idezojelek

Rasszizmus a La Ligában

Vinícius Jr. botránya rámutat a baloldali spanyol kormányt támogató kettős mércére.

Cikk kép: undefined
Fotó: JORGE GUERRERO

Az arab nyelvű média még júniusban mély átéléssel számolt be arról az esetről, amikor Brazília a futballban tapasztalható rasszizmus elleni tiltakozásul fekete mezben lépett pályára. Tehát egy erőteljes gesztussal Brazília elhagyta ikonikus sárga-zöld mezét a mérkőzés első félidejében.

Vinícius Júnior a Guinea ellen 4-1-re megnyert nemzetközi barátságos mérkőzésen a góllövőlistán és a demonstráció miatt is kiemelt helyet foglalt el. 

A Real Madrid 23 éves támadóját az elmúlt szezonban gyakran érte rasszista gyalázkodás, és Brazília úgy döntött, hogy a barátságos mérkőzés jó alkalom a visszavágásra, mivel a mérkőzést a Barcelona melletti Espanyol stadionjában rendezték.

A tudósítással az arab nyelvű médiumok mintha a néhány hónappal ezelőtti híreknek ágyaztak volna meg arról, hogy Szaúd-Arábiá­ból egy ötszázmillió dolláros ajánlat érkezett a brazilért. Ezt követően a mindig jól értesült Daily Mail arról írt, hogy Vinícius Jr. 2027-ig írt alá új szerződést a Real Madriddal, amely egymilliárd eurós felmentési záradékot tartalmaz, hogy megakadályozza a szaúd-arábiai klubok szerződtetési szándékát. A rasszista támadásokra figyelemmel pedig a világ tizenegy La Liga-szatellitirodájából álló csoport, a kaliforniai oaklandi Keegan Pierce elnökletével átfogó kampányt indított, amelynek célja a rasszizmus felszámolása a sportban és az egyenlőség előmozdítása.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindennek az előzménye, hogy a Real Madrid színes bőrű, brazil származású játékosa gyakori célpontja a rasszista sértegetéseknek a spanyolországi stadionokban. 

A Valencia–Real Madrid spanyol bajnoki mérkőzésen a hazai szurkolók egy része rasszista kifejezésekkel illette a játékost, emiatt a mérkőzést rövid időre félbe is kellett szakítani. A Vinícius-ügy rávilágít a spanyol jogszabályok hiá­nyosságára, valamint a Spanyol Labdarúgó-szövetség és a La Liga (a spanyol labdarúgóliga) rasszista cselekményekkel szembeni tehetetlenségére is.

Az utolsó csepp a pohárban az lehetett, hogy a Valencia szurkolói állítólag majomnak nevezték Viníciust, aki ezt a második félidő közepe táján jelezte a játékvezetőnek, majd úgy tűnt, hogy a támadó nem akarja folytatni a játékot, de végül a vezetőedzővel történt egyeztetés után nem vonult le a pályáról. A hosszabbításban aztán a csatár a Valencia egyik játékosával tettlegességig fajuló összetűzésbe került, amiért a bíró kiállította.

Vinícius Jr. ezt követően rasszistának nevezte a La Ligát és Spanyolországot: 

„A rasszizmus normális a La Ligában. […] Egy gyönyörű nemzet, amely befogadott engem, és amelyet szeretek, de amely egy rasszista ország képét exportálja a világba. […] Ma Brazíliában Spanyolországot a rasszisták országaként ismerik.”

 Az eset kapcsán a Real Madrid a közleményében úgy fogalmazott: 

„Úgy véli, hogy az ilyen támadások gyűlölet-bűncselekménynek is minősülnek, ezért az állami főügyészséghez, konkrétan a gyűlölet-bűncselekmények és diszkrimináció elleni ügyészséghez benyújtotta a megfelelő feljelentést, hogy a tényeket kivizsgálják és tisztázzák a felelősséget.” 

Továbbá kijelentette, hogy ezek az esetek „közvetlen támadást jelentenek a szociális és demokratikus spanyol jogállam együttélési modellje ellen”.

A sokáig megtűrt spanyol rasszizmussal szemben a brazil kormány is reagált a történtekre, szerintük Vinícius többször is rasszista visszaélések célpontja volt ebben az évadban, és ez az incidens egy újabb megengedhetetlen epizód. A külügyminisztérium közölte: 

„Mélységes sajnálatunkat fejezzük ki amiatt, hogy mindeddig nem tettünk hatékony intézkedéseket e rasszista cselekmények megismétlődésének megakadályozására és elkerülésére.”

 Sürgette a spanyol kormányt és a sporthatóságot, hogy tegyék meg a szükséges lépéseket az elkövetők megbüntetése és e cselekmények megismétlődésének megelőzése érdekében. Brazíliában pedig több tüntetést is szerveztek a rasszizmus ellen a spanyol konzulátus előtt, valamint a riói Krisztus-szobor kivilágítását is lekapcsolták, hogy az sötétbe boruljon.

A baloldali spanyol kormány halovány reakciója sem maradt el, Pedro Sánchez szocialista miniszterelnök kijelentette, hogy a futballban zéró tolerancia érvényesül a rasszizmussal szemben. Hozzátette: 

„A sport a tolerancia és a tisztelet értékein alapul. A gyűlöletnek és az idegengyűlöletnek nincs helye futballunkban és társadalmunkban.”


