Sokan nagy energiát fordítanak az ukrajnai fegyverszállításra, most azonban abból kapunk leckét: az energiaszállítás is lehet komoly fegyver. Olyan, amelynek a puszta elrettentő erejével számolni kell. A földgáz a kólához és a sárgarépához hasonlóan közönséges áru, amit adnak-vesznek – sőt, azokkal ellentétben világtőzsdei ára is van –, ám csak látszólag az. Kereskedelmét csak hosszú idő alatt változtatható keretek és feltételrendszer, adott esetben pedig geopolitikai kényszerítő tényezők befolyásolják. Mint például egy kiadós háború.
A Gazprom azért állította le a gázszállítást Bulgáriába és Lengyelországba, mert nem hajlandók rubelben fizetni érte. Ez feltétlenül kapcsolódik az ukrajnai háborúhoz, Moszkva és az európai NATO-tagországok megromlott viszonyához, de a kardcsörtetéshez nem. Lengyelország szállít fegyvereket az ukránoknak, míg Bulgária – a magyar vezetéshez hasonlóan érvelve – nem. De a jelek szerint mindketten túlfeszítették a húrt az oroszoknál, holott van olyan kompromisszumos megoldás – a Gazprom bankja rubelre váltja az eurót –, amely az uniós szankciókat sem sérti, és a háború nyomán most krakéler oroszok igényeit is kielégíti. Magyarország is ezt a módszert követi, és mint az illetékesek tegnap megerősítették, az orosz szállítás zavartalan volt hazánkba (valamint Szerbiába) is Bulgárián mint tranzitországon keresztül. Az oroszok előre figyelmeztették a bolgárokat, hogy ne legyenek a gázvezeték Galambos Lajosai, és ne csapolják meg a szállítmányt, mert akkor annyival kevesebb marad a cső végén. A bolgárok fogadkoznak is erre, amit nemcsak azért tesznek jól, mert nekünk ez az érdekünk, hanem mert az Európai Uniónak és a NATO-nak jelenleg más sem hiányzik kevésbé, mint egymást megrövidítő és egymás torkának eső tagországok, moszkvai hahotától kísérve.
A bridzsben – ami olyan, mint egy geopolitikai játszma – olyan licitbe megyünk bele a partnerünkkel, amelyhez vélhetően a megfelelő kártyalapjaink is megvannak. Nincs az a politikai rendszer, amely elviselné az azzal járó szociális robbanást, hogy a nép fázik, vagy aranyáron jut bonyolultan pótolt fűtenivalóhoz, az ipar pedig leáll. Európában legalábbis biztosan nincs: még a belarusz rendszernek is az egyik kulcsa az olcsó orosz gáz. A lengyelek egy ideje kezdenek kifarolni az orosz függőségből, de – ha a Gazprom nem nyitja meg újra a gázcsapot – nyolc hónapnyi kiesést így is pótolniuk kell valahogy. Gdanskba úszó gázkikötőt terveznek, amely cseppfolyósított gázt tud fogadni. (Itt jönnek a képbe a gazdaságföldrajzi adottságok: nálunk is jól mutatna az úszó kikötő egy balatoni tájképen, mondjuk a Helka és a Kelén között, de többre aligha mennénk vele. Marad az Adria – csak az nem a miénk.) A bolgár érvelés érdekesebb: attól tartanak, hogy átverheti őket a Gazprom bankja. Meglehet, de ennél azért van két rosszabb eshetőség is. Az egyik, hogy az oroszoknak száz százalékban kiszolgáltatott Bulgária nem jut gázhoz. A még rosszabb, ha ez nem most, a fűtési szezon végén, hanem majd az elején következik be.
Talán emlékszünk, eredetileg az orosz–ukrán viszony is egy gázvitán mérgesedett el 2005 szilveszterén, a csapot elzárták. Európának és Magyarországnak is dolgoznia kell a függőség csökkentésén, de nem az aktuális energiabiztonságunk rovására. A háborúnak egyszer vége lesz. De Moszkvától egy méterre sem kerülünk messzebb, az oroszoknak pedig, akik eddig megbízható szállítók voltak, évszázadokra elég gázkészleteik vannak – Greta Thunberg unokái is látni fogják. Érdemes kivárni: ahogy a harag rossz, úgy a megfontoltság jó tanácsadó.
Borítókép: illusztráció (Fotó: Europress/AFP/Pavel Lvov)
További A Helyzet híreink
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Oroszlán
A világ nagyon új. Modern. Az Apostoli Szentszék pedig egy kétezer éve fejlődő, alakuló, változó épület, amely mindenkor reflektált a világra.

