A kormánypárti politikus arra a riporteri felvetésre, hogy nem válik-e a politikai mezőny egyfajta bolhacirkusszá attól, hogy a jelöltté váláshoz nem lesz szükség ajánlószelvények összegyűjtésére, azzal a kérdéssel válaszolt: vajon tényleg megvédte a politikát vagy a parlamentet ez a szűrő attól, „hogy nyilvánvaló paprikajancsik, bohócok, kalandorok, haszonlesők, megélhetési emberek kerüljenek tömegével a parlamentbe?”.
Ajánlószelvények helyett
„Gondoljunk csak Torgyán Józsefre, vagy néhány olyan figurára, akiket mindenki ismer” – folytatta Kósa Lajos, saját felvetésére nemmel válaszolva. Az alelnök hétfőn, szintén az M1-en beszélt arról, hogy a Fidesz javaslata szerint a megszűnő ajánlószelvények helyett a jövőben kétszáz aláírást kell majd összegyűjteni a parlamenti választáson való képviselő-jelöltséghez.
Személyesen, ügyfélkapun és levélben
Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár hétfői sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a feliratkozás 2013. szeptember 1-jével indul, és 2017 őszéig tart, ezen a parlamenti, a helyhatósági és az EP-választáson való részvételüket jelezhetik az állampolgárok. Feliratkozni személyesen, ügyfélkapun és levélben lehet majd. A politikus beszámolt arról is, hogy a határon túliak levélben szavazhatnak majd. Emlékeztetett arra, hogy a mostani rendszernek is része a feliratkozás, mivel a névjegyzékek kifüggesztését követően aki lemaradt róla, jelezheti a részvételét.
Álkonfliktus
A Fidesz-elnökségnek az előzetes választási feliratkozás intézményének bevezetéséről szóló döntését a Magyar Nemzet hozta nyilvánosságra. Először Kósa Lajos erősítette meg az információkat, majd Orbán Viktor miniszterelnök is arról beszélt, hogy bevezetik a feliratkozást. Rogán Antal frakcióvezető a Magyar Nemzetnek adott interjújában elmondta: álkonfliktusnak tartja a választói feliratkozásról kibontakozó vitát, de a készülő törvényről mindenképpen ki kell kérni az Alkotmánybíróság előzetes véleményét. Gulyás Gergely a lapnak korábban úgy nyilatkozott, hogy nem csökkentik a korhatárt, és az is kizártnak tekinthető, hogy az előzetesen feliratkozott, de a választástól távol maradó polgárokat eltiltsák a következő voksolástól.