idezojelek

Óriások fognak össze

A diplomácia nyelvén nem lehet erőteljesebben megfogalmazni az egypólusú, Amerika által utalt világrend átértékelését, mint a mostani orosz–kínai csúcstalálkozóval.

Szőcs László avatarja
Szőcs László
Cikk kép: undefined
Fotó: -

Henry Kissingert bajos lenne a nyeretlen kétévesek közé sorolni a külpolitikában. Ő márpedig így fogalmazott, a saját idejéből merítve: 

Háromoldalú kapcsolatrendszert hoztunk létre Oroszország, az Egyesült Államok és Kína között, amelyben igyekeztünk közelebb kerülni mindkettejükhöz, mint amennyire ők közel voltak egymáshoz.

 – Így a nemzeti érdekeinknek megfelelően alakíthattuk a politikánkat – tette hozzá az amerikai diplomácia doyenje, aki lassan a századik életévét töltheti be. Kissinger hozta tető alá Nixon elnök 1972-es pekingi látogatását, amelyre – és ez nem publicisztikai fordulat – még amerikai operát is írtak.

Joe Biden – vagy a dublőre – ezt az egyensúly-politikát húzta le az öblítőgomb megnyomásával, amikor olyan lelkesen felvállalta Ukrajna oroszellenes háborúját, hogy már Amerika van megsértődve, ha az oroszok levadásszák egy drónját a Fekete-tengernél. 

(Értsük ezt úgy, az oroszoknak lenne igazuk hasonló esetben Kuba partjainál…?) 

A diplomácia nyelvén nem lehet erőteljesebben megfogalmazni az egypólusú, Amerika által utalt világrend átértékelését, mint a mostani orosz–kínai csúcstalálkozóval. Amelyhez – és ez benne a protokolláris finesz – a háromnapos állami látogatás pompája dukál egy sima munkaebéd helyett. Moszkva és Peking látványosan kel birokra Washingtonnal és annak ideológiai-katonai ügynökségével, a NATO-val. Tökéletes az orosz rendszer? Nem. És a kínai? Az sem. 

De a világ három vezetője, az amerikai, a kínai és az orosz elnök közül – Európa ugyanis a kanyarban sincs – ma csak Joe Bidennek kell tartania attól, hogy két éven belül elveszíti a hatalmat.

 A Levada közvélemény-kutató szerint – amelyet a hatalomtól függetlennek neveznek – az oroszok háromnegyede támogatja az ukrajnai háborút, ami csak öt százalékpont-csökkenés az egy évvel ezelőttihez képest. Hszi Csin-ping pedig most biztosította be hatalmát egy harmadik ciklusra Pekingben. Azóta az első külföldi útja Moszkvába vezetett. A diplomácia nyelve a valóságé is: az orosz–kínai közeledés, amely a hidegháború idején még komoly ellentétekbe ütközött, a Baltikumtól a Csendes-óceánig és Koreáig érő területegyüttest fog össze. Vegyük még hozzá Iránt, és a két atomhatalom mellé kapunk egy potenciális harmadikat is.

Jó lesz ez a világnak? Nem biztos, ám az Ukrajna-ájulatba esett Európa lenullázta magát ahhoz, hogy beleszóljon az átalakulásba. 

A britek, a franciák és a németek különböző módon, de válságtüneteket mutatnak, a többi európai ország pedig – világpolitikai szinten legalábbis – nem oszt, nem szoroz. Mindezt egyébként a világpolitika realista megközelítésének hívják. A másik, az idealista szerint Alekszej Navalnij orosz ellenzéki vezető marslakók és a Soros-alapítvány segítségével kitör a cellájából, hogy megdöntse Putyint – nem mintha ez segítene Ukrajnán, ugyanis ő is a nagyorosz ideológiát vallja –, ötvenkilós hongkongi egyetemisták pedig megbuktatják a kínai rendszert. Ha lehet, inkább Donáth Anna álljon féllábon, míg bevárja ezt… Ráadásul a kínaiak, akik az orosz–ukrán gabonamegállapodás felett is sikerrel bábáskodtak, most rendezési tervvel állnak elő.

Az orosz–kínai kereskedelem kétszázmilliárd dollár, annyi, amennyit Ukrajna a háború előtt egy teljes év alatt termelt meg, és a kétszerese annak, mint amennyit Amerika ma Kijevnek ad. 

Összeborulásuknak az elhibázott uniós szankciók is kedveznek. Az oroszok exportcikkeket is átcímkéznek, sőt – kimondani is szörnyű! – okosban fegyverekhez is hozzájuthatnak. Rossz világ jön azokra, akik azt hiszik: Los Angelestől az ukránoknak már vadászgépeket szállító Pozsonyig tart csak a világ.

Borítókép: Hszi Csin-ping kínai és Vlagyimir Putyin orosz elnök (Fotó: AFP)

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

 

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Pilhál Tamás avatarja
Pilhál Tamás

Kékcédulás választás újratöltve

Szentesi Zöldi László avatarja
Szentesi Zöldi László

Majom és rács

Gajdics Ottó avatarja
Gajdics Ottó

Az ellenzék egyre szélsőségesebb

Fricz Tamás avatarja
Fricz Tamás

A globális elit akarja a háborút

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.