Előzetes normakontrollt kért Áder

Előzetes normakontrollt kért Áder János köztársasági elnök a választási eljárási törvényről, ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a jogszabály minden párt és képviselőjelölt számára garantálja az alkotmányos megmérettetés lehetőségét a szabad és demokratikus választásokon.

NT
2012. 12. 06. 16:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Áder János államfő a csütörtöki napon megküldi az Alkotmánybíróságnak a választási eljárásról szóló törvényt, erről szóló nyilatkozatát a Köztársasági Elnöki Hivatal honlapján tették közzé. Áder alkotmányosan aggályos részeket talált a Magyarországon élő választópolgárokra vonatkozó regisztrációs előírásokban. Kifogásokat fogalmazott meg a kampányszabályokkal, a közvélemény-kutatásokkal kapcsolatos rendelkezésekkel és a törvény hatályba lépésével kapcsolatban is.

A köztársasági elnök beadványához az ellenzéki pártok észrevételeit is mellékelte. Az Alkotmánybíróság előzetes normakontrollja lehetőséget teremt arra, hogy a törvény hiányos vagy pontatlan rendelkezéseit mielőbb újra lehessen gondolni – olvasható a köztársasági elnök nyilatkozatában. Áder ugyanakkor hangsúlyozza, hogy a parlamentben múlt hétfőn elfogadott választási eljárási törvény minden párt és képviselőjelölt számára garantálja az alkotmányos megmérettetés lehetőségét a szabad és demokratikus választásokon.

A Velencei Bizottság is ezt mondta

A köztársasági elnök, bár nem nevezte meg, de vélhetően a borítékban való regisztráció kapcsán élt kifogásaival. Az államfő konkrétan a regisztráció kapcsán semmilyen kifogást nem tett, ami megegyezik a Velencei Bizottság állásfoglalásával, amely szerint „a választási regisztráció fontos alapot képez a választásra jogosultak egyenlő és általános részvételének biztosításához az adott választásnál”.

Az Alkotmánybíróság az előzetes normakontroll során bár vizsgálhatja az egész választási eljárási törvényt, de kiemelten a köztársasági elnök által aggályosnak tartott részekről dönthet.

Kövér László jónak tartja, hogy az Alkotmánybíróság (Ab) elé kerül a választási eljárási törvény. Az Országgyűlés elnöke ugyanakkor megjegyezte, hogy az ő alkotmányos meggyőződését nem sérti a választási eljárási jogszabály. Az Országgyűlés elnöke erről csütörtökön egy komlói sajtótájékoztatón beszélt, kérdésre válaszolva.

Kövér azt mondta, hogy az Ab-nak e törvényről hozott akár pozitív, akár negatív döntése „lezárhatna bizonyos későbbi vitákat, és elébe mehetne ellenzéki politikai manipulációs törekvéséknek”, amelyek adott esetben egy választási eredmény legitimitását próbálnák kétségbe vonni.

A Fidesz-frakció üdvözli Áder döntését, amellyel előzetes normakontrollt kért az Alkotmánybíróságtól (Ab) a választási eljárásról szóló törvényről. A kormánypárt parlamenti frakciója csütörtöki, az MTI-hez eljuttatott közleményében úgy fogalmazott: egy új választási rendszer nagyon sok részletszabályt tartalmaz, fontosnak tartják, hogy ezek mindegyikéről véleményt nyilváníthassanak az alkotmánybírák.

Közölték továbbá, hogy az új szabályozás Európa egyik legmodernebb választási rendszerét hozza létre. Az új szabályozás megkönnyíti a pártok indulását, független intézményekhez rendeli a választások adminisztrációját és felügyeletét, a polgárokat tudatos választási részvételre hívja fel, és biztosítja a nemzeti kisebbségek parlamenti képviseletét.

A Kereszténydemokrata Néppárt (KDNP) szerint a szabad választás a demokrácia egyik alapja, ezért nagyon fontos, hogy az ezt szabályozó törvény tisztaságához semmi kétség ne férjen.

Az LMP üdvözölte Áder János döntését, a párt reméli, hogy az Ab alaptörvény-ellenesnek mondja ki a választási regisztráció intézményét és a kereskedelmi médiumokra vonatkozó kampánytilalmat is.

