Önigazoló jelentések

Radka Maxová, a liberális EP-képviselőnő – féltve a jogállamiságot – az EU vezetőinél aggódott egy sort a magyar koronavírus-törvényjavaslat miatt.

2020. 03. 26. 6:00
Budapest, 2015. november 20. Guy Verhofstadt, az Európai Liberálisok és Demokraták Szövetségének (Alliance of Liberals and Democrats for Europe, ALDE) EP-képviselõcsoportjának elnöke felszólal a szövetség budapesti kongresszusán 2015. november 20-án. MTI Fotó: Máthé Zoltán Fotó: MTI
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kimaxolta a politikai kufárkodásban rejlő lehetőségeket Radka Maxová. A liberális európai parlamenti képviselőnő – féltve a jogállamiságot – az EU vezetőinél aggódott egy sort a magyar koronavírus-törvényjavaslat miatt. Ez Brüsszelben is nagy probléma, semmi kétség, ugyanis akkor, ha papíralapon ment el a levél – ugorhat rá a fertőtlenítőbrigád.

Ma Európában minden reggel arra ébredünk: újra százak és százak haltak meg, főleg a déli országokban, de nem csak náluk. Olaszországban 7500 fölé szökött a halottak száma. A spanyolok is alig bírják már koporsóval, miközben szocialista EP-politikusuk, Juan Fernando López Aguilar szintén a magyar demokráciát félti. Százmil­liók életét érintik uniószerte a koronavírus terjedését célzó óvintézkedések, és ugyancsak százmilliókét a gazdaság megtorpanása. De az érintettek még örülhetnek, mert ők a kór túlélői.

Az EU fővárosának is otthont adó Belgiumban ötezer, Maxová szülőhazájában, Csehországban 1500 körül alakult tegnapra a koronavírus-fertőzöttek száma. A minap egy prágai képet közöltünk az újságban. Egy férfi gázmaszkban utazik a metrón; a szabályozás szerint mindenkinek el kell takarnia az arcát – ha nincsen szájmaszkja, akkor mással. Budapestre is hozott levelet Strasbourgból a posta. A tagállami intézkedéseknek tiszteletben kell tartaniuk a demokratikus alapelveket – hozza értésünkre az Európa Tanács főtitkára, Marija Pejčinović Burić.

A horvát politikusnő nyitott kapukat dönget (remélhetőleg gumikesztyűben). Mi itt, Budapesten, nagyon szeretjük a demokráciát. A jogállamiságot is. De az egészségünket is meg a hozzánk közel állók egészségét is nagyon fontosnak tartjuk. Halottaknak nem ád demokráciát a Jóisten. A Századvég minapi felmérése visszaigazolja, hogy az emberek döntő többsége a szükséges intézkedésekkel késlekedő országokat tartja felelősnek a járvány gyors terjedéséért, ahogyan a nyitott határokat támogató politikusokat és a tehetetlenkedő Európai ­Uniót is elmarasztalja.

A németek elsöprő többsége elfogadja a polgárok tíz- és tízmillióit érintő gyülekezési korlátozásokat. Az EU államai közül hivatalosan tizenöt országban hirdettek eddig vészhelyzetet, de az ezzel nem élő tagállamok zömére is igaz, hogy legalább április elejéig korlátozó intézkedéseket rendelt el a kormány. Lettország és Románia pedig azt is jelezte, a rendkívüli helyzet idejére kivételezettséget kér az emberi jogok európai egyezményében foglaltak betartása alól – írja mai uniós körképében brüsszeli kolléganőnk.

Ebben a helyzetben minimum pótcselekvés, hogy egyes brüsszeli és strasbourgi tényezők – minden lényeglátást mellőzve – képtelenek kilépni higiéniai komfortzónájukból, a politikai feljelentgetésből és a nyomásgyakorlásból. Valójában afféle önigazoló jelentések ezek a kósza levelek. Mintha bizonygatni akarnák valakik előtt: ők most is végzik már korábban jól körülhatárolt feladatukat.

Hisszük: senki nem akar itt diktatúrát. És azt is: miután az elmúlt szűk két évtizedben Szerbiában és Ukrajnában is hatalmat tudott dönteni az utcára gyűlt nép – hogy csak szomszédos országokat említsünk, és ne is menjünk nagyon vissza az időben –, most, az okostelefonok és a közösségi média korában nem veszélyhelyzetre szóló törvényjavaslatok döntenek romba demokráciákat. Arról nem is beszélve: mindazoknak, akik tíz éve folyamatosan diktatúráznak itthon és külföldön, elillant a diktatúrázós muníciójuk. Juan Fernando a közleményét, Radka és Marija pedig a levelét megírta, de ez nem az Anyegin, nem lesz belőlük tananyag, távoktatásban sem. Európa ma túlélni akar, nem acsarkodást hallgatni.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.