idezojelek

A nemzetközi adósságválság a mi problémánk is

Európa ne taszítson még nehezebb helyzetbe minket, mint amit örökségbe kaptunk.

Cikk kép: undefined
Fotó: Olivier Hoslet

A nemzetközi adósságválság ismét olyan akut problémává vált, mint a 80-as években, amikor az úgynevezett Brady-kötvények kibocsátásával igyekeztek segíteni az eladósodott, igen szegény fejlődő országokon, hogy forrásokhoz juthassanak a tőkepiacokon. A Brady-kötvények olyan állampapír-kibocsátást jelentenek, amely mögé az Egyesült Államok harmincéves lejáratú kormányértékpapírjait helyezték letétbe fedezetként. Ezzel segítette az USA a fejlődő országok adósságválságának az elhárítását. Ha az adós becsődölt, ezt a kötvényt megkapta a hitelező. 2022 őszén jelent meg az ENSZ Fejlesztési programjának egy kétségbeesett elemzése arról, hogy a helyzet ismét tragikusan nehéz. Több mint ötven ország van már – a legszegényebb fejlődő országok népességének több mint felét képviselik –, amely a csőd szélén áll. Az adósságválság megoldása jogi, politikai változásokért kiált.

Mondhatná erre valaki: miért ezzel foglalkozunk a hazai sajtóban, miért nem a saját gondjainkkal? Azokból is van épp elég. Itt az energiaprobléma, az infláció, és egy aszályos nyár után hideg tél előtt állunk…

Azért, tisztelt olvasók, mert az adósságválság a mi problémánk is. Igaz, hogy OECD-tagország vagyunk, nem tartozunk a legszegényebb országok közé. De hazánk sebezhetősége az eladósodottságunk miatt hasonlóan súlyos, mint a fenti jelentésben idézett országoké. Arról nem is beszélve, hogy 

ha ezek a fejlődő országok csődbe jutnának, még hatalmasabb migránsáradattal lehetne számolni. Vagyis az ő problémájuk a mi problémánk is.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nagyon szeretném, ha a magyar társadalomnak legalább egy töredéke, az újságot még olvasó emberek megértenék, hogy igenis beszélnünk kell a magyar adóssághelyzet gyökereiről. Mindenki csak azt szeretné hallani, hogy ma mit lehetne tenni az éppen felelősséget viselő kormányzatnak. Hogyan tudna segíteni a magyar emberek nehéz helyzetén. Sajnos a folyamatok eredendő okának ismerete nélkül se a magunk, se mások problémáit nem tudjuk megérteni és kezelni. Gyakran hallom: mit mutogatunk visszafelé?! Ezt olyanok mondják, akiknek vagy érdekük a valóság elhallgatása, vagy teljesen tájékozatlanok a nemzetközi pénzügyekben. 

Vannak, és nem is kevesen, akik azt hiszik, hogy a rendszerváltás előtti időkből származó adósságainkat meg lehetett volna „oldani” az első szabad kormány idején. Nem tudják, hogy a görögök adósságát, amit az 1820-as években, a törököktől való függetlenségi harcok során vettek fel külföldön, kétszáz év alatt fizették vissza. Elképesztő időtáv, ugye? De a második világháború után az angol kormány is csak fél évszázad alatt tudta visszafizetni az amerikaiak­tól felvett kölcsönt, amit az újjáépítésre vettek fel.

Igen, a nemzetközi hiteleket nem lehet csak úgy egysze­rűen semmisnek tekinteni, mint ahogy a kommunisták a múltat akarták végképp eltörölni.

Sajnálatos, de a hetvenes évek elején felvett magyar adósságok a rendszerváltáskor és azután is éreztették hatásukat. Érdemes meghallgatni az interneten Antall József letiltott beszédét, amelyet a Magyar Televí­zióban nem adtak le 1990 szeptemberében.

Teljes világossággal ország-világ elé tárta, hogy a magyar adósság négymilliárd dollárról több mind húszmilliárd dollárra nőtt, úgy, hogy abból a magyar gazdaság és társadalom egy fillért se látott. És ez nemcsak a szovjet uralom, hanem a nemzetközi pénzügyi rendszer működésének, az amerikai Fed kamatemelésének a következménye is volt. Döbbenetes tisztánlátással mutatott rá a magyar miniszterelnök, hogy ez volt az oka a magyar egészségügy, oktatás lemaradásának azokban az évtizedekben. Ami napjainkig érezteti a hatását. Nem véletlenül fogalmaz így a pénzügyi szakma: eredendő bűn a belső gazdaságfejlesztésre külső hitelt felhasználni, ha nincs mód exporttöbbletből azt visszafizetni.

Most, hogy a magyar működőtőke-behozatal termékei is nehezebben értékesíthetők a külpolitikai és külgazdasági körülmények miatt, hazánk ismét nehéz helyzetbe került. Sebezhetővé váltunk megint. Vagyis a fejlődő országok problémája a mi problémánk is, és ennek messze a múltba nyúlnak vissza a gyökerei. Elemi érdekünk fűződik hát ahhoz, hogy az adósságkérdés megoldásának szükségességét a világ vezető hatalmai felismerjék. Európa pedig ne taszítson még nehezebb helyzetbe minket, mint amit örökségbe kaptunk.

A szerző közgazdász, nyugalmazott egyetemi tanár

Borítókép: Illusztráció (Fotó: MTI/EPA/Olivier Hoslet)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Ez itt az én hazám

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Mivé lett világunk?

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

Orbán államférfi, Magyar botrányhős

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

KÉT MAGYARORSZÁG – Magyar Péter sikeres szeppukut követett el saját magán

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.