A Fidesz–KDNP hatalmas választási győzelme azt jelenti, hogy Orbán Viktor hamarosan megalakíthatja egymás után negyedik, összesen pedig ötödik kormányát. Ha Isten segedelmével kitölti 2026-ig szóló mandátumát, egyfolytában tizenhat évig áll majd a magyar demokratikus kormány élén, amire a magyar parlamentarizmus történetében még soha nem volt példa. (Az eddigi „csúcs” Tisza Kálmán nem egészen tizennégy és fél éves miniszterelnöksége volt.)
A tizenhat éves folyamatos kormányfői szolgálattal egyébként Orbán Viktor beéri Helmut Kohl és Angela Merkel német kancellárokat, ráadásul utóbbi múlt év végi távozásával a magyar kormányfő lett a legrégebb óta hivatalban levő választott politikai vezető az Európai Unióban, sőt a szélesebb értelemben vett nyugati világban.
Négyszer egymás után szabad, demokratikus parlamenti választást megnyerni, ráadásul kétharmados többséggel, nemzetközileg is kiemelkedő, sőt példátlan siker. Különösen, ha figyelembe vesszük, hogy óriási külföldi erőközpontok és szervezetek álltak csatasorba a hazai baloldali blokk mellett, nyíltan és durván beavatkozva a magyar választásokba.
Ez az arctalan és gerinctelen, kormányzásra alkalmatlan ellenzéki pártszövetség azonban beteljesítette Orbán Viktor szombati lapszámunkban megfogalmazott jóslatát: „Mindent kockára tettek, és vasárnap mindent el fognak veszíteni.”
Most még néhány napig nyilván a választási eredmények kommentálása, elemzése, értékelése, illetve végső, hivatalos megállapítása lesz napirenden, de hétfőtől már az a fő kérdés: milyen lesz az új kormány szerkezete, összetétele, és milyen válaszokat ad majd a magyar gazdaság és társadalom előtt álló nagy kihívásokra?
Hiszen mögöttünk egy világjárvány (amely azonban új változatokban újra visszatérhet), mellettünk egy háború zajlik (amelynek a vége és tartós következményei ma még nem láthatók), s előttünk egy teljesen bizonytalan, veszélyes európai helyzet.
A legfőbb kérdés most az, hogy az Európai Unió és a NATO kimarad-e az orosz–ukrán háborúból, de komoly veszély az is, hogy visszatér-e a hidegháború és a gazdasági válság, az európai emberek százmillióinak lesz-e energia – elegendő és megfizethető gáz és olaj –, lesz-e élelmiszer, mekkora lesz az áremelkedés, az eladósodás és a munkanélküliség.
Ez a bizonytalan és veszélyes helyzet hazánkat is fenyegetheti, amely földrajzilag Európa kelet–nyugati és észak–déli keresztútján fekszik, gazdaságilag és kereskedelmileg pedig a világ egyik legnyitottabb, a külső környezetnek leginkább kitett gazdasága.
Amikor ilyen bonyolult geopolitikai és gazdasági kihívásokkal, válságjelenségekkel és új veszélyekkel kell szembenézni, az minden kormányt próbára tesz – még olyat is, amely tizenkét (plusz négy) évnyi tapasztalattal, a nehézségekkel megbirkózó képességgel, példamutató innovációk és bátor, bevált reformok garmadájával a „hátizsákjában” vág neki egy újabb, az eddigieknél is nehezebbnek ígérkező útszakasznak.
Például Varga Mihály pénzügyminiszter nemrég, a választás utáni időszakra utalva előre jelezte, hogy öt nagy kihívás előtt áll a magyar gazdaság: az orosz–ukrán háború, a járvány hatásai, az uniós források körüli viták, az illegális migráció és a demográfiai problémák.
A politikai tevékenység során az emberek parttalan és feneketlen tengeren hajóznak – írta a híres brit politikai filozófus, Michael Oakeshott. A vállalkozás lényege az, hogy borulás nélkül a felszínen kell maradni; „a tengerésztudomány abból áll, hogy kihasználják a hagyományos viselkedésmód minden lehetséges tartalékát, hogy minden ellenséges helyzetben találjanak legalább egy barátot”.
Nagy német elődje, Max Weber pedig azt tanította, hogy a politika „kemény deszkák erőteljes és lassú átfúrása, szenvedéllyel és szemmértékkel”. Úgy vélte, az ember nem érhette volna el a lehetségest, ha időről időre nem nyújtotta volna ki a kezét a lehetetlenért. De ahhoz, hogy egy ember ezt megtegye, „vezérnek kell lennie, és nemcsak vezérnek, de hősnek is”.
