idezojelek

Nácizmus és náciz(gat)ás

Kilencven éve jutott hatalomra Adolf Hitler, amit máig nem dolgozott fel a világ.

Szőcs László avatarja
Szőcs László
Cikk kép: undefined
náciVéleményváróhitler 2023. 01. 30. 5:40

Különös hír került ki nemrég az internetre. Az illetékes hivatal letiltotta a HH–AA–004-es, új típusú egyéni rendszámot, mert a Vezess.hu autós oldal írása szerint a határozat megállapítja, a „kért rendszámtábla első két karaktere alkalmas lehet arra, hogy nyelvi szempontból önkényuralmi rendszerek által használt rövidítéseket, betűszavakat idézzenek meg.” Értsd: Adolf Hitler monogramját.

Nácikat keresünk a volán mögött. Ma éppen kilencven évvel azután, hogy Hitler – tizenkétmillió szavazatával az 1932. novemberi német választások győztese – elfoglalta a kancellári hivatalt, hogy a felismerhetetlenségig átalakítsa Németországot és Európát. A nácizmus tizenkét évét, a második világháborút, a halottak tízmillióit a világ máig nem tudta feldolgozni. A borzalmas náci vezér borzongató rejtély maradt. Nincs az a vele kapcsolatos hír, amit ne lehetne eladni. Mikropénisze volt, írja az online magazin. De benne van a cikkben, az is lehet, hogy nem – valójában mindegy is, az olvasó már ráharapott a hírre. A tematikus tévécsatornák folyamatosan ontják a hitleres dokumentumfilmeket, évforduló sem kell hozzá. „Ez a német demokrácia felszámolását jelentette” – mondja már sokadik este a narrátor, majd dobpergés hallatszik aláfestésként. Egy koreai gyártó felismeri Hitlerben a marketing­értéket és úgy reklámozza termékét, mintha legalábbis Mozart-golyó lenne. A marketinggel lehet, hogy tisztában volt, de az európai történelemmel nem.

 

Mindennapjainkat úgy járja át a nácizmus szókincse, hogy már észre sem vesszük. Közelebb kerültem a végső megoldáshoz – mondja egy sportlövő a tévében.

 

Reméljük, az Endlösungig azért nem fajul a dolog. Az ingatlanos nagyobb életteret kínál egy tágas kerttel. Még jó, hogy Ukrajnát nem rohanjuk le egy kis Lebensraumért. Így képzelnénk az állatok koncentrációs táborát – háborog egy horrortelep láttán az állatvédő szervezet. Angol „kisállat-holokausztról” ír az online lap.

Létezik a szavak inflálásának egy legalább olyan káros, mert a közéletet mérgező másik válfaja is: a folyamatos nácizás, amely inkább persze szitkozódásként, semmint tartalmilag alátámasztva teremt hamis párhuzamot. A kormánypárt nevében az „sz” betűt „SS”-re írják át, az ifjúsági szervezetet lejugendezik, a vezető a Führer, a kormányzati kommunikációt a propagandaminisztérium agyalja ki, az óriásplakátok Goebbels-hirdetések. A náci kártya, a reductio ad Hitlerum terjedését a mindenki agóráján, a világhálón Mike Godwin amerikai kutató írta le már annak hőskorában. Godwin törvénye kimondja: „egy internetes vita terebélyesedésével annak az esélye, hogy valaki a nácikkal vagy Hitlerrel von valamilyen párhuzamot, közelít az egyhez.” Azaz a száz százalékhoz. Roppant érdekes, de most, hogy a német külügyminiszter szerint országa háborúban áll Oroszországgal, és Leopard harckocsikat küldenek az ukrán télbe, arról nem nagyon olvasni wehrmachtozó hozzászólásokat, hogy indul a német Blitzkrieg, vagy több is veszett Sztálingrádnál. Nemigen poénkodnak azon, hogy lehet, a Leopardba ültetett Szerhij anyanyelvi szinten beszéli a szász-anhalti német dialektust… Ja, hogy azért nem, mert Putyin az új Hitler? Az más. Fontos, hogy le legyenek osztva a szerepek, kinek mi a jussa.

Tény, hogy a jövőre hetvenöt éves Német Szövetségi Köztársaságot évtizedek óta annak bizonyítási vágya hajtja, hogy minden szempontból felszámolta a nácizmust. Komolyan veszik a „nulla órát”: 1945-ben új német időszámítás kezdődött. Amikor a 90-es évek elején itt járt Rita Süssmuth, a Bundestag házelnöke, egy kisgazda képviselő – a világháborús magyar hadsereg egykori tisztje – annak fejtegetésébe kezdett, hogy két világégésben is ott álltunk a németek mellett. Ez ugyan történelmi tény, de Süssmuth ekkor szinte azt várta, hogy nyíljon meg alatta a föld.

 

Ha Hitler a kirekesztésre és a jogfosztásra épített, akkor a mai Németország (és Ausztria) majd megszakad annak demonstrálásában, hogy a toleranciát, a befogadást és az emberi jogokat helyezi a középpontba.

