idezojelek

A német cégek továbbra is szeretik Magyarországot

Íme egy fontos gazdaságpolitikai bizonyítvány: a német vállalatok mintegy 90 százaléka ma is hazánkban valósítaná meg beruházását.

Szajlai Csaba avatarja
Szajlai Csaba
Cikk kép: undefined

Íme egy fontos gazdaságpolitikai bizonyítvány: a német gazdasági kamara legfrissebb jelentése alapján a megkérdezett német hátterű vállalatok mintegy kilencven százaléka ma is Magyarországon valósítaná meg beruházását. Ez az arány a legmagasabb a felmérések kezdete, 1995 óta. Jó hír az is, hogy emellett a vállalkozások a régiós átlagnál jobbnak ítélik a magyar infrastruktúra-ellátottságot, a kutatás-fejlesztési rendszert, valamint idén már a beszállítók teljesítményét is. A háttérben ilyen dolgok állnak: látványosan javult a magyar adózás, a közigazgatás, a politikai és társadalmi stabilitás, valamint a jogbiztonság megítélése, az ezekkel kapcsolatos elégedettség továbbra is jelentősen meghaladja a régiós átlagot. Mindez persze nem csupán egy-két év eredményes gazdaságpolitikájának tudható be.

Évtizedek óta hagyományosan jók ugyanis a német–magyar gazdasági kapcsolatok. Magyarország már a rendszerváltozás előtt is nyitott volt az NDK és az NSZK irányába, és a tradíció sokat számít egy-egy döntés meghozatalánál. A német vállalatcsoportok közül sokan jelen vannak a magyar gazdaságban, vagyis nem pusztán a „nagyokra” kell gondolni, amikor a német tőkére gondolunk. A számok nyelvére lefordítva: mintegy 2700 német irányítású vállalat működik Magyarországon, amelyek több mint 220 ezer embernek adnak munkát. A németek minden tekintetben az első számú gazdasági partnereink: mind export-, mint pedig importoldalon jelentős a „kitettség”, ráadásul a német cégek a legnagyobb befektetők is. Ugyanakkor a magyar gazdaság is egyre fontosabb a németeknek. Hogy mennyire? A legfrissebb statisztikák szerint Magyarország a 13. legnagyobb külkereskedelmi partnere az EU legnagyobb gazdaságának.

Bár első pillantásra ez nem tűnik „combosnak”, valójában az, tekintettel arra, hogy volumenben a magyar áruforgalom a japán vagy éppen a svéd nagyságrenddel versenyez. Amennyiben ugyanis a Németországból kifelé irányuló tőkebefektetéseket nézzük, akkor ezek másfél-két százaléka jön Magyarországra. Maradva a japán példánál: oda is ugyanekkora volumenű német tőke áramlik. A külkereskedelem vonatkozásában is hasonló, két százalék körüli a magyar részesedés a német exportból és importból. Eközben számos német cég magyarországi leány­vállalata stratégiai szerepet játszik az adott csoporton belül: számukra a statisztikánál jóval fontosabb az itteni jelenlét.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mennyire állja a sarat Magyarország térségi összevetésben? A felmérésből kiderül, hogy a kelet-közép-európai térség tizenöt más országával összehasonlítva Magyarország pozíciója szinte folyamatosan jó, kiemelkedő. Az sem a véletlen műve, hogy a német cégeknek hazánk már nem pusztán összeszerelő üzem: egyre több helyen zajlik kutatás-fejlesztési tevékenység, és számos cégnek van már hazánkban innovációs gárdája is.

S ha megnézzük, hogy a kétoldalú kapcsolatok hol tartanak jelenleg, a kép ugyancsak kedvező: a járvány okozta csökkenést követően több mint 11 százalékkal növekedtek a teljes áruforgalmi kapcsolatok. A legnagyobb gondot természetesen már nem ez jelenti, hanem az orosz–ukrán háború. Nem tudni, hogy a fegyveres konfliktusnak mikor lesz vége, és ez megnehezíti a tervezést. Ugyanakkor Németországban 2022-ben is lesz gazdasági növekedés, vagyis recessziótól a jelenlegi tudásunk alapján nem kell tartani.

Végül ejtsünk néhány szót arról is, hogy miközben Magyarország „rossz hírű” a német sajtóban, ez korántsem érződik az üzleti világban. Ezek szerint a németek kellően tudják szelektálni a rólunk szóló információkat, vagyis a nagypolitikai és a gazdasági környezet teljesen elvált egymástól.

A szerző a Figyelő főszerkesztő-helyettese

Borítókép: Illusztráció (Forrás: Europress/AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Amerika önkorrekciós képessége

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Az antifasizmus terrort jelent

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

Trump hatása az identitásra

Huth Gergely avatarja
Huth Gergely

A középosztály minősége

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.