Szerencsés az, aki a választás másnapján nem lépett be a közösségi oldalára vagy esetleg konszolidáltabbak az ellenzéki ismerősei, és nem látta, milyen új valóságmagyarázatok terjednek. Az egyik ilyen, egy tévesen Széchenyi Istvánnak tulajdonított idézet volt, amely arról szól, hogy minden nemzetnek olyan kormánya van, amilyet érdemel. Nem nehéz kitalálni, hogy az ellenzékiek milyennek gondolják a kormányt, így azt sem, hogy ebben a kontextusban mit gondolnak a magyar népről, de az alábbi sorok magukért beszélnek. „Ha valami oknál fogva ostoba vagy komisz emberek ülnek egy bölcs és becsületes nép nyakára, akkor a nép azokat a silány fickókat minél hamarabb a pokol fenekére küldi. De ha egy hitvány kormány huzamosan megmarad a helyén, akkor bizonyos, hogy a nemzetben van a hiba…” – írta az ellenzékiek szerint Széchenyi.
Nincs azzal semmi baj persze, ha valaki megoszt egy idézetet, azzal viszont annál inkább, ha fenntartások nélkül elhiszi annak hitelességét. Mert lássuk be, a mai világban fél perc alatt ki lehetett volna deríteni erről a három mondatról, hogy valóban a reformkori politikustól származik-e. Felvilágosult honfitársaink azonban megspórolták az időt, és olyan frázisokat kötöttek Széchenyi István nevéhez, amelyeket valójában soha írt le.
De tekintsünk el ettől az apróságtól, mert ha csak a tartalmi részt nézzük, az is végtelenül álságos és meglehetősen bántó a jobboldali szavazókra nézve. Ráadásul olyan ellenzéki választók húzzák rá ezeket a sorokat a Fidesz szimpatizánsaira, akik demokratának és liberálisnak vallják magukat.
Demokratának, de nem tartják tiszteletben a többség döntését, liberálisnak, de nem fogadják el a máshogy gondolkodók véleményét, sőt megalázzák és lesajnálják őket.
Érdekes megszólalásokból csemegézhettünk az összefogás eredményváróján készült videókból is, melyekben a felvilágosult pesti értelmiség azt ecsetelte, hogy menekülni kell Magyarországról, mert agymosott vidékiek döntötték el a választást.
Ezek a derék választópolgárok minden bizonnyal azt gondolják, hogy vidéken nincsen internet és Facebook, vagy ha van, akkor azon csak jobboldali tartalmakat lehet megnyitni. Valószínűleg így vélekednek a tévéről is, nem lehet elkapcsolni a közszolgálati csatornákról, és akkor még nem beszéltünk a postásokról, akik csak konzervatív lapokat kézbesítenek. Ha józan paraszti ésszel gondolkodunk, hamar beláthatjuk, hogy téves az elmélet, miszerint általánosságban a vidékiek kevésbé lennének tájékozottak, mint a városiak. Akik ilyeneket mondanak, azok burokban élnek, és semmit sem tanultak az elmúlt tizenkét évből. Pedig ha néhanapján elhagynák Budapest határát, akkor saját tapasztalatot is szerezhetnének a vidéki tájakról, falvakról és emberekről, akik a balliberális narratívával ellentétben nem harapnak és képesek késsel-villával étkezni.
Tudatlansággal vádolni a vidékieket nemcsak urbánus nagyképűség, hanem rosszindulatúság is. Az ellenzéki hangadók pedig minden bizonnyal többre mennének, ha inkább azon gondolkodnának el, hogy a baloldali összefogás miért nem tudta megszólítani a vidéki magyarokat. Talán pont azért, mert sosem értették a néplelket.
A magát haladó értelmiségiként meghatározó tömb egyébként meg van győződve arról, hogy ők maguk független-objektív hírforrásokból tájékozódnak, minden mást pedig propagandának címkéznek. De mely híroldalak elég felvilágosultak? Azt ők mondják meg, mindig változó, aktuális kényüktől, kedvüktől függ. A kampány során például számos, korábban még a támogat kategóriába sorolt híroldalt kiáltották ki árulónak, amikor éppen nem éljenezte az összefogást, és ugyanezt tették a közvélemény-kutatókkal, amikor a Fidesz győzelmét vetítették előre. Ez tehát a független-objektivitás, amit szerintük az agymosott vidékiek nem látnak?