A kisváros temetőjében uniós (északi) és konföderációs (déli) katonák egyaránt végső nyughelyet kaptak, mert bár egymás ellen harcoltak a gettysburgi csatamezőn, az amerikai elnök szerint valamennyien hősök, akik a szabadság és a demokrácia ügyéért áldozták az életüket.
Bár sokan vitatják, hogy Lincoln valóban istenhívő volt-e, tény, hogy (még elnökké választása előtt) az unió egységét féltve idézte a jézusi mondást:
Minden ország, amely magával meghasonlik, elpusztul; és egy város vagy háznép sem állhat meg, amely meghasonlik magával.
És hogy ez az üzenet kétezer év óta ugyanolyan aktuális, az is példázza, hogy a nemzeti megbékélést és egységet óhajtó amerikai elnök a gettysburgi beszéde után másfél évvel egy konföderációs színész merényletének áldozata lett. 2020 nyarán pedig – miután egy bűnöző életmódot folytató fekete férfi rendőri intézkedés közben meghalt – példátlan erőszakhullám öntötte el az amerikai nagyvárosok utcáit, már-már a polgárháború iszonyatát felidézve. A szélsőséges (zömmel afroamerikai) randalírozók – woke-politikusok, sztárok és a véleménydiktáló média „eszmei” támogatásával – egymás után döntötték le a történelmi szobrokat és emlékműveket. S nem is csupán konföderációs, rabszolgatartó volt déli politikusokét és tábornokokét, hanem olyan elnökökét is, mint az államalapító George Washington vagy mint Abraham Lincoln, aki felszabadította a fekete rabszolgákat, és helyreállította az unió egységét. Donald Trump akkori elnök felháborodva mondta, hogy
az erőszakos tüntetők gyűlölik a mi történelmünket, a mi értékrendünket, és gyűlölnek mindent, amit mi, amerikaiak becsülünk.
De nem csupán Amerikában indokolt figyelmeztetni a lincolni szentenciára. Joggal tett így éppen öt éve Orbán Viktor, az Európai Néppárt (EPP) helsinki kongresszusán. A magyar pártelnök-miniszterelnök akkori vezetőtársainak elmondta, a kulcs a győzelemhez ugyanaz, mint volt: újra az emberek oldalára kell állni.
Védjük meg őket az illegális migrációtól, a terrorizmustól, a bűnözéstől és a gazdasági bajoktól, írjuk fel újra a zászlónkra a régi igazságot: »of the people, by the people, for the people«, vagyis: a néptől, a nép által, a népért! És újra győzedelmesek leszünk.
Azt is javasolta, hogy a néppárt térjen vissza a szellemi gyökereihez, és meg kell hirdetni a kereszténydemokrácia reneszánszát. Figyelmeztetett, hogy az EPP-nek nem szabad elfogadni a szocialisták és a liberálisok nézőpontját, értékeit, mércéit, mert ha nekik akar megfelelni, akkor vereségre ítéli magát.
Az Európai Néppárt vezetői, mint tudjuk, akkor és azután sem hallgattak a magyar kormányfőre, hanem a baloldali pártokhoz közeledtek, igazodtak, hasonultak, így az utak elváltak – 2021 tavaszán a Fidesz elbúcsúzott az EPP-től.
De míg a kereszténydemokrata Fidesz 2010 óta folyamatosan a győztesek pártja a nemzeti és az európai parlamenti választásokon egyaránt, addig a karakterét, arcát és hitelét elvesztő pártcsalád a legtöbb európai uniós országban a hatalmat is elvesztette. Míg 2011-ben még tizenhat országban adta a kormányfőt, 2018-ban már csak hatban, s e tekintetben azóta tovább romlott a helyzet…
Európa ma nem csak a tömeges migráció, a bűnözés, a terrorizmus, a gazdasági nehézségek, a korrupció, az erkölcsi és szociális válság, a háborús konfliktusok miatt van egyre nagyobb bajban. Ezeket az egyenként is kóros és veszélyes jelenségeket súlyosbítja a legitimációs deficit, ami a politikai fejetlenség, anarchia fő oka.