idezojelek

A világgazdaság óriáspolipja (1. rész)

Mi is a BlackRock, ki alapította, miért ismerik csak kevesen, miért mondják sokan róla, hogy veszélyesen nagyra nőtt?

Vida Ákos avatarja
Vida Ákos
Cikk kép: undefined

New York, Midtown Manhattan, 52. utca egy normális irodaépület, ahova bárki beléphet. A földszinten kávézó található, ahol zongorista játszik a vendégek szórakoztatására. Ebben az épületben van a világ legnagyobb vagyonkezelő cége, a BlackRock operatív központja. Magyarországi képviselete Budapesten az Árpád híd pesti hídfőjénél, a Váci út 47. szám alatt található. A híd pesti oldalára érkezve biztosan sokan csodálkoztak már az acél-üveg toronyház homlokzatán található nagy BlackRock feliraton.

De mi is a BlackRock, ki alapította, miért ismerik csak kevesen, miért mondják sokan róla, hogy veszélyesen nagyra nőtt? Erről szól ez a háromrészes cikk.

A ma hetvenedik évében járó Laurence (Larry) Douglas Fink 23 évesen Los Angelesből New Yorkba költözött és ingatlanfinanszírozásban szerzett MBA-diplomájával investment (befektetési) bankárként kezdett a First Boston nevű banknál. Eleinte csodagyereknek számított, de a 80-as években rosszul spekulált és százmillió dollárt égetett el. Ezzel kigolyózta magát a bankból. De 1988-ban meggyőzte a BlackStone ingatlanmenedzsment cég tulajdonosait, hogy alapítsanak vele egy új befektetési alapot, amely a Blackstone Financial Management nevet kapta. A kezdeti ötmillió dolláros indulótőkét Fink és csapata pár hónap alatt 2,7 milliárd dollárra tornászta fel.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A befektetési stratégiák miatti viták következtében a BlackStone 1994-ben eladta az időközben 32 százalékra csökkent részét a PNC Financial Services cégnek 240 millió dollárért. Később Stephen A. Schwarzman, a BlackStone CEO-ja élete legnagyobb hibájának nevezte ezt a dealt. A vállalat új neve BlackRock lett. A cég 1994 végén már 53 milliárd dollárnyi befektetést kezelt.

Később a BlackRock 13,5 milliárd dollárért megvette a Barclays bank alapkezelőjét, ezzel beszállt az ETF (exchange-traded funds) üzletágba. A konszern az ETF kezelési költségein ugyan keveset keres, de a hatalmas összegek tologatásával sok millió dollár jutalékot zsebel be. Az ETF-ek tőzsdeindexeket képeznek le, azaz az indexekben megtalálható részvényekbe fektetnek be.

A BlackRock üzleti modelljének alapja az OPM (other peoples money, azaz mások pénze). 

Intézményi (170 nyugdíjalap, bankok, konszernek) és egyéni befektetők (ötvenmillió dollártól felfelé) mellett rengeteg kisbefektető pénzét kezeli. A BlackRock a saját iShares márkanéven kisbefektetőknek értékesített ETF részvényeivel, ami a tőkebefektetéseinek körülbelül egyharmadát jelentik, mára csaknem tízbillió dollárnyi befektetés felett uralkodik. Az üzleti modell zseniális: add ide a pénzedet, én kezelem, te meg mindezért jutalékot fizetsz nekem. Tehát minden saját kockázat nélkül, mások pénzével keres milliárdokat.

A BlackRock nem bank, nincsenek fiókjai, nincs ügyfélforgalma, nem ad hitelt és ezért nem tartozik az állami pénzügyi felügyeletek ellenőrzése alá, de több pénzt kezel, mint számos nagybank. A definíció szerint nem számít rendszerfontosságúnak, ezért nem vonatkoznak rá a pénzügyi rendszer biztonsági előírásai. Ma 78 telephelyen harminc országban csak 16 ezer alkalmazottal mintegy százszor annyi pénzt kezel, mint a Deutsche Bank 87 ezer foglalkoztatottjával.

2015-ben a hírhedt milliárdos befektető, Carl Icahn egy talkshow-ban megtámadta a mellette ülő Larry Finket és Janet Yellent (a magántulajdonban lévő USA-jegybank, a Fed mai elnökét), hogy egy partibuszt irányítanak, amely bármikor lezuhanhat egy szakadékba. Fink kínosan mosolyogva hallgatta Icahnt. Aki ezzel a kijelentésével felhívta figyelmet arra, hogy a BlackRock ETF portfóliója túl sok pénzt kezel és óriási veszélyt jelent a pénzügyi világra. Ezzel Icahn arra is utalhatott, hogy 2010. május 6-án az ETF-ek árfolyama hirtelen lezuhant, majd nem sokkal később visszatért eredeti árszintjére.

Senki sem tudta, hogy mi történt, de ez a mini crash rámutatott arra, hogy ha hirtelen pánik tör ki a kisbefektetők között, akkor az az egész tőzsdét magával ránthatja. 

