idezojelek

2025: a fordulat éve!

ELEMZŐI HANGERŐ – Január 20-át követően jelentősen bővülni fog Magyarország mozgástere.

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel
Cikk kép: undefined

David Pressman és a Biden-adminisztráció utolsó elkeseredett akciója példázza talán a legjobban, hogy mi várt volna Magyarországra és a patrióta, békepárti politikai erőkre, ha novemberben nem Donald Trump nyeri az amerikai elnökválasztást. Szerencsére hazánk számára kedvező lett a választási eredmény, így Trump január 20-i beiktatásának dátuma egy új időszak nyitánya, alapjaiban megváltozik a világ, egyben Magyarország politikai és gazdasági mozgástere is érdemben növekedik. Nézzük részletesen, mi várható 2025-ben!

Donald Trump erősen támaszkodik Orbán Viktorra, akivel az elmúlt hónapokban többször is egyeztetett, például Floridában is fogadta. Ennek a december 9-i találkozónak fontos üzenete van, ugyanis az európai vezetők közül a magyar kormányfőt fogadta elsőként a magánrezidenciáján.

Az ilyen találkozók szempontjából pedig mindig fontos a sorrend, így érdemes felidézni, hogy a megválasztása óta mely állami vezetőket látta vendégül Donald Trump Floridában: november 15-én Javier Milei argentin elnököt, november 30-án az azóta lemondott Justin Trudeau kanadai miniszterelnököt, december 9-én Orbán Viktort, január 4-én pedig Giorgia Meloni olasz kormányfőt. Ez utóbbi sem meglepő, ugyanis Meloni Orbán Viktorhoz hasonlóan szuverenista politikus és Donald Trump szövetségesei közé tartozik, ugyanakkor a jelek szerint Orbán Viktort jobban kedveli, erősebben támaszkodik rá. Ez hazánk szempontjából kiemelten fontos, hiszen Trump a ja­nuár 20-i beiktatása után gyors béketeremtést ígért, az elképzeléseiben pedig nagy a hasonlóság ahhoz, amit Orbán Viktor is hangoztat évek óta. Meloni ezzel szemben a háború kérdésé­ben inkább a brüsszeli állásponthoz igazodott, így ebben kevésbé van egyetértés közte és Trump között.

Január 20-át követően Magyarország politikai és gazdasági mozgástere érdemben bővül, ugyanis az Amerikai Egyesült Államok új vezetése számos kérdésben osztja a magyar álláspontot és a legfontosabb európai partnerként tekint a magyar kormányfőre. Ennek rövid időn belül gazdasági hatásai is lesznek,

elég csak a kettős adóztatás elkerüléséről szóló megállapodásra gondolni, amelyet a Biden-adminisztráció függesztett fel, és Trump várhatóan újra megállapodást köt a kérdésben a magyar kormánnyal.

Miközben az Egyesült Államokkal kapcsolatosan pozitív fejlemény áll be Magyarország esetében, addig a brüsszeli küzdelmek várhatóan tovább folytatódnak, azonban hazánk alkupozíciói jobban lesznek, mint korábban. Ezt a brüsszeli folyosókon „Trump-hatásnak” nevezik, azonban ennél többről is van szó: egyre több országban erősödnek meg Orbán Viktor szövetségesei, emellett a patrió­ták európai szövetsége is erősödni fog 2025-ben. Tavaly decemberben Giorgia Meloni lemondott az Európai Konzervatívok és Reformerek elnöki tisztéről, Mateusz ­Morawiecki volt lengyel miniszterelnök lesz az utódja, akivel a decemberi uniós csúcs előtt Orbán Viktor Brüsszelben egyeztetett a Patrió­ták Euró­páért vezetői mellett. 

A háttérben az Orbán Viktor fémjelezte Patrióták Euró­páért és a szintén jobboldali Európai Konzervatívok és Reformerek jövőbeli egyesülése állhat, amivel a második legerősebb pártszövetség lehetnének az Európai Parlamentben 162 képviselővel, míg az Európai Néppártnak jelenleg 188 képviselője van.

