Orbánék megelőznék az IMF diktátumait?

A 2013-as költségvetés korai elfogadásával a kormány elébe mehet a Nemzetközi Valutaalap büdzsét érintő esetlegesen támasztott feltételeinek. Kormánypárti képviselők szerint a büdzsé rögzítése felgyorsíthatja a tárgyalásokat.

Kovács András
2012. 06. 26. 14:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az MNO információi szerint a 2013-as költségvetés szokatlanul korai benyújtása és minél előbbi elfogadása azt a célt szolgálja, hogy a Nemzetközi Valutaalappal való tárgyalásokon a szervezet ne tudjon előállni olyan kérésekkel, amelyek alapvetően boríthatják föl a büdzsé szerkezetét. A kormány célja, hogy a tárgyalásokon a már elfogadott költségvetés számai „kőbe legyenek vésve”, és azokon csak apróbb technikai módosításokat lehessen végrehajtani.

Abban az esetben, ha az IMF feltételei a büdzsé teljes átírására irányulnának, akkor a kormány joggal érvelhetne azzal, hogy az a magyar gazdaság stabilitását veszélyezteti, mivel – mind Görögországban, mind Spanyolországban, mind Cipruson eléggé válságos helyzet alakult ki – itthon kiszámítható viszonyokat sikerült teremteni a hiány három százalék alá csökkentésével és a költségvetés elfogadásával.

Az is elképzelhető, hogy nem kerül sor a megállapodásra, ha az országot továbbra is lehet finanszírozni a pénzpiacokról. A kormány egyik legfőbb célkitűzése már 2010 nyarától, hogy az ország finanszírozásához szükséges forrásokat a piacról szerezze be, amiről Orbán Viktor miniszterelnök többször is beszélt. Egyébként kedden Vértes András, a GKI elnöke arról beszélt, hogy az idén már nem lesz IMF-megállapodás, kivéve, ha a pénzpiacon stresszhelyzet alakul ki, azaz a jelenlegi kamatok és árfolyamok meredeken felugranak, akkor sürgős lesz a hitelszerződés a kormánynak.

Tiszta kép

A költségvetés nyár eleji benyújtása és a főbb sarokszámok elfogadása azt a célt szolgálja, hogy a kormány minél hamarabb eredményre jusson az IMF-fel való tárgyalásokon – mondta el lapunknak több kormánypárti képviselő. Ismertetésük szerint a stabilitás mindenképpen elsőrendű szempont, ráadásul tiszta képet alkothat mindegyik ágazat. Szóltak arról is, hogy a korai beterjesztés révén van idő a különféle szakterületek közti viták lefolytatására, és nem „rohamtempóban” kell tető alá hozni a büdzsét. A fideszes képviselők szerint a kormány célja az volt a benyújtással, hogy a nemzetközi tárgyalásokon kész tényekkel tudjon előállni, ami mindenképpen segítheti a megegyezést.

Matolcsy: Kiállították a bizonyítványt

Magyarország helyreállította az államháztartás egyensúlyát, ezt a bizonyítványt az Ecofin állította ki, amikor visszavonta az európai uniós kohéziós alapokra vonatkozó felfüggesztését – mondta Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottságának hétfői ülésén. Rámutatott: az EU pénzügyminiszteri tanácsa, az Ecofin megállapította, hogy Magyarországnak példátlan gyorsasággal sikerült helyreállítania az államháztartás pénzügyi egyensúlyát.

Banai Péter Benő a 2013-as büdzsét a stabilitás és a szerkezetátalakítás költségvetésének nevezte. Közölte: a javaslat 1,6 százalékos növekedéssel számol, az export növekedését 8,8 százalékra tervezi a kormány, a behozatal várhatóan 8 százalékkal bővül. Az NGM költségvetésért felelős államtitkára kiemelte: jövőre a folyó fizetési mérleg ismét aktívumot ér majd el, a kormány azt várja, hogy a többlet 4 milliárd euró lesz. Elmondta: az eurózónabeli bizonytalanságok, a makrogazdasági kockázatok miatt a 2013-as költségvetést jelentős tartalékokkal állították össze, így például az Országvédelmi Alap tartalékát százmilliárd forintban határozta meg a kormány.

Rendben van?

Domokos László, az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elnöke szerint a jövő évi költségvetésben előirányzott adóbevételek 58 százalékát megalapozottnak, 12 százalékát részben megalapozottnak tartja az ÁSZ, az adóbevételek 30 százaléka azonban nem alátámasztott, és a számvevőszék szerint az előirányzat összegében nem is teljesíthető. Az ÁSZ elnöke arról is szólt: az államadósság jövő évi mértéke megfelel a stabilitási törvény előírásainak, miután az adósság a 2012 végi 78 százalékról a jövő év végére 76,8 százalékra csökken.

Kovács Árpád, a Költségvetési Tanács elnöke leginkább azt kifogásolta, hogy a tervezett költségvetési bevételek egyik legjelentősebb tételét, a pénzügyi tranzakciós illeték bevezetését, az annak mértékére megszabott 283 milliárd forint beszedhetőségét nem támasztotta alá a nemzetgazdasági tárca hatástanulmánnyal. Véleménye szerint ugyanakkor jövőre az államháztartási hiány a GDP 3 százaléka alatt lesz.

Cséfalvay Zoltán, az NGM államtitkára úgy látja, az EU pénzügyminisztereinek múlt pénteki döntése egyértelműen pozitív jelzés, mert egyrészt megerősíti a magyar gazdaságpolitika hitelessége iránti bizalmat, másrészt felgyorsíthatja az IMF-fel és az EU-val folytatandó tárgyalások menetét, miután jelzi, hogy a magyar költségvetés rendben van.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.