A Demokratikus Koalíció (DK) csalódottságát fejezte ki Áder János döntése miatt. Molnár Csaba ügyvezető elnök csütörtök esti, az MTI-hez eljuttatott közleménye szerint a párt azért csalódott, mert a köztársasági elnök az eljárási törvény lényegét adó előzetes regisztrációt nem, csak egyes részletszabályokat talált alkotmányellenesnek.

A regisztráció segíti a demokráciát

A világ számos demokráciájában a regisztráció évtizedek óta működő intézmény, ettől sem Franciaország, sem Görögország, sem Anglia vagy az Egyesült Államok nem tekinthető antidemokratikusnak – nyilatkozta a nagyobbik kormánypárt portáljának Gulyás Gergely országgyűlési képviselő az új választási eljárási törvény kapcsán.

A választási regisztráció nem szűkíti a választójogot, inkább segíti a demokráciát. A regisztrációnak inkább szociológiai következményei lehetnek, melyek hathatnak a politikai kultúrára – nyilatkozta november 29-én Gerő András balliberális történész.

Az új választási törvény elfogadásával alapvetően alakulhat át a hazai voksolások elmúlt két évtizedben megszokott rendje. A regisztráció biztosítja annak lehetőségét, hogy aki tud és akar, élhessen választójogával, míg a jelöltállítás új rendje a kisebb szereplőknek is lehetővé teszi a politikai versenyben való részvételt. Olvassa el az mno.hu írását!

A parlament november 26-án név szerinti szavazással, 251 képviselő egyetértésével, 91 ellenszavazat és 1 tartózkodás mellett fogadta el a kormánypártok által kezdeményezett új választási eljárási törvényt, amely a korábban már az alkotmányba emelt előzetes regisztráció részletes szabályait tartalmazza.

Ismert, Orbán Viktor július 27-én jelentette be, hogy bevezetik az előzetes választási feliratkozást az országgyűlési választásoknál. Magyarországon eddig az állam választói névjegyzéket állított össze, és saját adatbázisából indult ki, ezt most megfordítják, így aki a választásokon részt akar venni, annak fel kell iratkoznia, és ha ezt megteszi, akkor a jelöltállítás első pillatanától kezdve minden információt, ajánlástevési lehetőséget megkap. A 2014-es választásra jövő szeptember 1-jén indul majd az önkéntes feliratkozás.

Elemzők

Az MTI által megkérdezett elemzők szerint bár az Alkotmánybíróság (Ab) a csütörtöki államfői vétót követően az előzetes regisztráció egészét is vizsgálhatja, valószínűleg csak néhány részletszabály újradolgozásra kötelezi majd az Országgyűlést.

Fodor Csaba, a Nézőpont Intézet elemzője mindenekelőtt arra hívta fel a figyelmet, hogy Áder János egyértelműen autonóm szereplőként képes megjelenni a magyar politikában, ezt az először használt alkotmányossági vétó is alátámasztja. Szerinte a köztársasági elnök lépésével egyszerre teljesítette az ellenzék és a kormány kérését, amivel jól kifejezte pártok felett álló, a nemzet egységét megtestesítő szerepét.

Erős legitimitást szerezhet a választási rendszer

A Nézőpont Intézet munkatársa hangsúlyozta, az államfő véleménye alapján az új választási eljárási törvény minden politikai erő számára garantálja a szabad és demokratikus választásokon való részvétel lehetőségét. Ez azt is jelenti, hogy az ellenzék által leginkább vitatott regisztrációt a köztársasági elnök önmagában nem találta alkotmányellenesnek, ám fontos tartalmi kérdésekben fogalmazott meg észrevételeket – tette hozzá. Az elemző szerint a választási rendszer erős legitimitást szerezhet az alkotmánybírósági kontrollal, semlegesítve az ellenzéki támadásokat.

László Róbert, a Political Capital (PC) választási szakértője meglepőnek tartja, hogy a köztársasági elnök nem vizsgálta, Magyarországnak szüksége van-e az előzetes regisztrációra, hiszen az államfő közleményében úgy fogalmazott: a választójog korlátozása a demokrácia és a népfelség elvének érvényesülését gyengíti. A PC elemzője szerint az Ab megteheti, hogy csak a választási regisztráció néhány részletszabályait vizsgálja, mivel Áder János csak ezeket kritizálta, de az az út is nyitva áll a testület előtt, hogy áttekinti az új intézmény szükségességét, vagyis azt, hogy milyen legitim célt kíván elérni a törvényalkotó a választójog gyakorlásának korlátozásával.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.