idezojelek

Trump sikere a demokrácia győzelme, a világ esélye

A republikánus elnökjelölt választási győzelme a normalitás győzelme is.

Szőcs László avatarja
Szőcs László
Cikk kép: undefined

Amikor David Axelrodnak, Barack Obama egyik kitalálójának, az egyik legismertebb demokrata párti stratégának a szája már szinte sírásra görbült a CNN éjjeli adásának stúdióvendégeként, és elkezdte félteni a demokráciát, már lehetett tudni, hogy mi, Magyarországon pezsgőt bonthatunk. Amerikaiak tízmillióival együtt, persze. 

A bennfentesek a médiát követő köznéptől eltérően már órákkal előbb tudták, hogy Donald Trump lesz az Egyesült Államok 47. elnöke, ahogyan a kettővel korábbi is ő volt. „Trump erőt mutat” – írta ugyanakkor szalagcímében a The New York Times online kiadása még meglehetősen visszafogottan a republikánus jelölt győzelmi beszéde idején is. Pedig már elment a hajó. 

Éppen ez a demokrácia győzelme: Trump sikere a fősodorbeli médiafölény és hangulatkeltés dacára. A fasiszta és hasonló jelzőket úgy aggatták rá, ahogy Homérosz fényesnek és leleményesnek nevezte Odüsszeuszt. Nem számoltak azzal, hogy ez vissza is üthet. A demokrácia a nép akaratát jelenti, nem pedig a magukat elitnek képzelő kiváltságosokét. Amerika kedd éjjelre vörösbe borult; ez ott a Republikánus Párt színe. 

Nehezemre esik papírra vetni, de ha Donald Trump győz, akkor az általam ismert Amerika alighanem megszűnik létezni

– írta pár napja a Népszava hasábjain Charles („CIA-konferencia”) Gati, magyar származású washingtoni háttérhatalmi szereplő.

Tehát akkor a jelek szerint meg is szűnt. És ennek Amerika jobbik fele örül is, velünk együtt. 

A józan eszükre hallgató amerikai választópolgárok a normalitás irányába lökték a mérleg nyelvét. A háborúval szemben a békét választották – egy Van Jones nevű figura a CNN stúdiójában azon aggódott, mi lesz most Ukrajnában, de ez, mondjuk, Mississippiben láthatóan senkit nem érdekelt –, az átműtöttekkel, a beöltözött pucckirálynőkkel és a méhkaparás jogáért tüntetőkkel szemben pedig a zsidó-keresztény kultúrkör évezredes értékeit.

(Kamala Harris volt az első amerikai alelnök, aki egy küretklinikán a tiszteletét tette.) A törvénytelen bevándorlókkal, köztük a migránsbűnözőkkel szemben a törvénytisztelő amerikaiak mellett tették le a voksukat.

Trumpban valóban van valami rendkívüli. Megosztó, de karizmája igen jól érvényesül, maga mellé tud állítani tömegeket. 

Még a XIX. században, Grover Cleveland volt az eddig egyetlen amerikai elnök, aki egy ciklus kihagyásával újra elnökválasztást nyert. Most pedig Trump a második. Van benne valami levakarhatatlan, ahogy az amerikai mondja, teflonszerű. Főnixmadár, feltámad poraiból. A Capitolium 2021. január 6-i ostroma után pedig már sokan eltemették politikailag. Kamala Harris viszont nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket.

E sorok írójának meggyőződése volt eddig is: a demens Joe Biden pár hónappal ezelőtti visszaléptetése előre eltervezett lépés volt – és a Trumppal folytatott vitán való szereplése csak ürügy, igaz, megfelelő ürügy erre –, ugyanis a demokrata stratégák is tudták, hogy Harris nem nyerne meg egy előválasztást a vidéki Amerikában. Ugyanúgy, ahogy most az elnökválasztást is elveszítette. Az okokat most hosszasan magyarázhatják az erre illetékesek, miután átnyalogatták vérző sebeiket.

Minket a jövő érdekel. 

Trumptól várjuk, hogy hasson oda az ukrajnai háború befejezésére mindkét érintett fővárosban. Várjuk tőle ígérete beteljesítését. Várjuk továbbá – és okkal – a baráti magyar–amerikai viszony újbóli felvirágzását Biden négy évének Csipkerózsika-álma után.

Ugyancsak megalapozottan számítunk arra, hogy vessenek véget a magyarországi ellenzék és holdudvara egyre kevésbé leplezett pénzelésének. Jó hazautat kívánunk továbbá David Pressman „nagykövetnek” és „családjának”.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Borbély Zsolt Attila avatarja
Borbély Zsolt Attila

A Hunyadi-film és a román mítoszok

Huth Gergely avatarja
Huth Gergely

A pöcegödör legalján

Novák Miklós avatarja
Novák Miklós

Szalai Ádámot újra kísérti az ellentmondás

Szőcs László avatarja
Szőcs László

Hígtrágya és pogrom Hollandiában

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.