idezojelek

A családpolitika roma nyertesei

2010 után az addigi segélyalapú ellátás helyett munkaalapú társadalmat kezdett építeni a kormány, ami gyökeres változásokat hozott a romák felzárkózásában is.

Cikk kép: undefined

2010 után az addigi segélyalapú ellátás helyett munkaalapú társadalmat kezdett építeni a kormány, ami gyökeres változásokat hozott a romák felzárkózásában is. Magyarországon dolgozik a legtöbb roma Európában: a roma férfiak foglalkoztatási szintje 81 százalékos, míg az európai átlag 58 százalék, a nők esetében ez az arány 44, illetve 28 százalék. A magyar roma közösség értékes és fontos erőforrása a magyar társadalomnak. A munkaalapú családpolitikának a roma családok ugyanúgy nyertesei, mint a többi magyar család, amit jól jelez, hogy a roma családok jövedelmi helyzete és lakhatási körülményei is javultak az elmúlt években.

A Kopp Mária Intézet a Népesedésért és Családokért (KINCS) elkötelezett amellett, hogy olyan kutatásokat végezzen, amelyek tudományos megalapozottságot és hivatkozási pontot nyújthatnak a döntéshozók, a tudomány és az érdeklődők számára. Éppen ezért fontosnak tartottuk, hogy a Kapocs folyóirat egy teljes számát annak szenteljük, hogy az olvasó minél szélesebb körű ismereteket szerezhessen a hátrányos helyzetű településeken élők és a roma közösségek helyzetéről.

Az adatokból kiolvasható, hogy a roma népesség körében javultak a szegénységi mutatók, jövedelmi és lakhatási körülményeik jobbak, mint korábban. 2010 óta nőtt a foglalkoztatottság, körükben is csökkent a munkanélküliség. Az iskolai végzettség növekedésével nemcsak a gazdasági mutatókban csökken a különbség a romák és nem romák között, hanem például a nők gyermekvállalási görbéje is egyre inkább kiegyenlített képet mutat.

Külön értéke a Kapocs legújabb számának, hogy a statisztikai adatok mellett személyes interjúkat is végeztek a szerzők. Raffael Mónika cikkében a 2020-ban a KINCS gondozásában megjelent, Roma nők egymás közt című kötetben szereplő tizenkét sikeres roma nővel készült interjúkat elemezte. A szerkesztő elismert, sikeres, diplomás roma nőket szólaltatott meg, akiknek élete sokak számára példaképként szolgálhat.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A KINCS roma idősek helyzetével és kihívásaival kapcsolatos kutatása hiánypótló. A pilot kutatás megállapította, hogy az idős romák egy részénél ugyanúgy veszélyt jelenthet az elmagányosodás, mint más családokban, ugyanakkor a felmérésből az is kiderült, hogy a felkeresett többgenerációs roma családokban a szépkorú személyek ellátását egyértelműen a család feladatának tekintik.

Bemutattuk a Felzárkózó települések programot és azt is, hogy mi befolyásolja az ezeken a településen élő nők termékenységét. Az adatokból jól látható, hogy ha hasonló szociogazdasági jellemzőkkel rendelkező településeken élő roma nők termékenységi mutatóit hasonlítjuk össze egymással, olykor eltérő mintázatokat találunk.

Kiderült, hogy a családtervezés nem jellemző a többségében hátrányos helyzetű, roma emberek lakta településeken élő fiatalokra. A korai párválasztás és a születésszabályozás hiánya ugyanakkor a gyermekek érkezése okozta örömmel társul. A további terhességek elkerülése érdekében az esetleges fogamzásgátló eszközök használata sok esetben érzelmi és alkalmazási problémákba ütközik. A tudatosabb családok igyekeznek a szegénységből kitörni, ami gyakran a településről való elköltözéssel jár. Ez azt jelzi, hogy a helyi közösségben a fiatalok számára kevés a követendő pozitív minta.

A csok viszont ugyanolyan népszerű a felzárkózó településeken, mint az ország más tájain. Vizsgáltuk, milyen arányban veszik igénybe a csokot vagy a babaváró támogatást a felzárkózó településeken, és azt láttuk, hogy az igénylés nem tér el az országos aránytól. A gyerekvállalási magatartásban az országos átlaghoz képest azonban más folyamatok látszanak, magasabb a termékenység, viszont az iskolai végzettség növekedésével csökken a különbség a roma és nem roma nők gyermekvállalási magatartása között.

Fontos, hogy megismerjük a roma lányok családtervezéssel kapcsolatos jövőképét, ezért a fogamzásgátlással és családtervezéssel kapcsolatos ismereteiket kérdőíves módszerrel és fókuszcsoportos interjúk segítségével térképeztük fel. Az eredmények alapján a lányok legjobban az édesanyjukban bíznak, tőlük kérnek leginkább tanácsot, de sajnos az édesanyák ismeretei hiányosak ebben a témában. Ugyanakkor a tanárokhoz – akiknél az információk jó eséllyel rendelkezésre állnának – a legkevésbé fordulnak a fiatal roma lányok.

A tehetséggondozó programoknak kiemelt szerepük van abban, hogy támogassák a roma fiatalokat. Az utóbbi években az iskolai lemorzsolódás, a korai iskolaelhagyás csökkentése érdekében több program indult, de ezek a mutatók még mindig magasabbak a romák körében, mint a teljes népesség esetében, annak ellenére, hogy a roma fiatalok is tanulni szeretnének, és tudják, hogy a tanulás jelenti a sikert számukra.

A szerző a Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS) elnöki tanácsadója

Borítókép: Sztojka Attila roma kapcsolatokért felelős kormánybiztos a KINCS egy korábbi konferenciáján (Fotó: KINCS)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Ambrus-Jobbágyi Zsófia avatarja
Ambrus-Jobbágyi Zsófia

Felelős és felelőtlen vezetők Európában

Jeszenszky Zsolt avatarja
Jeszenszky Zsolt

Amerika önkorrekciós képessége

Ágoston Balázs avatarja
Ágoston Balázs

Az antifasizmus terrort jelent

Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

Trump hatása az identitásra

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.