Pintér Sándor belügyminiszter által felkért szakértők dönthetnek arról, hogy mi hozható nyilvánosságra azokból a beszélgetésekből, amelyeket az egykori Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) volt főigazgatója, Laborc Sándor folytatott a Gyurcsány-kormány hivatali ideje alatt Portik Tamással, az olajügyleteiről elhíresült Energol egykori igazgatójával. Ezt a miniszter tudatta az ügyben írásban érdeklődő Mile Lajossal, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának LMP-s tagjával, aki két hete kérdezte a tárcavezetőt. A képviselő a Hír Televízió Célpont című műsorában elhangzottakra – amelyek szerint 29 évre titkosították az üggyel összefüggő lehallgatási dokumentumokat – hivatkozva arról érdeklődött, kiértékelték-e a dokumentumokat, és döntöttek-e már arról, hogy mikor, milyen mértékben és mi osztható meg ebből a nyilvánossággal. Mile Lajos emlékeztetett, a nemzetbiztonsági bizottság december 11-i ülésén ténymegállapító vizsgálat elrendeléséről döntött, amelynek tárgya: a nemzetbiztonsági szolgálatok és a szervezett bűnözés kapcsolatával összefüggő nemzetbiztonsági kérdések, különös tekintettel a Laborc–Portik-találkozókról fellelhető információkra.
Az ügy összetettsége indokolja a szakértői bizottság létét
A belügyminiszter válasza szerint az ügy összetettségére, szakmai jelentőségére tekintettel, kizárólag szakmai szempontok alapján lehet dönteni. Ezért külön szakértői bizottság létrehozásáról döntött, amelynek vezetésére Gálszécsy Andrást, az Antall-kormány egykori titokminiszterét kérte fel. Pintér Sándor tudatta, Gyarmati György főigazgatót pedig arra kérte, delegálja a testületbe az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára megfelelő szakértelemmel rendelkező munkatársát.
A miniszter jelezte, a testület munkájában tagként vesz részt az Alkotmányvédelmi Hivatal, a Nemzeti Védelmi Szolgálat, valamint a tárca kijelölt munkatársa is. Pintér Sándor válaszában különösen alkalmasnak értékelte a bizottság ténymegállapító vizsgálatát arra, hogy feltárja a Laborc és Portik találkozóinak körülményeit, és célszerűnek nevezte, hogy vizsgálat fogja át az Energollal kapcsolatos kérdéseket is.
Jövő héten kap tájékoztatást Gálszécsy
Gálszécsy András a Magyar Nemzet érdeklődésére közölte: egyelőre arról tud beszámolni, hogy a miniszter felkérte a testület vezetésére, a részletekről jövő heti találkozójukon kap tájékoztatást.
A miniszteri válasz ismeretében a nemzetbiztonsági bizottság tegnapi ülésén zárt napirendi pontként tárgyalta, és elutasította Mile Lajos azon indítványát, hogy a grémium tagjaiból álló tényfeltáró munkacsoport vizsgálja, milyen kapcsolat alakult ki a szervezett bűnözés és a titkosszolgálatok között a rendszerváltozás után.
Az ülés után Kocsis Máté, a testület fideszes tagja a Magyar Nemzetnek úgy nyilatkozott: üdvözli a belügyminiszter döntését, és reméli, hogy a Gálszécsy András vezette bizottság annak érdekében tevékenykedik, hogy legszélesebb nyilvánosság teljes terjedelmében, és mielőbb megismerhesse a szóban forgó dokumentumokat.
Találkozók
A Magyar Nemzet cikksorozatban számolt be arról, hogy Laborc és Portik egy budai nyilvános helyen két alkalommal is megbeszélést folytatott. Laborc az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt a rendhagyó egyeztetésekkel összefüggésben megpróbált mindent tagadni. A találkozókról azonban hangfelvétel készült, amely az Alkotmányvédelmi Hivatal (a Nemzetbiztonsági Hivatal jogutódja) rendelkezésére áll, így Laborc lényegében lebukott.
Terhelő információk gyűjtését és gyártását vállalta a Fidesz vezetőiről az olajszőkítési ügyleteiről elhíresült Portik Tamás – írta január közepén a Magyar Nemzet. Az olajmaffiózóval a polgári elhárítás akkori vezetője, Laborc Sándor a Gyurcsány-kormány titokminiszterének, Szilvásy Györgynek a kérésére teremtett kapcsolatot.
Rettegett a kormányváltástól
A leszámolásos bűncselekményekkel összefüggésbe hozott Portik Tamás tartott a 2010-es kormányváltástól. Állítólag a Gyurcsány-féle csapat kémelhárítását vezető Laborc Sándornak elmondta, ha megbukik az MSZP, neki vége. A menekülőutakat kereső Portik fideszes politikusokról is beszélhetett Laborcnak. A Magyar Nemzet kormányzati forrásai szerint Gyurcsányék az alvilággal szövetkeztek.
Az olajbűnözésből mesés vagyonra szert tevő Portik Tamás korrupt rendőrökről és fideszes politikusokról adhatott információkat Laborc Sándornak, a kémelhárítás főigazgatójának.
A teljes cikket a Magyar Nemzet szerdai számában olvashatja.