 

Ennek jegyében tudatosan bevándorlótársadalmat építenek – tételesen szerepel a 2021-es berlini kormányprogramban –, hogy a nemzeti érdekérvényesítés látszatát is kerüljék, támogatják az Európai Egyesült Államok tervét, továbbá egyre nagyobb teret engednek a genderideológiának. Amikor kiderült, hogy a természeti viszonyok megváltozása nyomán Németország területe minden beavatkozás nélkül növekedett Belgium rovására, Berlinben siettek leszögezni, hogy nincs területi követelésük a kis királysággal szemben. Ez főleg a német félelmekkel kapcsolatban árulkodó.

A német és az osztrák közmédia megrendelésére készülő filmek szerethető szereplők beépítésével tudatosan sugallnak pozitív képet minden olyan kisebbségi csoportról, amely megszenvedte a Hitler-diktatúrát. Ennek bizarr példája a Salzburgi halottak című sorozat, amelyben a vaskalapos rendőrfőnök időskorára coming-outol, mint homoszexuális, Florian Teichtmeister vezető osztrák színész pedig kerekesszékét bámulatos ügyességgel, origamiként hajtogató fogyatékosként alakít rendőrnyomozót. Igaz, Teichtmeister gyermekpornóügyével most fejlövést kapott a projekt. A szivárványos és egyéb zászlókra tűzött tolerancia azokat már kevésbé illeti meg, akik nem osztják a német elit komoly nyomásával kialakított fősodor véleményét. A felmérések szerint a kényes közéleti témákban, mint a bevándorlás vagy a gender, a németek fele nem meri nyilvánosan hangoztatni a véleményét, mert tart a retorziótól. Börtönbe nem zárják, de a margóra szorítják, elveszítheti az állását.

Tény, hogy vannak szélsőjobboldaliak, neonácik, revizionisták Németországban, ahogy léteznek más társadalmak margóján is ilyen csoportosulások. A Reichsbürgerek, a II. Vilmos császár és Bismarck korában leragadt „birodalmi polgárok” jelentette veszély – lehetnek mindösszesen húszezren egy 83 milliós országban – azonban a legkevésbé sincs arányban Hitler tizenkétmillió szavazójával az akkoriban 66 milliós országban. Pláne úgy, hogy az elit a felismerhetetlenségig átalakítja Németországot. Mégpedig olyan buzgósággal és a társadalom feje felett, hogy amint volt publicistánk, Gunter Weissgerber fogalmaz, „amik korábban »a kommunizmushoz vezető út szakaszai« voltak, az ma az energetikai, közlekedési, mezőgazdasági, bevándorlási és genderfordulat. A cél ugyanaz: új embert teremteni új környezetben”.

 

A hitlerizmus, a második világháború, a holokauszt legfiatalabb túlélői is nyolcvan körül vannak már.

 

A mi nemzedékünk már elképzelni sem tudja, milyen helyzetbe, akár közvetlen életveszélybe kerültek embercsoportok 1933-ra anélkül, hogy akár egy puskalövés is eldördült volna. A veszély nem volt azonnal felismerhető: mi ismerjük a hitlerizmus történetét, a kortársak nem ismerték. Szilárd Leó, a fizikus Berlinből Bécsbe menekült egy olyan vonaton, ami aznap még üres volt, de másnapra már egymást tiporták rajta az emberek, a szerelvényt a határon feltartóztatták, a nácik mindenkit kihallgattak. „Ha az ember sikeres akar lenni ebben a világban, nem kell sokkal okosabbnak lennie másoknál. Elég, ha csak egy nappal jár előttük” – jegyezte meg keserűen Szilárd.

A sokoldalú Egon Friedell, aki ma leginkább szórakoztató kultúrtörténeti művéről ismert, lekéste azt a bizonyos napot az An­schluss utáni Bécsben. Váltig bizonygatta Ödön von Horváthnak, hogy kész elmenekülni, majd ezt addig halogatta, amíg a nácik már jöttek érte, s inkább a mélybe vetette magát előlük az erkélyről. Az Anschluss után Csehszlovákia, majd Lengyelország lerohanása, a Szovjetunió megtámadása és Magyarország megszállása következett. Ehrenreich Eliézer, a mádi rabbi 1939-ben azt írta aggódó amerikaiaknak: minden rendben, biztonságban vannak Magyarországon. Öt évvel később, két hónappal a német megszállás után az egész közösségét deportálták.

Mi már kilencven év történelmi tapasztalatával rendelkezünk. A kínai történészek ilyenkor azt mondják, kevés idő telt el. De ahhoz talán elég, hogy mind tisztábban lássunk. Emlékezzünk meg az évfordulókon, kövessük éberen a változásokat, de ne éljünk vissza történelmi fogalmakkal, ne öntsük ki a gyereket a fürdővízzel együtt! Nem igaz a mondás, hogy most még Erdéllyel kezdik, aztán Auschwitz lesz belőle. Nem náci valaki attól, hogy nem halad a fősodorral, esetleg szorult belé némi nemzeti érzés, vagy nem egy poliamóriás „felelősségközösségben” – ez a legújabb német divat, a jogi szintre emelt kommuna – képzeli el az unokáit.

Borítókép: Adolf Hitler, Hermann Göring, Joseph Goebbels és Rudolf Hess (Fotó: Wikipedia)

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Amerika önkorrekciós képessége

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Az antifasizmus terrort jelent

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

Trump hatása az identitásra

Huth Gergely avatarja
Huth Gergely

A középosztály minősége

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.