A nemzetközi média és a mögötte álló progresszív értelmiségi-politikai körök rendszeresen fasisztának nevezik, Hitlerhez hasonlítják Putyint. Nyilván ennek elsősorban kommunikációs célja van: minél jobban démonizálni az orosz vezetőt. És rajta keresztül tulajdonképpen egész Oroszországot. De nézzük meg, milyen valós alapja lehet annak, ha párhuzamokat vonunk Putyin és Hitler, a mai Oroszország és a két világháború közti náci Németország között. Újra egy totalitárius diktatúra réme fenyegeti Európát? Félnünk kell?
Egy fontos kérdéssel kezdjük: egyáltalán, mi is az a fasizmus?
És ha erre a kérdésre a közbeszédben keressük a választ, a médiában elterjedt narratívákra hallgatunk, akkor gyakorlatilag mindenki fasiszta, aki bármiben is megkérdőjelezi az uralkodó progresszív narratívát.
Azaz: fasiszta, aki szerint a házasság férfi és nő között köttetik, a család pedig apából, anyából és gyerekekből áll. Fasiszta, aki szerint egy ember nemi hovatartozását a biológia dönti el, és az egy adottság, nem pedig valamilyen társadalmi konstrukció, és szabadon eldönthető vagy változtatható lenne.
Sőt, aki szerint nemhogy biológiai, hanem – horribile dictu – az isteni teremtésből fakadó adottság, az már nem pusztán csak fasiszta, hanem annak egy halmozottan bűnös fajtája: klerikálfasiszta.
De fasiszta az is, aki szerint nem kellene egy országnak szabadon, nyakló nélkül, ellenőrizetlenül beengednie több százezer, idegen kultúrájú, az adott ország társadalmi normáihoz alkalmazkodni nem tudó és nem akaró bevándorlót. Fasiszta továbbá az, aki szerint egy munkahelyre vagy oktatási intézménybe történő felvételnél az illető teljesítménye, képességei kellene, hogy döntsenek, nem pedig az, ha az illető valamilyen áldozati csoporthoz tartozik, tehát színes bőrű, meleg, muszlim vagy nő. Még nagyobb fasiszta, aki simán csak az amerikai statisztikai hivatal adatait idézi, miszerint a feketék a lakosság körülbelül 14 százalékát teszik ki, míg az erőszakos bűncselekmények 36 százalékát ők követik el. Tehát számarányukhoz képest közel háromszorosan felülreprezentáltak.