idezojelek

A Metoo-mozgalom visszásságai

A Depp–Heard-per fordulópontot hozhat a szexuális bántalmazás témakörében.

Cikk kép: undefined

Nem lehet szó nélkül elmenni a mellett a Hol­lywoodot és talán már egész Amerikát lázban tartó per mellett, amely Johnny Depp és volt felesége, Amber Heard között zajlik. Félre ne értsék, nem A listás amerikai celebek vagyonon vagy gyerekeken való civakodása köt le, sokkal inkább az, hogy a per tárgya és a mostanra kirajzolódni látszó kimenetele fordulópontot hozhat a közvéleményt erősen megosztó bántalmazás témakörében.

Menjünk vissza 2017 októberébe, az Egyesült Államokba, ekkor jelent meg a The New York Times Magazine-ban egy terjedelmes írás, amelyben megszólaltak azok a színésznők és alkalmazottak, akiket a Miramax cég akkori nagy hatalmú tulajdonosa, Harvey Weinstein szexuálisan zaklatott. A bántalmazásokkal kapcsolatban összesen kilencvenegy nő vállalta a nyilvánosságot, Weinsteint pedig bíróság elé is állították. Ítélet 2020 februárjában született, amikor nemi erőszak és szexuális támadás vádjában a világhírű producert bűnösnek találták. A filmmogul, aki egykor a világ legbefolyásosabb emberei közé tartozott, jelenleg is 23 éves börtönbüntetését tölti, egészségi állapota rohamosan romlik, gyakorlatilag vegetál.

Az ügy az egész világon végigsöpört, olyannyira, hogy itthon, nem sokkal a Weinstein-ügy kirobbanása után Sárosdi Lilla színésznő állt ki a magyar nyilvánosság elé azt állítva, hogy Marton László rendező néhány évtizeddel ezelőtt szexuálisan zaklatta. Ehhez csatlakozott később több színésztársa is, Marton pedig eleinte tagadta a vádakat, végül nyilvánosan kért bocsánatot. A rendezőt kirúgták a Vígszínházból, a Színház- és Filmművészeti Egyetem pedig nem hosszabbította meg a szerződését. Szakmailag tulajdonképpen lenullázódott. Őt követte Kerényi Miklós Gábor, az Operettszínház művészeti vezetője, majd szép sorban számos, nem csak a művészvilágból ismert „nagy név”, akiket az emelt közös nevezőre, hogy az őket ért vádak következtében a szakmai útjuk gyakorlatilag derékba tört. A metoo pedig egész mozgalommá nőtte ki magát, és olyannyira megosztó lett, hogy ha bárki a világon kimondja a bántalmazás vagy zaklatás fogalmakat, a közvélemény kettészakad: az egyik fele feltétlenül hisz, a másik pedig áldozathibáztatásba kezd.

Egyvalami biztos: akire a nyilvánosság előtt ez a billog rákerül, akár igazak az ellene felhozott vádak, akár nem, gyakorlatilag egy életre eláshatja magát és a szakmai útját, legyen szó rendezőről, színészről, hol­lywoodi hírességről, cégvezetőről vagy bármilyen befolyásos emberről.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fontos azonban leszögezni: a metoo-nak, pontosabban a mozgalom alapvető szándékának, vagyis hogy rántsuk le a leplet egy jelen lévő társadalmi taburól, helye van. A nyilvánosságnak tudnia kell arról, hogy vannak olyan befolyásos emberek, akik a hatalmukkal visszaélve náluk gyengébbeket, alacsonyabb beosztásúakat vagy egyszerűen csak védekezésre képtelen embereket zaklatnak, sakkban tartanak vagy zsarolnak. Hogy igenis vannak olyan helyzetek, amikor egy nő pusztán és önmagában csak azért, mert nő, hátrányból indul a munkaerőpiacon. Hogy vannak, akik folyamatos testi és lelki bántalmazás közepette élnek. Fontos, hogy ezekről társadalmi szinten beszéljünk és megoldást találjunk rájuk. A probléma csak az, hogy a metoo el sem jutott odáig, hogy eredeti küldetését bevégezze.

Nem kis számban akadtak ugyanis nők az elmúlt néhány évben, akik a mozgalom hullámait és az emberek jóhiszeműségét kihasználva – ilyen-olyan, háttérben meghúzódó okokból – fegyvert kovácsoltak a szexuális erőszak és abúzus témájából, és kíméletlenül legyalulták azt, aki az útjukban állt.

És hogy ez milyen esetekben jöhet „kapóra” egy nőnek? Például, ha elvált és meg akar szabadulni a volt férjétől, ezért a közös gyereküket ráveszi, hogy mondja azt a pszichológusnál: az apja bántalmazta. Vagy ha még válás előtt áll és meg akarja torolni a sérelmeit a férjén, minél több pénzt kicsikarva a perben. Ha hollywoodi híresség és az új filmjének a premierje előtt kell egy kis hírverés. Ha beszürkülni látszó celebművésznő, akinek kell egy kis botrány, hogy beszéljenek róla és ne tűnjön el a köztudatból, mert szakmai produktum már nem sok van mögötte. Vagy ha ő maga a bántalmazó, de tudja, hogy a közvélemény inkább ad igazat egy nőnek, pláne, ha híres, semmint egy férfinak, aki azt állítja, a párja fizikailag és verbálisan is bántalmazta.