Ezért is veszélyes a BlackRock hatalmas ETF-portfólió­ja. Ha kitör a pánik, senki sem felelős az ETF-ekért, senki sem kötelezi a BlackRockot, hogy bármit is tegyen az árfolyamesések ellen, ez a piacszabályozáson kívül van, de méreténél fogva óriási veszélyt jelent az egész tőzsderendszerre. Egy ilyen ellenőrizhetetlen „run for the exit”, azaz rohanás a kijárathoz, hatalmas veszteséget okozhat a részvénytulajdonosoknak és a tőzsdén jegyzett vállalatoknak, az egész rendszer berobbanhat és ahol nincsenek vevők, ott egy pillanat alatt az egész piac összeomolhat.

A BlackRock és a világ egy másik nagy befektetési alapja, a Vanguard (amelynek több mint tízszázalékos részesedése van a BlackRockban) az Egyesült Államok ETF- piacának körülbelül kétharmadát uralják. 

AZ ETF az amerikaiak millióinak nyugdíj-kiegészítésének jelentős részét jelentik, sokan a fizetésük egy részét ETF-be fektetik, majd ezek után a BlackRock osztalékot, azaz egyfajta nyugdíj-kiegészítést fizet nekik. Németországban a BlackRock az iShares nevű ETF-jeivel ezen a piacon már ötven százalék feletti részesedést mondhat a magáénak.

Larry Fink egy olyan befektetési környezetet alakított ki, mint egy bank, noha nem az. Kölcsönbe kapott pénzzel bevásárolta magát a világ legnagyobb részvénytársaságaiba, például a német tőzsdeindex (DAX) ama 30 vállalatába is, amelyek meghatározzák a DAX értékét, de a legnagyobb francia cégekbe, mint a Renault, az Airbus, a L’Oreal is.

Szép lassan a BlackRock egy olyan birodalmat épített fel, amelyhez hasonlót nem találunk a pénzügyi világban – írta a Spiegel. A BlackRock nagyrészvényesnek számít a legnagyobb amerikai bankokban, mint a JP Morgan vagy a Citigroup, óriás olajcégekben, mint az Exxon Mobil, a Chevron, a Shell, de a világ legnagyobb telefon- és számítógépgyártója, az Apple, vagy a legnagyobb élelmiszerkonszernje, a Nestlé vagy a Microsoft, a Facebook is a portfóliójában található. Németországban is olyan nagyvállalatok legnagyobb részvényesei közé tartozik, mint a Daimler, az Allianz, a Bayer vagy a Deutsche Bank, az E-ON, a BMW stb. De a két legnagyobb német bérlakáskonszernben is jelentős tulajdonrészt szerzett. A BlackRock befektetéseit sokan követik, ahova a BlackRock pénzt tesz be, ott sokan szintén bevásárolnak. Ezzel nagymértékben befolyásolja a tőkepiacokat. Mindezt egyelőre mindenfajta pénzpiac-felügyeleti ellenőrzés nélkül!

A BlackRock a többi nagy befektetési alappal együtt a világ vezető vállalataira is hatalmas befolyást gyakorol. A Blackrock, Van­guard, State Street alapoknak nemcsak a portfóliójukba tartozó cégek üzleti stratégiájába, befektetéseikbe van beleszólásuk, hanem még azoknak a klímára kifejtett hatását is befolyásolják, mert tőkekivonással fenyegetik meg őket, ha nem tartják be a Big Three által előirányzott klímacélokat. Ehhez minden évben megjelentetik a szavazási politikájuk irányvonalait (voting policy update), amelyekkel irányítják a vállalatok klímára gyakorolt hatásait a nulla klímabefolyásolás (net zero economy) felé, a több női csúcs- és középvezető foglalkoztatása, a diverzitás növelésének érdekében és egyéb fontos prioritásaik listáját.

Ezekről a befektetési és viselkedési politikákról írta Vivek Ramaswamy a Woke Inc. című könyvét, amelyben leleplezi a három nagy alapnak a gazdaságon keresztül a társadalmakra kifejtett hatását.

A liberális ihletésű szélsőséges klímatotalitarizmus eszmerendszerét a kapitalizmus legnagyobb képviselői kényszerítik rá a világ legnagyobb vállalataira. Ezzel egyidejűleg támogatják az idevonatkozó balliberális politikai célkitűzéseket is. Magyarán, a hatalmas erejű pénzalapok és a politika kéz a kézben együtt valósítják meg a háttérhatalmi célkitűzéseket.

(Folytatjuk)
A szerző újságíró (München)

Borítókép: Illusztráció (Fotó: Pexels)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Magyar Péter sötét történelmi időket idéz

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Elittúltermelés és elszegényedés (2. rész)

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Vidékellenes flaszterhuszárok

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

A Hunyadi-film és a román mítoszok

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.