A volt miniszterelnök a Malév és a Budapest Airport privatizációját vizsgáló bizottságban tartott meghallgatását követően azt mondta: kedden egy angol nyelvű sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy a Jobbik szavazói és a Fidesz radikálisabb szavazói között elég nagy az átjárás.
A Fidesz „foglyul” ejtette a konzervativizmus fogalmát, miközben egyre több konzervatív, mérsékelt szavazó Magyarországon már nem talál magának pártot, mert a Fidesz – azért, hogy a Jobbik radikális, szélsőséges szavazóinak „udvaroljon” – olyan pozíciókat vesz fel, hogy elhagyja a közepet – fogalmazott Bajnai Gordon.
„Erről beszéltem, és egy hasonlatot használtam, egy ismert földrajzi hasonlatot, ami arról szól, hogy vannak olyan államok, amelyeknek nem lehet tudni, hogy a lakói az ő állampolgárai, vagy mások állampolgárai, mert vándorolnak a határokon úgy, ahogy a Fidesz szavazóinak egy része és a Jobbik szavazói mozognak a két párt között” – fejtette ki.
Ismert, a politikus kedden a Magyarországon dolgozó külföldi újságíróknak drog- és emberkereskedelemből élő közép-ázsiai törzsekről beszélta magyar szavazótábor kapcsán. „A két párt között a szavazók olyanok, mint az afgán és pakisztáni határon élő törzsek, nem tudni, melyik országhoz tartoznak, csak mennek az árral” – vélekedett a volt miniszterelnök. Beemelve ezzel a fideszes szavazókat egy, a Pakisztán és Afganisztán határán uralkodó háborús állapotba, ahol a törzsek között a terrorizmus is mindennaposnak számít.
A Fidesz szóvivője erre szerdán aztán úgy reagált: Bajnai Gordon a baloldal legrosszabb hagyományait folytatja, amikor afganisztáni és pakisztáni törzseknek titulálja azt a 3 millió embert, aki 2010-ben a Fideszre, vagyis a Gyurcsány–Bajnai-korszak leváltására szavazott.
Bajnai mostani nyilatkozata egyébként nagyban hasonlít Gyurcsány egy 2005-ös februári megjegyzéséhez, miszerint „nagyon-nagyon sok terrorista” volt a szaúdi foci válogatottban, a magyar labdarúgók pedig „halálmegvető bátorsággal” játszottak ellenük. Szaúd-Arábia ezt követően a nagykövetét is visszahívta Magyarországról.
– Bajnai Gordon nagyon magányos lesz, a mögötte állók liberális ellenzékének fog látszani, folyamatosan balra kényszerül majd kompromisszumokat kötni – elemezte a kialakult helyzetet Gyurcsány Ferenc, a Demokratikus Koalíció elnöke a Klubrádió műsorában. A bukott miniszterelnök egy kedd esti kőbányai lakossági fórumon pedig arról beszélt: az a céljuk, hogy „drámai, tragikus” vereséget mérjenek a jobboldalra 2014-ben, és kétharmados többséggel visszaállítsák a 2010 tavaszán érvényes alkotmányos szabályokat.
– Az egykori miniszterelnök az Egymillióan a magyar sajtószabadságért (Milla) október 23-ai tüntetésén jelentette be az Együtt 2014 választói mozgalom megalakítását, amely alakulat az ökopárt országgyűlési képviselője, Schiffer András szerint teljesen álbaloldali. A politikus esélyt lát arra, hogy az LMP-t besöpörjék az újonnan alakult kezdeményezés szőnyege alá, azonban ők minden erejükkel azon lesznek, hogy ez ne történhessen meg. Jávor Benedek, a párt frakcióvezetője ugyanakkor nem tudja le ennyivel, véleménye szerint felelőtlenség lenne, ha az LMP nem vizsgálná meg az együttműködés lehetőségét az Együtt 2014 mozgalommal, bár azt az egyik kereskedelmi csatornának adott interjúja előtt már elismerte: az LMP számára Bajnai Gordon megjelenése nem problémamentes.
– Október 26-án aztán hivatalossá vált, hogy kik állnak Bajnai Gordon mögött a Haza és Haladás Egyesület megalapításában. Leginkább a 2002 és 2010 közötti szocialista kormányokhoz közeli szereplők vannak a listán – írtuk meg korábban.
– Összefogás helyett nyilatkozatháborúba torkollott Bajnai Gordon új szervezete, az Együtt 2014 színre lépése – írta a pénteki Magyar Nemzet. Az MSZP és az LMP is kizárólag programalapon lenne hajlandó egy esetleges együttműködésre, ám a szereplők ideológiai különbségei miatt nem látható, hogy ez a gyakorlatban miként kivitelezhető. Kuncze Gábor viszont csütörtökön bejelentette, a Szabadelvű Polgári Egyesület (SZPE) csatlakozik a kezdeményezéshez.
– Gyurcsány és Bajnai nem ismeretlen a nemzetközi pénzügyi körök előtt – mondta el a Lánchíd Rádiónak Luca Volonte. Az Európa Tanács parlamenti közgyűlésének néppárti frakcióvezetője arról is beszélt, hogy a magyar kormány által használt válságkezelő módszerek meglehetősen jó eredményekre vezettek.
– Túl korán jött Bajnai Gordon kezdeményezése, a mozgalom szétszakadhat, mielőtt bármit tenne – így látják az Együtt 2014 sorsát az amerikai üzleti- politikai napilap, a The Wall Street Journal európai kiadása által idézettek.
– A Fidesz szerint nagy lehet a pánik a baloldal, a „Gyurcsány–Bajnai-féle szövetség” háza táján, ha már most, másfél évvel a parlamenti választás előtt lejárató kampányba kezdenek – mondta Selmeczi Gabriella, a kormánypárt szóvivője a Societas egyik kiadványával kapcsolatban.
– A Civil Összefogás Fórum (CÖF) arcpirítónak tartja, hogy Szigetvári Viktor, a Bajnai Gordon által vezetett Haza és Haladás Egyesület alelnöke becsmérelte szervezetüket. Csizmadia László és Fricz Tamás CÖF-alapítók és szóvivők november 10-ei közleményükben megkérdőjelezik Szigetvári Viktor hitelességét, „aki Gyurcsány Ferenccel együtt 2006-ban félrevezette és becsapta a választókat”.
–Politikai földrengés, hihetetlen fölemelkedés – a napokban csak ezekkel a jelzőkkel illették a Bajnaihoz köthető Együtt 2014 közvélemény-kutatási eredményét. Ha egy picit a számok és a szándékok mögé nézünk, akkor világossá válik, hogy csak egy kísérletet láthatunk a politikai erőtér átalakítására – olvassa le az MNO háttéranyagát.
– Komolytalan PR-akció Bajnaiék mozgalmának politikai erőként való bemutatása – vélekedett Kövér László. A házelnök hozzátette: kifejezetten a szégyenére válik annak a cégnek a „kutatás”, amelyik ezt kihozta.
– A haza egyre nagyobb része van ellenzékben – mondta Bajnai Gordon egy mosonmagyaróvári lakossági fórumon, amelyre az MSZP meghívásának eleget téve ment el. A rendezvényen nem hangzott el az Internacionálé, csak az, hogy a múlt megoszt, illetve hogy kell a „rezsimváltáshoz” két és fél millió szavazó.