Ahhoz sem kell túlságosan éles látás, hogy az embernek feltűnjön: a „trükköt” igyekeznek bevetni a politika világában is. Csak hogy egy friss példával éljek, miután Elon Musk bejelentette, hogy többé nem szavaz a demokratákra, illetve véleményszabadságot hirdetett az eddig ultraliberális Twitteren, hirtelen előkerült a Space-X egyik légiutas-kísérője, aki azt állítja, a milliárdos üzletember szexuális szolgáltatásokat várt el tőle, majd miután ennek nem tett eleget, elkezdték a munkahelyén ellehetetleníteni. Véletlen lenne az időzítés?

Hogyan lehet ez ellen védekezni? Ha valakit a közvélemény előtt meghurcoltak, képes még tisztára mosni a nevét? Hogyan lehet eldönteni valakiről, aki bántalmazásról beszél, hogy valóság, amit állít, vagy megvezeti a közvéleményt?

„A társadalmi elvárás szerint a férfi erős, mindent eltűrő személyiség, a sírás nem elfogadott tőle, hiszen az a gyengeség jele. A férfi azt tanulja, abban a tudatban nő fel, hogy egy nőt nem illik bántani. Ehhez az alapvetéshez szinte mindenáron tartja magát, még abban az esetben is, ha partnere agresszíven viselkedik vele. Az esetleges megvető pillantások, kigúnyolások miatt segítséget nem kér. Megalázottságáról nem beszél, eltűri, hogy felesége/partnere nap mint nap bántalmazza, akár szóban, akár tettleg is. Ha önvédelemből visszaütne a nőnek, általában súlyosabb sérülést okozna, mint az általa elszenvedett sebesülés, és ha ezután a nő segítségért fordulna, akkor a férfinak erőszakos cselekmény elkövetése miatt kellene bizonyítania ártatlanságát az igazságszolgáltatás előtt…” – olvasható a 2020-as Belügyi Szemlében, a Családon belüli erőszak – amikor a férfi az áldozat című tanulmányban. Ugyanez a dokumentum idéz egy 2005-ös statisztikát, amely szerint: „…Aktuális felnőtt párkapcsolatában minden tizedik fiatal ütötte már meg partnerét, ellenkező esetben partnere ütötte meg őt. Nemek szerint vizsgálva több nő, mint férfi ismerte be, hogy megütötte már párját.”

A közvetlen környezetemben is tudok olyan esetről, amikor a közel két méter magas férjet egy szóváltás következtében olyan erővel ütötte fejbe a felesége ököllel, hogy felrepedt a bőre és agyrázkódást szenvedett. Amikor bement a kórházba és a traumatológián elmondta, honnan származik a sérülése, az őt ellátó orvos kinevette. Maga a tanulmány is leírja, a férfiak azért nem mernek segítségért folyamodni semmilyen hatósághoz, mert félnek attól, hogy nem veszik őket komolyan vagy nem tartják majd őket elég férfiasnak.

Az írást úgy kezdtem, Johnny Depp pere nagy jelentőséggel bír, talán nem túlzás, hogy történelmi jelentőségű. Ő ugyanis az első, aki ki mert állni a nyilvánosság elé, világhírű, ismert férfiként, és ki merte mondani, hogy igen, őt bántalmazták. Méghozzá az a nő, aki a felesége volt, és aki ugyanezzel vádolta meg, aminek következtében derékba tört eddig töretlennek látszó karrierje.

– Ön volt Mr. Depp bántalmazója – mondta Camilla Vasquez, a színész ügyvédje, miután bizonyítékok sorát mutatta be a bíróságnak arról, Amber Heardnek jóformán minden állítása hazugság volt az őt ért sérelmekkel kapcsolatban. Azt hiszem, ez legalább annyira fontos mondat, mint 2017-ben az a bizonyos The New York Times-cikk. Vegyük észre, hogy az egész metoo-mozgalom mostanra éles fegyverré kovácsolódott, és már rég nem azt a funkciót tölti be, mint berobbanásakor! Arról nem is beszélve, hogy azok a befolyásos nők, akik hamisan vádolnak valakit bántalmazással, azoknak a hangját jelentéktelenítik el, akik valóban segítséget kérnek és arra tényleg rá is szorulnak. A szabadság hazájában és sajnos szerte a liberális világban azonban éppen ők ülnek a vádlottak padján. Teljesen abszurd.

A szerző újságíró

Borítókép: Amber Heard és Johnny Depp a tárgyalóteremben (Fotó: POOL/AFP/Steve Helber)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Valóban megszületett!

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Milyen példát mutat az iszlám?

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Angyalszárnyak ágyúdörgésben

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

A romániai forradalom magyar hőse

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.