Túl nagy kérés
Lényegében Brüsszel és a német vezetés az, amely még nem látta be, hogy baj van.
„Nem kell hadsereg többé. Soha többé katonát nem akarok látni!” – jelentette ki Linder Béla, a trianoni katasztrófához a politikájával nagyban hozzájáruló Károlyi-kormány hadügyminisztere. A hadseregből ekkoriban mintegy egymillió katonát szereltek le, védelemre képtelen helyzetbe hozva az országot, amíg meg nem kezdődött egy új hadsereg felállítása. Ilyen felelőtlen, nemzetvesztő viselkedésre korábban és később sem vetemedett senki, kivéve egyetlen nehéz időszakot Magyarország történelmében. A rendszerváltást követően, a szovjet haderő kivonulása után a sorkatonaság megszüntetése még elfogadható és logikus lépés volt, hiszen nem volt szükségünk tömeghadseregre.
A Gyurcsány-kormányok idején azonban új korszak következett, a pazarlás és zabrálás időszaka, amelyet nem véletlenül szoktak a hírhedt Linder-mondatokkal összefüggésben emlegetni. A liberálisokkal összebútorozó posztkommunisták ugyanis azzal áltatták a közvéleményt, hogy a NATO-tagságunkkal minden katonai védelem megoldódik, nekünk elég csak a külföldi missziókra koncentrálni. A pofátlanul haderőreformnak nevezett folyamat célja pedig leginkább az volt, hogy pénzzé tegyék azt, ami a honvédség vagyonából még eladható.
Laktanyák sorát zárták be, a haditechnikai eszközök jelentős részét pedig értékesítették. Jellemző adat, hogy miközben szinte mindent kiárusítottak, ami mozdítható, az országnak írd és mondd összesen 17 (!) tartalékos katonája volt, és gyakorlatilag törölték a megfelelő védelemhez szükséges hadkiegészítést. Megfeledkeztek arról, hogy a szövetségesek által biztosított kollektív védelemhez nem elég várni a segítségre, fejleszteni kell a nemzeti képességeket is. Nem jutottak eszükbe a „vasbordájúak” parancsnoka, Oliver Cromwell örök érvényű szavai sem, nem bíztak Istenben, és nem is tartották szárazon a puskaport.
Pedig Közép-Európa, illetve a Kárpát-medence régóta hagyományos biztonsági kihívásoktól terhes, már csak azért is, mert ütközőzóna Kelet és Nyugat között, így állandóan kiszolgáltatott a nagyhatalmak érdekeinek. Valakik pedig rendszeresen kijátsszák a nemzetiségi kártyát. A délszláv válság hatásai a mai napig nem múltak el, Koszovó puskaporos hordó, a térségben ráadásul iszlamista kiképzőközpontok is működnek, miközben a déli irányból érkező migráció egyre keményebben sújtja ezt a területet. Ukrajnában náci szervezetek masíroznak magyarellenes jelszavakat harsogva, amióta az Egyesült Államok megírta az itteni politikai káosz forgatókönyvét, Oroszország pedig háborús helyzetet generált a Krím elfoglalásával. Romániában szintén menetrendszerűen felélednek az alvóügynökök, hogy összeugrasszák a románt és a magyart, ezekre a jelenségekre pedig a nemzetiségi jogot korlátozó intézkedésekkel reagálnak az arra alkalmas politikai formációk. Ezekhez a problémákhoz ráadásul manapság társulnak új típusú kihívások is, a kibertámadások veszélye, a terrorizmus és a hibrid hadviselés.
A Gyurcsány-rezsim bukását követően tehát szinte kötelező volt újraépíteni a haderőt. Ma már ott tartunk, hogy megkezdték a Magyar Honvédség teljes átalakítását, és elindítottak egy valódi haderőfejlesztési programot. Többek között új szállító repülőgépeket, harckocsikat, tüzérségi eszközöket szereznek be a honvédségnek, miközben megkezdődött a hazai hadiipar újjáélesztése is. Az ellenzék persze erről is azt harsogja, hogy miért nem másra, az egészségügyre, az oktatásra mennek el az ehhez szükséges források. A fejükben már elindult a lélegeztetőgép-számláló, pedig ha még mindig ők lennének hatalmon, az ország legalapvetőbb védelmi képességei is veszélybe kerültek volna, bármennyire is jól működtek a missziók.
Lényegében Brüsszel és a német vezetés az, amely még nem látta be, hogy baj van.
Az Európai Unió történetének legnagyobb korrupciós ügye kerül bíróság elé november közepén.
Szükség van az elcsöndesedésekre és megállásokra a mai zajos, egy pillanatra sem fékező világunkban.
Sötét, tátongó űr. Első nekifutásra ez juthat eszébe minden józanul gondolkodó embernek, ha arra gondol, mi zajlik a Fővárosi Közgyűlésben és az annak üléseit vezető Karácsony Gergely fejében.
Ákos zseniálisan tört borsot Magyar Péter orra alá
Xabi Alonso a Liverpool hat játékosát emelte ki, Szoboszlai is köztük van
Kitálalt a jós: szombattól egyhetes sötétség vár ránk
Ábrahám Róbert üzent Sebestyén Balázsnak + videó
Kikotyogta egy bennfentes: ők ketten utálják egymást a Dancing színfalai mögött
Magyarország: elfelejtve – egy külföldi földrajzkönyvből kifelejtették hazánkat
Ábrahám Róbert beleszállt Sebestyén Balázsba, és elárulta, hogy szerinte mi lesz a Lakatos-ügy vége
Így reagált a Fradi csatára, akit először hívott be a válogatottba Marco Rossi
Mutatjuk, ki lesz az amerikai elnök a bukmékerek szerint
Lakatos Márk eltűnésének fenomenológiája
Nagyon csúnyán lebukott Orbán egyik véresszájú ellenfele
A Liverpool két játékosa ma este nagyon ráfázhat, Szoboszlai kimaradhat
Lényegében Brüsszel és a német vezetés az, amely még nem látta be, hogy baj van.
Az Európai Unió történetének legnagyobb korrupciós ügye kerül bíróság elé november közepén.
Szükség van az elcsöndesedésekre és megállásokra a mai zajos, egy pillanatra sem fékező világunkban.
Sötét, tátongó űr. Első nekifutásra ez juthat eszébe minden józanul gondolkodó embernek, ha arra gondol, mi zajlik a Fővárosi Közgyűlésben és az annak üléseit vezető Karácsony Gergely fejében.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.