idezojelek

A béke és a stabilitás kivívása és megőrzése Észak-Írországban

A nagypénteki egyezmény és intézményeinek sikeres működése kulcsfontosságú az ország folyamatos fejlődésében.

Cikk kép: undefined

A békét és a stabilitást nehezen sikerült kivívni Észak-Írország­ban. Az elért eredmények nagy része a belfasti (nagypénteki) egyezményen nyugszik, amely a kompromisszum és a tolerancia diadalát jelentette az évtizedekig tartó instabilitás után. Az Egyesült Királyság prioritása, hogy ezt a megállapodást minden területen fenntartsa. A megállapodás a hatalom megosztásán alapuló kormányt hozott létre Stormontban, amely konszenzus és a minden közösségnek biztosított egyenrangúság alapján működik, fokozta az észak–déli együttműködést az Ír-szigeten, és megerősítette a kelet–nyugati együttműködésre vonatkozó megállapodásokat.

A nagypénteki egyezmény és intézményeinek sikeres működése kulcsfontosságú Észak-Írország folyamatos fejlődésében. A megállapodások azonban egyre nagyobb feszültségnek vannak kitéve, mivel az észak-írországi végrehajtó hatalom nem működik teljes mértékben. Ennek oka, hogy az észak-írországi protokollt a közösség egy része nem támogatja. Bár a protokollt a türelmi idő és a könnyítések miatt még nem hajtották végre teljes egészében, a gyakorlati problémák jól láthatók.

Az Egyesült Királyságon belüli árumozgásra vonatkozó vámeljárások már eddig is azt jelentették, hogy a vállalatoknak jelentős költségekkel és papírmunkával kell szembenézniük. Számos brit vállalkozás visszavonta termékeit az észak-írországi értékesítésből, egyesek pedig már teljesen felhagytak az ottani kereskedelemmel. Miközben arra törekszünk, hogy előmozdítsuk a gazdaság élénkítését a koronavírus-járvány után, az adózási szabályok azt jelentik, hogy az észak-írországi polgárok nem részesülhetnek teljes mértékben ugyanazokból a gazdasági döntésekből, mint amelyekből az ország összes többi lakosa. Ez a helyzet egyértelműen elfogadhatatlan és fenntarthatatlan, és ezt egyetlen felelős kormány sem tűrheti el.

Ezek a kérdések hozzájárultak ahhoz, hogy a Nagy-Britannia és Észak-Írország közötti kapcsolat megromlott. Ezen és más kérdések megoldása nélkül nem leszünk képesek újra létrehozni a végrehajtó hatalmat és megőrizni a belfasti egyezmény által nehezen elért eredményeket. Tárgyalásos megoldást szeretnénk elérni az EU-val. Fáradhatatlanul dolgoztunk és dolgozunk ennek érdekében. Az Egyesült Királyság majd 18 hónapja folytat tárgyalásokat az EU-val.

Az Egyesült Királyság átfogó és észszerű megoldást javasolt a protokoll célkitűzéseinek megvalósítására. Ez magában foglalja a megbízható kereskedők rendszerét, amely valós idejű kereskedelmi adatokkal látja el az EU-t, így biztosítva, hogy az Észak-Írországba szánt áruk nem jutnak be az EU egységes piacára. Az általunk javasolt megoldás megfelelne mind a mi, mind az EU eredeti célkitűzéseinek a protokollal kapcsolatban. Megoldaná a kelet–nyugati kereskedelem súrlódásait, miközben megvédené az EU egységes piacát és a nagypénteki egyezményt.

A kihívást az jelenti, hogy a problémák valódi megoldásához magának a protokollnak a megváltoztatására van szükség, mivel a jelenlegi szövegezés megakadályozza e megoldások végrehajtását, de az EU mandátuma nem teszi lehetővé a jegyzőkönyv módosítását. Ezért, bár üdvözöljük az EU jelenlegi javaslatainak szellemiségét, azok egyszerűen nem képesek az alapvető problémák kezelésére. Közös célunknak kell lennie, hogy olyan megoldást találjunk, amely az elkövetkező években a lehető legszélesebb körű, közösségek közötti támogatást élvezheti, és amely egészében megvédi a nagypénteki egyezményt. Ezért jelentettük be szándékunkat, hogy jogszabályokat vezessünk be a protokoll szükséges, célzott módosításai érdekében.

A bevezetendő jogszabályokkal párhuzamosan továbbra is nyitottak vagyunk a további tárgyalásokra, ha tárgyalásos úton ugyanezt az eredményt tudjuk elérni, és a jövőben is együttműködünk az EU-val. A helyzet sürgőssége azonban azt jelenti, hogy nem engedhetjük meg magunknak a késlekedést.

Ez nem a protokoll eltörléséről szól, és az EU-t semmilyen módon nem fogja hátrányosan érinteni – ahogyan az EU egységes piacának védelmét is biztosítottuk a protokoll fennállása óta. Célunk, hogy teljesítsük a protokollban kitűzött célokat. Megszilárdítjuk azokat a rendelkezéseket, amelyek működnek, és kijavítjuk azokat, amelyek nem. Mindezt úgy tesszük majd, hogy alapvetően tiszteletben tartjuk mindkét uniót: az Egyesült Királyságot és az EU-t.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Királyságnak mint Észak-Írország szuverén kormányának egyértelmű felelőssége, hogy biztosítsa az egyenrangúságot és a gazdasági jogok védelmét. A belfasti nagypénteki megállapodás társaláírójaként és társgarantálójaként az Egyesült Királyság meg fogja hozni a béke és a stabilitás megőrzéséhez szükséges döntéseket.

A szerző az Egyesült Királyság budapesti nagykövete

Borítókép: Lángokban állt Észak-Írország 2021-ben. Azóta a helyzet csillapodott (Forrás: YouTube/The Guardian/Képernyőfotó)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Szőcs László avatarja
Szőcs László

Az USA választ, de rólunk is dönt

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

A szörnyek tényleg köztünk járnak

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Konzultáció az új magyar gazdaságpolitikáért

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Hol vagytok, „gyermekvédők”?

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.