Az európai labdarúgás diszkriminációellenes szervezetének (FARE) ügyvezető igazgatója, Piara Powar a BBC-nek elmondta, hogy ebben a szezonban 11 rasszista esetet regisztráltak a stadionokon belül, és hogy a spanyol futball most válságban van. Ez az a szervezet, amely kellő muníciót szolgáltatott bizonytalanságával a hazai balliberális portáloknak, hogy a történelmi nagy-magyarországos szimbolika ellen hergelhessenek. A FARE sokak szerint ugyanakkor finoman meg is védte a helyzetet:

 „A spanyol szabályozás zavaros. Senki sem tudja igazán, hogy a spanyol szövetségnek vagy a kormánynak kellene-e lépnie. Hiányzik a felelősségvállalás, és hiányzik az, hogy egyetlen szervezet is előálljon, és azt mondja, hogy mi vállaljuk a felelősséget ezért, és végigvisszük az intézkedéseket, amíg nem kezdünk el látni némi változást.”

A Spanyol Labdarúgó-szövetségben és a La Ligában tehát hiányoznak a rasszizmus elleni mechanizmusok. Az említett szervek saját hatáskörben nem tudnak érdemben fellépni: a rasszista eseteket az ügyészséghez vagy a sportban előforduló erőszak, rasszizmus, idegengyűlölet és intolerancia elleni állami bizottsághoz tudják továbbítani.

Pedig a spanyol büntető törvénykönyv gyűlölet-bűncselekményről szóló 510. cikke elég egyértelműen szankcionálja a rasszista megnyilvánulásokat. Sőt létezik egy „A sportban előforduló erőszak, rasszizmus, idegengyűlölet és intolerancia elleni július 11-i 19/2007. törvény”, illetve egy 203/2010. február 26-i királyi rendelet a sportban előforduló erőszak, rasszizmus, idegengyűlölet és intolerancia megelőzéséről szóló jogszabály jóváhagyásáról. Mindhárom norma jól használható lenne ilyen esetekben.

Sőt elvileg működik egy úgynevezett Állami Bizottság a sportban előforduló erőszak, rasszizmus, idegengyűlölet és intolerancia ellen, amelyet a Spanyolország által vállalt nemzetközi kötelezettségvállalások, elsősorban a sportesemények, különösen a labdarúgó-mérkőzések miatti erőszakról és a nézők általi megzavarásról szóló európai egyezmény aláírása után hoztak létre a korábbi sporttörvényben.

Lassan, de a nemzetközi nyomás hatására is született néhány verdikt az ügyben. Vinícius piros lapját utólag eltörölték, míg a kiállításban kulcsszerepet játszó VAR-felügyelő játékvezetőt levették a további meccsekről (ennek oka az volt, hogy amikor a játékosok összeugrottak, a VAR csak Vinícius ütését mutatta meg, azt viszont nem, hogy előzőleg a valenciai játékos a nyakánál fogva ragadta meg a brazilt).

A Valenciát első körben 45 ezer eurós bírság megfizetésére, továbbá öt mérkőzésre szóló szektorbezárásra büntette a szövetség, ám ezt később a klub fellebbezése nyomán 27 ezer eurós pénzbüntetésre és hárommeccses korlátozásra csökkentették. A három – 18 és 21 év közötti – elkövetőre öt-öt ezer eurós (körülbelül 1,85 millió forint) bírságot szabott ki

 a sportban előforduló erőszak, rasszizmus, idegengyűlölet és intolerancia elleni állami bizottság a rasszista megjegyzések miatt, és egy évre eltiltották őket a stadionoktól (a Valencia örökre kitiltotta az érintett szurkolókat a stadionjából).

A Viníciusszal szembeni további dokumentált (!) rasszista esetek a 2022/2023-as szezonban azonban megközelítik a fél tucatot, többnyire jogkövetkezmény nélkül.

 A La Liga több mint kétszáz színes bőrű játékos otthona, és nagyon úgy tűnik, hogy a baloldali kormány is inkább szeretné eltussolni ezeket az incidenseket.

 A spanyol sajtóban a brazil klasszist sokan provokatőrnek tartják, aki nemcsak a pályán mutatott játékával, hanem a gesztusaival is hergeli az ellenfél fanatikusait. A legfelháborítóbb az a széles körben elterjedt „magyarázat”, hogy a brazil támadónak direkt módon az ellenfél szurkolói irányába tanúsított provokatív gólöröme (korábban ezt nevezték a spanyol újságírók „majomkodásnak”), a rendszeres kimutogatások és egyéb provokatív gesztusok is közrejátszhatnak abban, hogy – a valenciai esetet is beleértve – a 2022/2023-as spanyol évad kilenc rasszista inzultusából nyolc Vinícius ellen irányult. Brüsszel, Strasbourg és az összes érzékeny bürokrata pedig mélyen hallgat, de gondoljunk bele, mi lenne, ha mindez hazánkban történne.

A szerző alkotmányjogász

Borítókép: Vinícius Junior, a Real Madrid brazil játékosa (Fotó: Europress/ AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Huth Gergely avatarja
Huth Gergely

Rendszerszintű korrupció nincs is

Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

Keleti Ágnes és Tarantino elmaradt találkozása

Szőcs László avatarja
Szőcs László

Nácikártya cinkelt lapokkal

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Elon Musk, a világ legszabadabb embere

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.