Washingtonban lobbiztak az ukrán Naftogaz gázipari cég képviselői azért, hogy a Fehér Ház győzze meg az Európai Uniót arról, hogy az Oroszországból közvetlenül Németországba és rajta keresztül Európába gázt szállító Északi Áramlat 1 vezetéken futó gázszállításokat helyezzék át az Ukrajnán keresztül futó gázvezetékekre – jelentette a Reuters hírügynökség.
Lobbiznak az ukránok az orosz gázért
Az Európába irányuló orosz földgázszállítások leállítását hangosan követelő ukrán vezetés most a színfalak mögött igyekszik meggyőzni nyugati szövetségeseit arról, hogy az Oroszországból érkező földgázszállítmányokat helyezzék át az Ukrajnán keresztül futó vezetékekre. Ezzel a földgázkészletük feltöltése mellett növelni tudnák befolyásukat az oroszokkal szembeni konfliktusban, azonban szakértők szerint ez nemcsak jogi aggályokat vet fel, de nem segíti Európa ellátásbiztonságát sem.

A gázipari cég azt szeretné, hogy az Északi Áramlat 1 kapacitásának negyven százalékát haladéktalanul irányítsák át az ukrán gázvezetékre, 2023 áprilisáig fokozatosan száz százalékra növelve azt, ezzel szerintük időt hagyva Európának az átállásra. A jelentés szerint az ukrán lobbisták azzal érveltek, hogy minél több gázt szállít Oroszország a vezetékeiken, annál több tranzitdíjat szedhet be a kijevi kormány, segítve ezzel a háború finanszírozását. Az elmozdulás szerintük ugyanakkor megakadályozná azt is, hogy Oroszország károsítsa az ukrán gázvezeték-infrastruktúrát.
A gázszállítások áthelyezése az ukrán vezetékekre nemcsak nagy nehézségekkel járna Németország és Európa többi országa számára, de jogi aggályokat is felvet, hiszen ez a szállítási szerződések jogellenes megszegését jelentené Christian Egenhofer, a brüsszeli székhelyű Európai Politikai Tanulmányok Központjának munkatársa szerint.
David Goldwyn, az USA külügyminisztériumának egykori energetikai ügyekért felelős különmegbízottja pedig úgy látja, hogy ez a lépés nem növelné Európa ellátásbiztonságát sem.
A dolognak egyébként különös élt ad, hogy az ukrán kormány eddig hangosan lobbizott Európa kormányainál azért, hogy azonnal állítsák le az Oroszországból érkező gázszállításokat, azonban most Daniel Vajdich, a Naftogaz tanácsadója úgy látja, hogy az Északi Áramlat 1 egészének az ukrajnai rendszerre való áthelyezése nagyobb befolyást biztosítana Kijevnek Moszkvával szemben, és megmutatná a Kremlnek, hogy Európa saját biztonságát Ukrajna biztonságához köti. Szvitlana Zaliscsuk, a Naftogaz vezérigazgatójának tanácsadója pedig hozzátette, Ukrajnának hamarosan saját gázellátását kell biztosítania, mielőtt októberben megkezdődik a téli fűtési szezon.
Ukrajnába egyébként év végéig háromszázmillió köbméter orosz gáz érkezik Magyarország, Szlovákia és Lengyelország irányából is, amelyből a legnagyobb mennyiséget hazánk szállítja keleti szomszédunknak.
Olga Bielkova, az ukrán gázszállítási rendszer üzemeltetőjének nemzetközi ügyekért felelős igazgatója azt mondta, hogy Oroszország európai gázeladásai függenek az ukrán vezetékektől, ezt a tényt szerinte a tárgyalások során ki kell használni. Oroszország jelenleg évi 95 milliárd köbméter földgázt szállít Európába, amelyből ötvenmilliárd köbméter Ukrajnát megkerülve érkezik az Északi Áramlat 1 vezetéken, és további negyvenmilliárd köbmétert szállít Ukrajnán keresztül, ez az útvonal a háború kitörése óta is zavartalanul működik.
A hírt egyébként sem a Fehér Ház képviselői, sem a német kormány nem kívánta kommentálni, azonban Németország már leállította Oroszország Északi Áramlat 2 gázprojektjét, büntetésül Oroszország februári ukrajnai inváziója miatt, holott annak célja éppen a németországi gázszállítás megkétszerezése volt. A tizenegymilliárd dolláros projekt kivitelezése tavaly év végén fejeződött be, de gáz sosem érkezett rajta.
További Gazdaság híreink
Borítókép: Németország február végén függesztette fel az Északi Áramlat 2 üzembe helyezését (Fotó: Europress/AFP)
A téma legfrissebb hírei
Tovább az összes cikkhez
Az ingatlanállományt is javítja az otthonfelújítási program
Keresletélénkülés jöhet a kistelepüléseken

Pápai járásban is tilos a fertőzésre fogékony állatokat mozgatni
Veszprém vármegye egyes területeit is érinti a korlátozás.

Olcsóbbak lettek a repülőjegyek
Európán belül jellemzően olcsóbb repülni, mint vonatozni.

A Nébih az állattartók személyes felelősségére hívta fel a figyelmet
A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket.
Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!
- Iratkozzon fel hírlevelünkre
- Csatlakozzon hozzánk Facebookon és Twitteren
- Kövesse csatornáinkat Instagrammon, Videán, YouTube-on és RSS-en

Mutatjuk az Orbán-kormány leglelkesebb támogatóját, Magyar Pétert – videó

Szörnyet halt a magyar válogatott focista és Luka Modric volt csapattársa

„Imádkozzunk érte” – megtörte a csendet Sallai Nóra kolléganője

Németország teljes sokkban: csődbe ment a legendás német autógyártó

Boldog Nyuszit! - Nem is gondolnád, hol tölti a húsvétot Krausz Gábor és Mikes Anna

A legmagasabb szintre emelték a terrorkészültséget Spanyolországban + videó

Olimpiai bajnokunk mért hatalmas ütést Magyar Péterre

Összevesztek az Aldi tulajdonosai, válságba került a magyarok kedvenc boltja

Nagy Bandó András legújabb eszement kirohanása sokat árthat Magyar Péternek

A román sport magyar legendája: „A mocskos, aljas dolgokat volt nehéz kibírni”

Szörnyethalt a horvát válogatott focista és Luka Modric volt csapattársa

A Liverpool már vasárnap bajnok lehet, de mi lesz Szoboszlaival?
Címoldalról ajánljuk
Tovább az összes cikkhez
Az ingatlanállományt is javítja az otthonfelújítási program
Keresletélénkülés jöhet a kistelepüléseken

Pápai járásban is tilos a fertőzésre fogékony állatokat mozgatni
Veszprém vármegye egyes területeit is érinti a korlátozás.

Olcsóbbak lettek a repülőjegyek
Európán belül jellemzően olcsóbb repülni, mint vonatozni.

A Nébih az állattartók személyes felelősségére hívta fel a figyelmet
A ragályos vírus rendkívül könnyen terjed, ha egy állattelepen nem tartják be az óvintézkedéseket.