idezojelek

Nincs hátraarc

Oroszország és az Egyesült Államok ismét a rossz emlékű hidegháború útjára lépett.

Haraszti Gyula avatarja
Haraszti Gyula
Cikk kép: undefined

Bízz Istenben, és tartsd szárazon a puskaport! – vallotta Cromwell. Nem véletlen, hogy mára közhellyé vált a vasbordájú hadvezér szentenciája, és gyakorta idézik, ha azt próbálja vitatni valaki, hogy a békéhez elengedhetetlen a megfelelő szintű katonai képesség és készültség. Mert bármennyire paradoxonnak tűnik is, sajnos nagy igazság, hogy a béke megőrzéséhez fegyverkezni kell, legalábbis fel kell készülni a legrosszabbra, amióta csak világ a világ. Európában például látszólag ma béke van, a kontinens keleti szélén azonban ismét ott kísért a fegyveres konfliktus réme, és ráadásul mindez szinte a szemünk előtt zajlik, a szomszédunkban, a nagyhatalmak által egyfajta ütközőzónának használt Ukrajnában. Oroszország és az Egyesült Államok ismét a rossz emlékű hidegháború útjára lépett, ennek jegyében pedig az egyik mogul katonákat sorakoztat fel Ukrajna határvidékén, miközben a másik több száz millió dollár értékben szállított fegyvereket Kijevbe. Kölcsönösen fenyegetik is egymást a felek, sötét árnyakat rajzolva a keleti égre.

Ebben a helyzetben bizony szárazon kell tartani a puskaport nekünk is, hiszen a helyzet egyik napról a másikra akár el is durvulhat, és akkor az országot meg kell védeni. Nem beszélve arról a több mint százezer kárpátaljai magyarról, akik most azért vannak kitéve közvetlenül is a háborús veszélyeknek, mert a trianoni diktátum eredményeként aljas módon és brutálisan átrajzolták az államhatárokat. De képzeljük el, milyen helyzetben lenne ma Magyarország, ha 2010-ben a baloldal marad hatalmon, és folytathatják az addigi „honvédelmi” politikát!

A szocialista–liberális kormányok idején nemhogy nem tartották szárazon a „puskaport”, hanem arra hivatkozva, hogy a NATO majd úgyis segít mindenkin, úgynevezett missziós hadsereget építettek, vagyis figyelmen kívül hagyták a Magyar Honvédség alapfeladatát, a haza védelmét. Azt tették a hadsereggel, amit általában az egész országgal is: hagytak lepusztulni szinte mindent, ami érték, és dobra vertek mindent, amiből pénzt lehet csinálni, ami mozdítható. Laktanyákat zártak be egymás után, hogy hasznosíthassák az értékes ingatlanokat, hulladékként adták el a haveri cégeknek a haditechnikai eszközöket, hogy dagadhassanak a bankszámlák, a pártkasszák, hogy épülhessenek a magánvillák az elvtársaknak a budai lejtőkön.

Igaz, a szovjet örökség darabjai már elavultak voltak, de nem vettek helyettük szinte semmit, a Gripen vadászgépek bérleti szerződésén kívül nem folytattak le értékelhető katonai beszerzést. Ez oda vezetett, hogy amikor a polgári kormány újra átvette tőlük a hatalmat, a honvédségnek alig volt néhány harckocsija, helikoptere, harcjárműve, amely még használható. A nagy kótyavetyét levezénylő balliberális garnitúra jeles tagja volt Márki-Zay Péter „árnyékkormányának” honvédelmi politikusa, Vadai Ágnes is, aki a szaktárca egykori államtitkáraként szintén nem arról volt híres, hogy bármit is tenne ennek a folyamatnak a visszafordításáért, hanem inkább arról, hogy púposodtak az irodájában a tálcák a lazacos szendvicsektől.

Most ugyanez a társaság szajkózza újra azt, hogy mire ez a gyors és nagymértékű fegyverbeszerzés egy súlyos gazdasági válság idején. Pedig a magyarázat éppen a 2010 előtti korszak értékelésében rejlik. A balliberális kormányok garázdálkodása után ugyanis a nulláról kell szinte újraépíteni mindent, és az Orbán-kormány ezt el is kezdte. Ilyen ütemű fejlődést rég nem láthattunk a Magyar Honvédségnél, a légierő többek között új helikoptereket, szállító repülőgépeket, a szárazföldi erő új kézifegyvereket, tankokat, harcjárműveket, tüzérségi eszközöket kap, és hamarosan érkezhetnek új vadászgépek is. Végre előrelépünk. Nincs hátraarc.

Borítókép: Orosz páncélozott járművekből álló konvoj halad egy autópályán az Oroszország által 2014-ben bekebelezett dél-ukrajnai Krím félszigeten 2022. január 18-án. Oroszország a becslések szerint százezer katonát és harcjárművet vonultatott fel az elmúlt hetekben Ukrajna északi, keleti és déli határa térségében, ami miatt Kijev és a nyugati országok attól tartottak, hogy Moszkva Ukrajna elleni támadásra készül (Fotó: MTI/AP)

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

A globális elit akarja a háborút

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.