Orbán Viktor azon kevés európai vezető – ma már nem túlzás kimondani: államférfi – közé tartozik, akinek kellő kormányos-kormányzati tudománya, tapasztalata, továbbá szenvedélye és szemmértéke, higgadtsága és felelőssége van ahhoz, hogy az ország hajóját borulás nélkül a felszínen tartsa – ellenszélben, viharban is. S nemcsak a felszínen, hanem irányban is.
Mi az irány? Erről néhány nappal az orosz–ukrán háború kitörése előtt, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara gazdasági évnyitó eseményén világosan, részletesen beszélt. Megerősítette azt a korábban általa kitűzött nemzetstratégiai célt, hogy a hazai gazdasági növekedés minden évben haladja meg két-három százalékkal az uniós mértéket és ezáltal 2030-ra elérhetjük az EU fejlettségének az átlagát.
További Vélemény híreink
A kormányfő a háború vagy béke kérdését nevezte a vasárnapi választás tétjének, és legtöbb honfitársunk a választás tanúsága szerint egyetért vele abban, hogy a béke és a biztonság megvédése most és a következő hetekben, hónapokban az első számú magyar érdek, sőt létérdek!
Hogy mi történik az orosz–ukrán konfliktusban és egész Európában, hogy mit hoz a jövő, azt ma felelősen senki nem tudja megjósolni. (Emlékszünk Niels Bohr Nobel-díjas dán fizikus híres mondására, hogy jósolni nagyon nehéz, különösen, ha a jövőről van szó.) Ezért minden eshetőségre, kihívásra, veszélyre, rossz (és még rosszabb) forgatókönyvre is fel kell készülni. A kormányzatnak, minden felelős politikusnak, véleményformálónak, a gazdasági szereplőknek, a családoknak és az egyes embereknek egyaránt.
De! Mindez nem jelenti azt, hogy elfeledjük vagy feladjuk távlati céljainkat, évtizedes álmainkat. A miniszterelnök négy éve, a harmadik kétharmados választási győzelem nyomán a parlamentben kijelentette, az egyértelmű politikai felhatalmazás bátorítja és jogosítja fel a kormányt, hogy tizenkét évi időtávra, 2030-ig gondolkodjon, tervezzen, vállalkozzon.
Elmondta, ő mindig is új, egységes korszaknak látta a 2010–2030 közötti húsz évet, ezért 2018-ban nagyobb időtávra szóló célokat fogalmazott meg, köztük azt, hogy Magyarország 2030-ra az EU első öt olyan országa közé tartozzon, ahol a legjobb élni, lakni és dolgozni.
Ezt a gazdasági, egyben nemzetstratégiai célt erősítette meg, illetve pontosította úgy néhány hete, hogy 2030 környékére érjük el az Európai Unió (akkori) átlagos gazdasági fejlettségi szintjét.
Ezt a célkitűzést és időzítést az elmúlt három évtized egyik legjelentősebb döntésének minősítette a lapunk online felületén bő egy hónapja megjelent elemzésében Matolcsy György. Az MNB elnöke szerint ez a nagy cél mérhető, dinamikus és elérhető, de ehhez az eddigi – 1990 és 2021 között valaha elért – legjobb gazdasági hatékonyságunkhoz képest csaknem háromszorosára kell javulnunk.
„Az új jövőkép célkitűzése azt jelenti, hogy az EU-átlag (száz százalék) és a mai magyar teljesítmény (az átlag 75 százaléka) közötti 25 százalékos különbséget kilenc év alatt megszüntetjük, ami évi átlagos 2,8 százalékos felzárkózási ütemmel lehetséges” – írta Matolcsy.
Horváth János, a száz éve született híres közgazdászprofesszor (1945–47 és 1998–2014 között parlamenti képviselő) szokta volt mondani, hogy „ami létezik, az lehetséges”. Mivel már régen történt, érdemes emlékeztetni rá, hogy a 2000 utáni válságidőszakban, az első Széchenyi-terv gazdaságfejlesztési programjainak, beruházásainak köszönhetően kétszer-háromszor gyorsabban növekedtünk az EU átlagánál, és a 2010 után fokozatosan felépített új magyar gazdasági modell gyümölcseinek beérésekor, 2017-ben kezdődő felzárkózási fordulat óta is hasonló többletet produkáltunk (a 2020-as válságévet leszámítva).
Matolcsy szerint a következő években az EU átlagos növekedéséhez képest három-négy százalékkal gyorsabb GDP-bővülést szükséges elérnünk, és ezt fejlődési potenciálunk lehetővé teszi. A magyar esélyeket alapvetően meghatározza, hogy milyen módon védjük ki az évtized fenyegetéseit és aknázzuk ki a lehetőségeit, és mivel „ez háborús évtized, ezért erősebbek a kockázatok, egyben a lehetőségek is nagyobbak”, figyelmeztetett a jegybank elnöke.
