A nemzetközi adósságválság ismét olyan akut problémává vált, mint a 80-as években, amikor az úgynevezett Brady-kötvények kibocsátásával igyekeztek segíteni az eladósodott, igen szegény fejlődő országokon, hogy forrásokhoz juthassanak a tőkepiacokon. A Brady-kötvények olyan állampapír-kibocsátást jelentenek, amely mögé az Egyesült Államok harmincéves lejáratú kormányértékpapírjait helyezték letétbe fedezetként. Ezzel segítette az USA a fejlődő országok adósságválságának az elhárítását. Ha az adós becsődölt, ezt a kötvényt megkapta a hitelező. 2022 őszén jelent meg az ENSZ Fejlesztési programjának egy kétségbeesett elemzése arról, hogy a helyzet ismét tragikusan nehéz. Több mint ötven ország van már – a legszegényebb fejlődő országok népességének több mint felét képviselik –, amely a csőd szélén áll. Az adósságválság megoldása jogi, politikai változásokért kiált.
Mondhatná erre valaki: miért ezzel foglalkozunk a hazai sajtóban, miért nem a saját gondjainkkal? Azokból is van épp elég. Itt az energiaprobléma, az infláció, és egy aszályos nyár után hideg tél előtt állunk…
Azért, tisztelt olvasók, mert az adósságválság a mi problémánk is. Igaz, hogy OECD-tagország vagyunk, nem tartozunk a legszegényebb országok közé. De hazánk sebezhetősége az eladósodottságunk miatt hasonlóan súlyos, mint a fenti jelentésben idézett országoké. Arról nem is beszélve, hogy
ha ezek a fejlődő országok csődbe jutnának, még hatalmasabb migránsáradattal lehetne számolni. Vagyis az ő problémájuk a mi problémánk is.