Ajánlószelvényekkel sem sikerült megvédeni a parlamentet a bohócoktól

A kopogtatócédulák rendszere nem védte meg a magyar politikai életet a "paprikajancsiktól" az elmúlt húsz évben – mondta Kósa Lajos.

BL
2012. 09. 18. 7:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kormánypárti politikus arra a riporteri felvetésre, hogy nem válik-e a politikai mezőny egyfajta bolhacirkusszá attól, hogy a jelöltté váláshoz nem lesz szükség ajánlószelvények összegyűjtésére, azzal a kérdéssel válaszolt: vajon tényleg megvédte a politikát vagy a parlamentet ez a szűrő attól, „hogy nyilvánvaló paprikajancsik, bohócok, kalandorok, haszonlesők, megélhetési emberek kerüljenek tömegével a parlamentbe?”.

Ajánlószelvények helyett

„Gondoljunk csak Torgyán Józsefre, vagy néhány olyan figurára, akiket mindenki ismer” – folytatta Kósa Lajos, saját felvetésére nemmel válaszolva. Az alelnök hétfőn, szintén az M1-en beszélt arról, hogy a Fidesz javaslata szerint a megszűnő ajánlószelvények helyett a jövőben kétszáz aláírást kell majd összegyűjteni a parlamenti választáson való képviselő-jelöltséghez.

Személyesen, ügyfélkapun és levélben

Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár hétfői sajtótájékoztatóján arról beszélt, hogy a feliratkozás 2013. szeptember 1-jével indul, és 2017 őszéig tart, ezen a parlamenti, a helyhatósági és az EP-választáson való részvételüket jelezhetik az állampolgárok. Feliratkozni személyesen, ügyfélkapun és levélben lehet majd. A politikus beszámolt arról is, hogy a határon túliak levélben szavazhatnak majd. Emlékeztetett arra, hogy a mostani rendszernek is része a feliratkozás, mivel a névjegyzékek kifüggesztését követően aki lemaradt róla, jelezheti a részvételét.

Álkonfliktus

A Fidesz-elnökségnek az előzetes választási feliratkozás intézményének bevezetéséről szóló döntését a Magyar Nemzet hozta nyilvánosságra. Először Kósa Lajos erősítette meg az információkat, majd Orbán Viktor miniszterelnök is arról beszélt, hogy bevezetik a feliratkozást. Rogán Antal frakcióvezető a Magyar Nemzetnek adott interjújában elmondta: álkonfliktusnak tartja a választói feliratkozásról kibontakozó vitát, de a készülő törvényről mindenképpen ki kell kérni az Alkotmánybíróság előzetes véleményét. Gulyás Gergely a lapnak korábban úgy nyilatkozott, hogy nem csökkentik a korhatárt, és az is kizártnak tekinthető, hogy az előzetesen feliratkozott, de a választástól távol maradó polgárokat eltiltsák a következő voksolástól.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.