, meccseljék csak le egymás között, tudunk hozzá egy jó helyet a manhattani Ötödik sugárút és a Harmincharmadik utca sarkán. De a láthatóan soha véget nem érő párharcukba – mindketten a nyolcadik ikszhez vezető utat tapossák – Schumer most Magyarországot is a szájára vette. Hogy Trumpot hiteltelenítse, azt mondta Orbán Viktorra utalva – akit az előző elnök nemrég ismét támogatásáról biztosított –, hogy ez az ember „lebontja, akármilyen demokráciája is volt Magyarországnak”. Az „akármilyen” jelző ugyan az előző MSZP–SZDSZ-világra sem vet éppen jó fényt, de nem ez a lényeg. Bizonyos értelemben hízelgő és felértékelő, hogy Magyarország Amerikában is téma lett. Szerettük, amikor első hivatalban lévő elnökként 1989-ben Budapestre jött az idősebb George Bush, noha valahogy sohasem emlegette a kampánybeszédeiben Kádárt, Grószt és Németh Miklóst. Tavaly viszont a szélesebb amerikai közvéleményben is feltűnést keltett a konzervatív médiasztárok, ­Tucker Carlson és Dennis Prager, valamint Trump minisztere, Jeff Sessions magyarországi útja. Az Orbán-kormányra a jobboldal modelljeként tekintenek.

Az amerikai belpolitikai vonatkozások persze lényegesebbek Washingtonban. A demokraták ugyanis tartanak Trumptól. Az a maroknyi republikánus képviselő, aki az előző elnök ellen szavazott az impeachment, a megbuktatását célzó közjogi felelősségre vonási eljárás során, megütötte a bokáját. Trump továbbra is uralja az amerikai jobboldalt, és ha visszatérésre készül, vele szemben mind a gyengélkedő Biden, mind pedig az alelnöki képességeit sem bizonyító Kamala Harris verhető ellenfélnek tűnik. Utóbbi poszton amúgy sincs magasan a mérce: ha Dan Quayle jó volt Bush alelnökének, Harris is megteszi – viszont Quayle legalább nem akart elnök lenni. Schumer javára legyen írva, hogy ő sem: egész életét a New York-i, majd a washingtoni törvényhozásban töltötte, a meggyőzésen alapuló folyosói lobbimunkával, akárcsak évtizedeken át előzőleg Biden is. Beérte a Capitoliummal: noha New York, az egyik vezető szövetségi állam rangidős szenátoraként régóta az amerikai politika fontos alakja, ügyvezető pozícióban nem volt – leszámítva a piszoár előtt töltött időt.

Guilt by association – ez a neve annak az érvelési hibának, amellyel Schumer Trumpot az Orbánra való hivatkozással akarta hitelteleníteni, épp a Capitolium ostromának évfordulóján. Morális alapon aligha tehette ezt. Magyarországon a Fidesz–KDNP pártszövetsége 2010-től három alkalommal kapott kétharmados felhatalmazást a kormányzásra a választóktól. Aki ezen változtatni akar, három hónap múlva újabb lehetőséget kap rá. A kialakult helyzetet eddig az ellenzéki szavazók is tudomásul vették. Az Egyesült Államokban mindez máshogy történt. A 2020-as elnökválasztás eredményét a republikánus szavazók kétharmada nem fogadta el; ez több tíz millió embert jelent. Csak a jéghegy csúcsa volt a Capitolium tavaly januári ostroma, amelynek évfordulóján Biden most Trump-ellenes tirádát tartott. Francis Fukuyama, akinél pedig kevés hűségesebb védelmezője van a liberális demokráciának – már három évtizede a liberalizmus győzelmét és ezzel a történelem végét hirdette – tavaly január nyomán akkor is keserűen mond most búcsút az amerikai demokráciaeszménynek, ha ezért Trumpot tartja felelősnek. „Amerika hitelessége a jó demokratikus gyakorlat fenntartásában cafatokra szakadt” – írja.

Szeretjük a mindig kemény Chuck Norrist a mozivásznon és Magyarország barátjaként is. De ez a másik Chuck – nem túl eredeti módon, papagájként lépve John McCain és Hillary Clinton nyomdokaiba – ezúttal olyan verbális bumerángot engedett el, amelyet valahol a Capitolium környékén szedhet össze. Csak vigyázzon, fejbe ne vágja!

Borítókép: Chuck Schumer (Fotó: MTI/EPA/Shawn Thew)

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

Szalai Ádámot újra kísérti az ellentmondás

Szőcs László avatarja
Szőcs László

Hígtrágya és pogrom Hollandiában

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Ez itt az én hazám

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Mivé lett világunk?

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.