Éppen egy évvel ezelőtt, tavaly adventkor jelent meg a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) kiadásában az „…ami a miénk” – ötven írás a családról Novák Katalin ajánlóival című kötet, amelyben a köztársasági elnök – akkor még családokért felelős miniszterként – a művészet, az irodalom, a tudomány, a sport, az egyház, a gazdaság, a média, a közélet és a családmozgalmak meghatározó szereplői közül kért fel ötven különleges embert, hogy ossza meg a családdal kapcsolatos gondolatait.
Egy év sok idő, ami alatt rengeteg történés, esemény zajlott le életünkben, nemzeti és globális szinten is nagy változásokat hozva: szomszédunkban máig tartó háború tört ki; új köztársasági elnökünk lett Novák Katalin személyében; az országgyűlési választáson ismét kétharmados kormányzati felhatalmazást kapott a Fidesz–KDNP pártszövetsége; napjainkban pedig a brüsszeli szankciók okozta energiaár-robbanás és a száguldó infláció nehézségeivel kell megbirkózni a családoknak.
Egy év telt el, a könyv üzenete viszont azóta is aktuális: ma is szükség van arra, ahogyan Simone Weil tanítja, hogy „megtanuljunk vágyakozni azután, ami a miénk”. Egy ilyen válságokkal teli időszakban ugyanakkor jól tesszük, ha szem előtt tartjuk Magyarország nemzeti politikájának hét törvényét, és felidézzük: „Csak az a miénk, amit meg tudunk védeni!” A család a miénk, és akkor marad a miénk, ha meg tudjuk védeni.
És ezért fontos, szimbolikus és üzenet értékű az, hogy Magyarország „első embere”, a legfőbb közjogi méltóság, aki reprezentálja a nemzet egészét, olyan személy, aki továbbra is felelősséget érezve sajátjának tekinti a magyar családok ügyét, és elnöki szolgálata origójában is a családok melletti elkötelezettség áll. A családbarát politika a legmagasabb szintre került.