A történelem folyamán magyar szemszögből oly sokszor ügyesnek, taktikusnak, hatékonynak tartott román diplomácia méretes kudarcba szaladt bele a múlt év végén a schengeni tagság elutasításával. Nem feltétlenül az osztrák vétóról tehet Bukarest, hanem a helyzet hibás felméréséről. Klaus Johannis államfő, Nicolae Ciuca miniszterelnök, Bogdan Aurescu külügyminiszter, a kormánykoalíció vezető politikusai hónapokon keresztül sikertörténetként mutatták be a folyamatot, hogy aztán a migrációs hullámra hivatkozó Bécs kétségtelenül meglepő elutasítása porig alázza a román diplomáciát.
A schengeni kudarc két okból is kényelmetlen volt Bukarestnek. Egyrészt a dörzsöltnek tartott külügyminisztert és a nagy hatalmú Külügyi Hírszerző Szolgálatot éppúgy meglepte a tartományi választások előtt álló bécsi néppárti kormány hangos ellenszegülése a román – és bolgár – Schengen-tagsággal kapcsolatban, mint a romániai átlagpolgárt. Másrészt Johannisék a szabad utazást biztosító övezethez való csatlakozás ügyében a megszokott illeszkedő diplomáciát alkalmazták azzal a meggyőződéssel, hogy szelíd, senkit sem zavaró, langyos uniós szereplésük elnyeri megérdemelt jutalmát. Főleg az ukrajnai háború árnyékában. Nem így történt.
A Schengen-tagság újabb elbukása alapjaiban rengette meg az eddigi simulékony román külpolitikát, amely az utóbbi években csak nyugati kitüntetéseket hozott Klaus Johannisnak, eredményeket nem.
A szász származású államfőnek különösen fájó, hogy a „testvéri” német nyelvterületről érkezett a gyomros. Ráadásul minden jel szerint a schengeni frusztráció végigkíséri Johannis elnökségének utolsó szakaszát, egy-két optimista kijelentést leszámítva ugyanis nincs reális esély az idei csatlakozásra, a téma nem különösebben érdekli az unió befolyásos tagjait. A hatalmon lévő Nemzeti Liberális Párt (PNL), amelyet papíron Ciuca miniszterelnök, a gyakorlatban Johannis államfő vezet, egyedül vitte el a balhét, a koalíciós partner szociáldemokraták szinte kivülállókként követték az eseményeket, majd a vállalkozói körökből és az ellenzéki Románok Egyesüléséért Szövetség részéről érkező, az emberek körében népszerű osztrákellenes bojkottfelhívások támogatóivá váltak. Ennek is köszönhető, hogy a friss felmérések szerint a Szociáldemokrata Párt tizennégy százalékkal előzi a PNL-t.