Indiai-pakisztáni konfliktus: atomkrízis küszöbén
A kasmíri kérdés épp olyan megoldhatatlannak tűnik napjainkban, mint az 1947-es felosztáskor.

Dark Weber hazudik
Ukrajna nem hozzáadott érték, hanem csőd.

Ne folytassa, Merz!
A német keresztény uniópártok még soha nem tartották ennyire a kezükben Európát, mint most.
Véleményváró
Tovább az összes cikkhez
Mégis, kinek a győzelme?

Petőfi időszerűbb, mint valaha

Ami még kell a győzelemhez

Robbie Keane a megoldás az MLSZ és a Fradi vitájában
A szerző további cikkei
Tovább az összes cikkhez
Ne folytassa, Merz!
A német keresztény uniópártok még soha nem tartották ennyire a kezükben Európát, mint most.

Trump viharos száz napja
A FÖLD ÁRNYAS OLDALA – Az amerikai elnök nagy elszántságot mutat második hivatali ciklusa kezdetén.

Teljes elsötétítés
Sokunk otthonában nincs bekészítve sem gyertya, a gáztűzhelyt is lecseréltük, taxit csak feltöltött mobilról tudnánk hívni, meg talán érdemben beszélgetni is elfelejtettünk.

Drukkoljunk-e Friedrich Merznek?
A FÖLD ÁRNYAS OLDALA — A migráció lesz a következő évek egyik sorsdöntő kérdése Németországban.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

„Még 3,65 millió forint hiányzik” – kilométerek örökbefogadásával segíthetsz te is az agydaganatos Hannának

Brutális áramszünet jön Magyarországon, az egyik vármegye szinte teljesen elsötétülhet

Még mindig nem találják Nyikos Róbertet - már közel egy hónapja veszett nyoma a magyar férfinak

George Simion bejelentése: Románia kártérítést fog követelni Ukrajnától a fegyverszállítások miatt

Jó hírt kaptak a magyar nyugdíjasok, hamarosan ezt is kapnak

Kopogtattak az új német kancellárnál: bosszút követelnek Magyarország ellen

Marco Rossi marad 2030-ig a válogatott szövetségi kapitánya

Szoboszlaiéknak üzent az új pápa? Óriási az izgatottság a Liverpoolnál

Oroszország Európa ellen indulhat, itt a nyugati bejelentés

Slot súlyos döntést hozott a Liverpool-játékos távozása után

Ez gyors volt! Máris kiderült mi áll Gyurcsány Ferenc lemondása mögött

XIV. Leó pápa járt már Magyarországon
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Oroszlán
A világ nagyon új. Modern. Az Apostoli Szentszék pedig egy kétezer éve fejlődő, alakuló, változó épület, amely mindenkor reflektált a világra.

Indiai-pakisztáni konfliktus: atomkrízis küszöbén
A kasmíri kérdés épp olyan megoldhatatlannak tűnik napjainkban, mint az 1947-es felosztáskor.

Dark Weber hazudik
Ukrajna nem hozzáadott érték, hanem csőd.

Ne folytassa, Merz!
A német keresztény uniópártok még soha nem tartották ennyire a kezükben Európát, mint most.