idezojelek

Nyelvében él a nemzet

A címbéli idézetet sokaknak tulajdonították, ám az szó szerint Kőváry László Székelyhonról című munkájában szerepel: „Ha bémegyünk egy fővárosba, s látni akarjuk a nemzetet, színházát keressük fel. […] Színészet által terjed a nyelv. Nyelvében él a nemzet. Legyen nálunk is országosan ápolt színház, s nem fogják Erdélyt kerülni színész gyermekei.”

Ditzendy Attila avatarja
Ditzendy Attila
Cikk kép: undefined

A színészek hivatása e korban – 1842-es a könyv – rendkívüli volt, tudniillik csak két esztendőre rá szentesítette V. Ferdinánd a magyart hivatalos államnyelvként elismerő törvényt.

Már 1830-ban, a Hitelben Széchenyi István írt Kőváryhoz hasonlót: 

Az egészséges nemzetiségnek pedig egy fő kísérője a nemzeti nyelv, mert míg az fennmarad, a nemzet is él”, majd ekképpen folytatja: „bármi sínlődve is sokszor – mint errűl számos a példa –, de ha az egyszer elnémul, akkor csak gyászfűzt terem a hon, mely a voltakért szomorúan eregeti földre csüggeteg lombjait.

Eme második gondolat, amelyet a gróf előre nem láthatott, lett létfontosságúvá a trianoni országcsonkítást követően. S mert nem csupán gondolat maradt, így nem terem „csak gyászfűzt… a hon”. 

Hiába az új határok, amíg él a magyar nyelv, él a nemzet is. Mit százegynéhány esztendő! Él régebb óta anyanyelvünk. S él a nép.

A Tamana-kutatás feltételezi, hogy a bábeli nyelvzavar előtt létezett egy közös ősnyelv. A kutatók a világ nyelveiben keresik az ősszavakat, amelyeket etimonoknak kereszteltek. Az etimon egy szó legősibb formája. Az elnevezés nem véletlen, ugyanis az etimológia módszertanával – magyarul szófejtés – dolgoznak. A Sorbonne etimológusai megállapították, mely nyelv őrzött meg a legtöbbet az ősetimonokból. Az angol 4, a latin és a héber 5, a Csendes-óceáni 7, az indiai 9, a szanszkrit 12, az őstörök 26, míg a magyar 68 százalékot. 

Hétezerhatszáz „magyarazonos” név és névszerkezet található a világon. 

Ez nem kis szám annak tükrében, hogy Arany János 23 ezer szót használt. S hogy finnugor eredetű szavunkat 1000-1200 közé teszik a nyelvészek, míg az etimológusok 704 uráli-finnugor etimológiát azonosítottak.

Hiába küzdött osztrák császári zsoldban, a magyar nyelvet tizenhat éves korában elsajátító Hunfalvy Pál, vagy magyarul a Göttingeni Egyetemen tanuló Budenz József körömszakadtig a finnugrizmus elfogadtatásáért, az ősnyelvkutatók (Angela Marcantónio, Mario Alinei) a magyarhoz fordultak, összehasonlító nyelvként, annak régisége miatt, orientalisták, sumerológusok (Archibald H. Sayce, Jules Oppert, Francois Lenormant) magyarul tanultak, hogy megértsék a sumér nyelvet.

Szóljon helyettem Jókai Mór: „Én ugyan teljes elismeréssel adózom mindazon tudós kutatóinknak, kik fáradságos utazások árán, kitartó tanulmányozással, helyszinen szerzett ismeretekkel a magyarokat távol égaljak lakóival rokonságba hozni törekesznek. Mellemre tett kezekkel hajlok meg a nagybecsű ethno-graphiai adathalmaz, az összehasonlító nyelvészet szólajstromai előtt; néma bámulattal tekintek úgy a finnugor, mint az uralaltáji és turk nyelvcsoportokat megállapító theoriákra, de minderre csak azt mondom, hogy »eppur si non muove!« (És mégsem mozog a Föld – a szerk.) A magyarok nyelve mindig magyar volt s semmi irányban meg nem mozdítható." (Jókai Mór: Levente)

Kell még valamit mondanom, Ildikó? Talán csak a Tamanáról. A Tamana név – földrajzi, családi, vagy törzsnévként az öt kontinens harminchat országában fellelhető. Amúgy egy bácskai falu viselte e nevet, amit ma Palánkának ismerünk.

Palánka Szerbiához került. De éljenek bár idegen fennhatóság alatt, „amíg él a magyar nyelv, él a nemzet is”, mert nyelvében él a nemzet.

Borítókép: Barabás Miklós Széchenyi Istvánról készült portréjának részlete

A szerző a Magyar Nemzet Kultúra rovatának szerkesztője

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

A globális elit akarja a háborút

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.