Úton a Puskás Arénába

A futball olyan különös műfaj, amelyben a Puskás-díjas góllal elért győzelemért ugyanúgy három pont jár, mint amit egy Pátkai-féle „csúnyácskával” csikarunk ki.

Ch. Gáll András
2019. 06. 13. 6:00
Budapest, 2019. június 11. A magyar szurkolók ünnepelnek a Magyarország - Wales Európa-bajnoki selejtezõmérkõzés után a budapesti Groupama Arénában 2019. június 11-én. A magyar labdarúgó-válogatott 1-0-ra gyõzött. MTI/Kovács Tamás Fotó: Kovács Tamás
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Amikor tegnap délután felhívott örökké elégedetlen barátom, a Jágóból, Luciferből és Mefisztóból összegyúrt, a kákán is csomót kereső kétkedő, aki Miss Universe alakján is talál kivetnivalót, és megindultságtól remegő hangon bevallotta, hogy kedd este módosult tudatállapotban tombolta, hörögte, átkozódta végig a Magyarország–Wales Európa-bajnoki selejtező utolsó tíz percét – az átkokat a szlovén bíró fejére szórta, amiért, olybá tűnt, negyedórásra nyújtotta a hivatalosan négyperces hosszabbítást –, akkor már biztos voltam benne, hogy a magyar labdarúgás története különleges eseménysorozatának vagyok többnyire passzív, de olykor-olykor aktív részese.

Azt nem mondom, hogy egyedi, mert hasonlót átéltem már az 1986-os világbajnoki selejtezők, illetve a 2016-os Európa-bajnoki pótselejtezők során, de annyiban mégis újszerű az élmény, hogy – és most sűrű bocsánatkérések közepette borulok le Szalai Ádám, Pátkai Máté, Baráth Botond és Lovrencsics Gergő emberi nagysága előtt – papíron ennél szerényebb képességű játékosok alkotta válogatottal még sohasem kerültünk a továbbjutás kézzel fogható közelségébe.

Amellyel – mielőtt elfelejteném – értelmet nyer a novemberben átadandó Puskás Aréna építése, hiszen még rémálmainkban se jöjjön elő egy magyarok nélküli, részben budapesti rendezésű 2020-as Eb víziója.

Szándékosan nem Dzsudzsákot, Gulácsit, Willi Orbánt, esetleg Szoboszlait említem, mert ők klasszisok voltak, jelenleg is azok vagy talán a közeli jövőben azok lesznek. A többiek azonban derék robotosok, akik nélkül a ma futballjában – ahogy ezt az egyetlen, győztes gólunk szerzője, Pátkai ki is emelte lapunknak adott nyilatkozatában – lehetetlen győzelmet aratni.

Az 1986-os, az európai rangsorban az első helyet elfoglaló Mezey-gárdában hemzsegtek az európai szinten is klasszis futballisták. Détári Lajos, Nyilasi Tibor, még Kiprich József is tőről metszett megasztár volt, de Nagy Antal, Kardos József, Esterházy Márton, Disztl Péter és László, Garaba Imre is beférne napjainkban sok kontinentális topcsapatba.

A három évvel ezelőtti, franciaországi sikeregyüttesben Gera Zoltán és Juhász Roland igazi futballcsillag volt, a válogatottsági rekorder Király Gábor úgyszintén, a fénykorát élő Dzsudzsákról nem is beszélve.

Most azonban a világranglistán az ötvenedik hely környékére taksálják legjobbjainkat, félidőben mégis vezetik az E csoport mezőnyét. Hogy ez így lehet, azért – előre is elnézést kérek elfogultságomért – Marco Rossi a felelős.

Nem egészen egy hét múlva, június 19-én lesz egy éve, hogy a kopasz druentói szakembert Csányi Sándor MLSZ-elnök kinevezte szövetségi kapitánynak, és ez alatt az egy év alatt a rossz emlékű Leekens-korszakban pofozógéppé silányult válogatottunkból olyan kompániát varázsolt, amelynek van tartása, tud védekezni, és az új csodafegyver – a rögzített játékhelyzetből végrehajtott akciók, pongyola magyarsággal a pontrúgások – segítségével még gólokat is tud szerezni.

Ennek a brusztolós, hajtós, megalkuvást és félelmet nem ismerő válogatottnak Pátkai a szimbóluma. „Te most a szurkolók hőse vagy!”, jegyeztem meg a Vidi védekező középpályásának kedd éjjel, valamikor nulla óra környékén a vegyes zónában. „Hagyjuk ezt” – intett le a háromgyermekes családapa. „A hős szerepe nekem nem áll jól. Nekem a küzdés, a csúszás-mászás áll jól, látod, még a góljaimat is úgy rúgom, hogy valahogy bekotrom a hálóba a lepattanó-lecsorgó labdákat.”

Ez igaz. De a futball olyan különös műfaj, amelyben a Puskás-díjas góllal elért győzelemért ugyanúgy három pont jár, mint amit egy Pátkai-féle „csúnyácskával” csikarunk ki.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.