Donald Trump a világ számára szóban jól riposztozó, pontosan találó cowboyként ismert, valahol Buffalo Bill és Jesse James között elhelyezkedve. Minden szava célba talál. A világszerte tapasztalt felzúdulás azonban rendszeresen felülmúlja a lősebességét. Tehetségesen kampányol, mondhatnánk értékítélettől mentesen. A küzdőtér az Egyesült Államok; az amerikai elnököt elvégre nem Németország, nem Európa és nem a világ egésze választja meg. A külföldi járulékos károk most teljesen érdektelenek a belföldön kampányoló Trumpnak. A világ többi része csak a 2025. január 20-i elnöki beiktatás után válik számára újra érdekessé, előtte azonban nem.
Még maga a történelem sem tudja, hogyan írja be majd magát Donald Trump a lapjaira. Vajon Buffalo Billként fognak-e emlékezni rá, aki bölényvadászból lett az indiánok barátjává, s akit ma inkább a pozitív amerikai hősök sorában emlegetnek, avagy a bandita Jesse James visszatéréseként vonul be a jövő történelemkönyveibe?
Mindenesetre a nyugati világban máris keringenek merész elméletek Jesse túléléséről. Legyen úgy, ahogy lennie kell! Nekünk itt, a jó öreg Németországban nincsen rá befolyásunk, csak az a dolgunk, hogy kivárjuk, ami bekövetkezik. De vajon a német politika, a média és a közvélemény a korábbihoz hasonlóan ostobán tekint-e Donald Trumpra, vagy megpróbál intelligensen és előrelátással készülni a változásra? 2016-tól kezdve mindenesetre az okoskodóink Adolf Hitlerhez fogható Belzebubnak kiáltották ki Trump elnököt. Vlagyimir Putyin, Kim Dzsong Un és Bassár el-Aszad kisöcskösnek tűntek a különlegesen gonosz Donalddal szemben – ahogy a felesége hívja őt.
Trump ugyan nem indított háborút, az Ábrahám-megállapodásokkal történelmi esélyt adott a közel-keleti békének, illetve párbeszédet folytatott a világ diktátoraival – ez azonban nem számított. A gonosz az gonosz.
Talán azért van ez, mert Trump republikánus? Pedig az amerikai feketék a XIX. században a republikánus Abraham Lincolnnak köszönhették a rabszolgaság felszámolását – a demokrata pártiak akkoriban elkeseredetten védelmezték a rabszolgatartók érdekeit –, a közép- és kelet-európaiak pedig a XX. század végén a győztesei lettek a republikánus fegyverkezésnek azzal a Szovjetunióval szemben, amelyet Helmut Schmidt egykori német kancellár becsmérlően csak így írt le: „Felső-Volta atomfegyverrel” felszerelve.