A szeptember 29-i, vasárnapi osztrák választások eredménye, mondhatni, borítékolható volt. Az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) nagy fölénnyel – az Osztrák Köztársaság, illetve a párt megalakulása óta először – első helyen végzett a szövetségi választásokon, és ezzel története legjobb eredményét érte el. Nagyarányú, 13 százalékpontos növekedést produkáltak a legutóbbi választásokhoz képest: csaknem harminc százalékot értek el, ezzel megelőzték a konzervatív Néppártot (ÖVP), amely a szavazatok csupán 26,5 százalékát kapta. Az ÖVP történetében a legnagyobb szavazatveszteséget szenvedte el: mínusz 11 százalékpontot a legutóbbi nemzeti tanácsi választáshoz képest. A közvélemény-kutatók és a bukmékerek előrejelzései tehát bejöttek.
Innentől már csak a hogyan tovább a kérdés. Lesz-e jobboldali koalíció, azaz az FPÖ és az ÖVP képesek-e félretenni ellentéteiket a kormányalakítás érdekében vagy a Szabadságpárt teljes elszigetelése valósul meg egy „cordon sanitére” létrehozásával?
Mivel magyarázható az FPÖ sikere? A párt élesen szembehelyezkedett a kormánnyal a koronavírus idején, illetve igen markáns véleményt fogalmaz meg a bevándorlás, a menekültügy és az integráció témájában. Fontos kiemelni, hogy az erőteljes jobbra tolódásban évek óta tartó tendenciáról van szó Ausztriában. Az illegális migráció kérdése olyan közös szál az Osztrák Néppárt és a Szabadságpárt programjában, amely alapja lehetne a közös kormányzásnak. A két párt együtt az előrejelzések szerint hónapok óta ötven százalék fölött áll, a választásokon pedig közösen 55,7 százalékot értek el.
Létrejöhet-e egy tisztán jobboldali kormánykoalíció Ausztriában? Kérdés, hogy az európai fősodor mennyire kívánja befolyásolni az osztrák belpolitikát. Mire számíthat mindeközben Európa? Az elmúlt választások világossá tették, hogy a lakosság változást akar: szigorúbb bevándorláspolitikát várnak el a kormányoktól, illetve az Európai Unió vezetésétől is. Eközben az elmúlt évtizedek téves politikája miatt egyre erősödnek a szélsőségek Európa-szerte. Ugyan a média hajlamos a szélsőjobbal riogatni, miközben pont Ausztriában az SPÖ-t egy nyíltan marxista politikus vezette a harmadik helyre a választásokon.