Ahhoz, hogy a húszéves nagy menetelés végén célba érjünk, s 2030 körül utolérjük gazdasági fejlettségben „Európát”, mindenekelőtt béke, biztonság, szabadság és egyetértés kell. A rekordot megközelítő magas részvétellel lezajlott vasárnapi választás eredménye egyértelműen megmutatta, hogy a magyar emberek békét akarnak és nem szeretnének belesodródni a szomszédunkban zajló háborúba.
Egyúttal azt szeretnék, hogy az elmúlt száz év legsikeresebb évtizedének (2010–2020) emelkedő pályáján menjen tovább, előre az ország, a nemzet, minden kis közösség, család és személy.
Bár nem kizárólag ezért, de főként e kettős vágytól vezérelve adtak a magyar emberek az Orbán Viktor vezette nemzeti oldalnak vitathatatlan, legitim felhatalmazást Magyarország következő négyévi kormányzására. Az országépítő munka, a magyar sikertörténet folytatására.
Ha az előttünk álló négy és nyolc évben kinyújtjuk kezünket a lehetetlenért, elérhetjük a lehetségest. Mert ne feledjük: ami létezik, az lehetséges!
Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök, a Fidesz elnöke győzelmi beszédet mond a Fidesz–KDNP eredményváró rendezvényén, a Bálnában az országgyűlési választás és gyermekvédelmi népszavazás napján, 2022. április 3-án (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhezA spanyol kormány és Sánchez mondjon le!
A természeti katasztrófa közepette a szocialisták továbbra is ideológiai harcokba bonyolódnak.
Berlinnek a transzneműek fontosak
Az igazság kimondását ezentúl megbüntetik Németországban.
Magyarországot támadja a Páneurópa Unió
Nyugaton még eladható a sok hazugság, de a demokratikus Magyarországon ez már nem működik.
Dzsudzsák téved: már nem a klub az első
Kihűlt a rajongás, Debrecenben már nem ügy, csak beszédtéma a Loki.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhezDzsudzsák téved: már nem a klub az első
Az USA választ, de rólunk is dönt
A szörnyek tényleg köztünk járnak
Konzultáció az új magyar gazdaságpolitikáért
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhezÁbrahám Róbert beleszállt Sebestyén Balázsba, és elárulta, hogy szerinte mi lesz a Lakatos-ügy vége
Újabb videóval jelentkezett Ábrahám Róbert.
A Liverpool két játékosa ma este nagyon ráfázhat, Szoboszlai kimaradhat
Alexis Mac Allisternek és Ibrahima Konaténak a játékvezető „radarja” alatt kell maradnia.
A túlsúlyért félmilliós bírság jár
Egy román állampolgárt büntettek meg a szabolcsi rendőrök.
Németh Szilárd: A kormány megvédi a rezsicsökkentést
Brüsszel és a hazai baloldal támadja a rezsicsökkentést.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en
Erdei kamera rögzítette a Bükkben kóborló medvét - videó
Jönnek az uniós pénzek: három hazai fürdő is megújul
„Már nem akartam hozzászólni” – házassági válságáról vallott a magyar sztárpár
Visszatér a képernyőre a népszerű műsor, felfedték a kvízmester személyét is
Amerikai elnökválasztás: itt van az első eredmény
Légi parádé: ilyen közelről még biztos nem látta az oroszok legfélelmetesebb vadászgépét (VIDEÓ)
Xabi Alonso a Liverpool hat játékosát emelte ki, Szoboszlai is köztük van
Csirkét árul a Liverpool lecsúszott sztárfocistája
Fizetési felszólítás
Nagyon csúnyán lebukott Orbán egyik véresszájú ellenfele
Döbbenetes részletek derültek ki Révész Zsuzsa meggyilkolásáról + videó
A Liverpool lecsúszott rekordere 28 évesen csirkét árul futballozás helyett
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhezA spanyol kormány és Sánchez mondjon le!
A természeti katasztrófa közepette a szocialisták továbbra is ideológiai harcokba bonyolódnak.
Berlinnek a transzneműek fontosak
Az igazság kimondását ezentúl megbüntetik Németországban.
Magyarországot támadja a Páneurópa Unió
Nyugaton még eladható a sok hazugság, de a demokratikus Magyarországon ez már nem működik.
Dzsudzsák téved: már nem a klub az első
Kihűlt a rajongás, Debrecenben már nem ügy, csak beszédtéma a Loki.