Az erdélyi magyarok körében a közelgő magyarországi választásokat megelőző kampányidőszak nem okoz különösebb megosztottságot. Évek óta stabilan magas az Orbán Viktor vezette kormány támogatottsága, így a megméretéssel kapcsolatos közvélekedésben inkább csak a magyar baloldal Erdélyből értelmezhetetlennek tűnő kormányellenes propagandája jelenik meg riasztó témaként.
A Bálványos Intézet bő két hónappal ezelőtti kutatásából az derült ki, hogy a pártpreferencia tekintetében 2016 óta nem történt változás, a magyar állampolgársággal rendelkező, szavazni szándékozó erdélyi magyarok túlnyomó többsége, nyolcvanhárom százaléka a Fideszre szavazna.
A baloldal legnépszerűbb pártja a Jobbik, mindössze négy százalékkal. A közös lista megítélése még ennél is rosszabb: a megkérdezettek három százaléka voksolna rá.
A Fidesz óriási erdélyi támogatottságára pofonegyszerű a válasz: az utóbbi tíz évben Magyarország kormánya soha eddig nem tapasztalt támogatási és gazdaságfejlesztési programot valósított meg Erdélyben, amelynek részesei voltak az óvodaépítések révén a kisgyerekes szülők, az iskolafejlesztések kapcsán a diákok, a magyarországi támogatással működő Sapientia egyetem diákjai, a gazdaságfejlesztés projektekben érintett vállalkozók, az ingatlanjaikat anyaországi forrásból felújító egyházak, és a sor még hosszan folytatható.
Az erdélyi magyar közösség olyan segítséget kapott, amellyel a jövő alapjait is megteremtheti. Azt kapta meg az anyaországtól, amelyben a román állam részéről az eddigi tapasztalatok szerint soha nem részesült volna. Azok az üzenetek, megfogalmazások, amelyek a magyar kormány részéről érkeznek, érthetők, a kisebbségi létben élők számára fontosak.
Ez az, amit végképp nem ért, ezért kampányakciónak, „magyarkodásnak” tart a baloldal, miközben meg sem próbálkozik egy másfajta, ettől különböző retorikával az erdélyiek irányába. Orbán Viktor erdélyi ellenzői egy rendkívül szűk, alapvetően liberális irányultságú szavazói körből kerülnek ki.
Ők azok, akik azért támadják a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget (RMDSZ), mert „arra vetemedett”, hogy a „diktatórikus”, „Európa-ellenes” magyar kormánnyal, annak miniszterelnökével partneri szövetséget alakított ki. Szerintük az RMDSZ-t, Kelemen Hunor pártelnököt „Budapestről irányítják”.