Az Eurostat a napokban publikálta az EU-s tagállamok 2020-as házasságkötési számait. 2019-ről 2020-ra egész Európában kizárólag (!) Magyarországon emelkedett a házasságkötések száma. Ha az elmúlt egy évtizedre visszatekintünk, akkor is hazánk az első a házasságkötési kedv növekedésében: 2020-ra egy nagyon impozáns, közel kilencvenszázalékos növekedést láthattunk, 2021-re pedig már megduplázódott az esküvők száma 2010-hez képest.
Az Eurostat külön nem gyűjt adatokat az unió tagállamaiban, csak harmonizálja, átveszi, összegyűjti és egységesíti azokat. Habár ránk nézve roppant hízelgő számokat láthatunk a 2020-as évre vonatkozóan, azonban egy olyan gyorsan változó világban, mint amiben élünk, kérdéses, hogy mennyire időszerű, modern az ilyen típusú uniós adatközlés. Nagyon fontos lenne a politikai, gazdasági döntéshozók számára, hogy minél frissebb adatokkal dolgozhassanak, de egyelőre be kell érnünk ezzel.
A naprakészség hiánya ellenére szükség van az Eurostatra, hogy összehasonlítható adatokkal dolgozhassunk és a különböző családpolitikai intézkedések hatásait könnyebben észrevegyük, értékeljük. A „friss” számokból mindenki számára nyilvánvalóvá válik, hogy Magyarországon a házasságkötési kedv évek óta a csúcson van, nem véletlen, hogy most már a luxembourgi hivatal a magyar adatot külön is kiemeli.
Ahogy egy tanú nem tanú, úgy egy adat sem adat. A számokat a társadalmi jelenségek függvényében és a jelenségeket övező környezetben érdemes vizsgálni, így a 6,9-es nyers házasságkötési ráta – vagyis az, hogy ezer lakosra közel hét házasságkötés jutott 2020-ban – önmagában semmit nem mond, ezért fontos megnézni ezt nemzetközi kitekintésben. 2020-ban jelentősen elmaradva utánunk Lettország (5,6), majd Litvánia (5,5) következett a rangsorban, míg a legalacsonyabb házassági rátát Olaszország (1,6) és Portugália (1,8) produkálta elképesztően alacsony számokkal. Összehasonlításként pedig az uniós átlag 3,2 volt, vagyis a magyar ráta felénél kevesebb.