Ennek több előjele is van! Amikor december 4-én Orbán Viktor Rómában egyeztetett Giorgia Melonival, sejtelmesen csak ennyit árult el a magyar kormányfő: „Régi barátság, új fejezet, nagy tervek!” Ez egyértelmű utalás lehetett egy új típusú együttműködésre. De emellett a Meloni által az elnöki pozícióba jelölt Morawiecki fontos szövetségese Orbán Viktornak, amikor a Patrióták Európáért pártszövetség létrejött, sokáig úgy volt, hogy ő is csatlakozik a lengyel PiS-szel közösen. Az egyik fő oka a két külön pártszövetségnek, hogy Marine Le Pen és Giorgia Meloni nemigen kedvelik egymást, ugyanakkor most, hogy Meloni hátrébb lép, ez az akadály is elhárulhat. Ami talán a legfontosabb vitatéma közöttük, az az ukrajnai háború, ugyanakkor ez rövidesen lezárulhat, így ez a konfliktustéma is megszűnhet köztük. 

Az Európai Konzervatívok és Reformerek több tagja ugyanis nemzeti alapon támogatta a háború folytatását, emiatt nem értett egyet Orbán Viktorral ebben a kérdésben. Donald Trump január 20-i beiktatásával azonban változik a helyzet: várhatóan tárgyalások indulnak Putyinnal a háború befejezéséről, így ez az akadály is elhárul a két pártszövetség között.

Ugyancsak fontos magyar szempontból a február 23-i előre hozott választás Németországban. A tavaly év végén megbukott német kormány hazánk nagy ellenfele volt: támogatta a háborút, a migrációt, a genderpropagandát és a hazánknak járó uniós források felfüggesztését is. A legnagyobb konfliktus magyar részről nem is magával Olaf Scholz­cal volt, hanem a Zöldekkel, akik koalíciós partnerként a külpolitikát és a gazdaságpolitikát is irányították. Semmiben sem követték a német és az európai érdekeket, az amerikai demokraták kiszolgálóiként viselkedtek. Ennek súlyos következményei lettek a német gazdaságra nézve, ami negatív hatással volt Magyarországra is. 

A felmérések szerint a következő kancellárt a CDU/CSU adja majd ­Friedrich Merz személyében, de kérdés, milyen koalíciós partnereket talál. A CDU/CSU hagyományosan figyelembe veszi a német gazdasági szereplők érdekekeit, ez már önmagában jó hír hazánknak, ugyanis rengeteg német cég működik Magyarországon. Ráadásul a háború kapcsán is fordult a véleményük:

Merz szerint már le kell tenni az asztalra egy egységes európai béketervet, tehát már nem a háború folytatását támogatják. Ez is jó jel Magyarország számára.

Az év eleje a szomszédos Ausztriában is politikai fordulatot hozott, megbukott a néppárti osztrák kancellár, Magyar Péter szövetségese. Bármi is lesz az osztrák helyzet végkifejlete, egy biztos: Orbán Viktor, illetve a Fidesz szövetségese, az Osztrák Szabadságpárt kormányt alakíthat, ők adják majd a következő kancellárt.

A kedvező külpolitikai változások mellett belpolitikai szempontból is könnyebb év várható 2025-ben. 

Soha nem látott béremelés történik Magyarországon, amelynek mértéke 2027-re összesen negyvenszázalékos lesz. A minimálbér reálértéke 29 százalékkal emelkedik, és az a terv, hogy elérje az átlagbér felét. Emellett 2025-ben érdemi gazdasági növekedés várható Magyarországon, amelyhez egy állami beruházási boom is kapcsolódik. Mindez jelentősen rontja Magyar Péter politikai esélyeit,

ugyanis az új ellenzéki reménység érezhetően a ciklus közepén tapasztalható protesthangulatot és gazdasági nehézségeket lovagolta meg. Ugyanakkor, ha érdemi gazdasági növekedés, érezhető béremelkedés lesz, akkor az erősen csökkenti Magyar Péter ezzel kapcsolatos politikai mozgásterét. Ez abból a szempontból fontos, hogy 2025 második felében már megindul a felkészülés a 2026-os parlamenti választásra. Az idei évben a pártok tisztázzák, hogy kiket állítanak jelölteknek, milyen együttműködés várható közöttük, illetve hogy melyek lesznek a fő üzeneteik a választási kampányban.

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

2025: a fordulat éve!

Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Pressman ugat, Sorost kitüntetik

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Törökbálint messze van?

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Joe Biden kitüntette Palpatine uralkodót

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.