Több dolog is kiderülhet a Laborc–Portik találkozókról

Pintér Sándor belügyminiszter támogatja a Laborc–Portik találkozókat vizsgáló tényfeltáró bizottság munkáját.

KG
2013. 02. 12. 12:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Különösen alkalmasnak tartja a belügyminiszter a nemzetbiztonsági bizottság által elrendelt ténymegállapító vizsgálatot arra, hogy feltárja a Laborc Sándor korábbi NBH-főigazgató és Portik Tamás, az Energol Rt. előzetes letartóztatásban lévő volt vezetője között létrejött találkozók körülményeit, egyúttal célszerűnek nevezi, hogy a vizsgálat fogja át az Energollal kapcsolatosan felmerülő kérdéseket is.

Pintér Sándor ezt az LMP-s Mile Lajos hozzá intézett, „A nemzetbiztonsági szolgálatok és a szervezett bűnözés kapcsolatával összefüggő nyitott kérdések, különös tekintettel Laborc Sándor korábbi NBH-főigazgató és Portik Tamás, a hazai szervezett bűnözés egyik kulcsfigurája között létrejött találkozók körülményeire és azok nyilvánosságára” című írásbeli kérdésére válaszolva írta.

Titkosszolgálat kontra alvilág

Az ellenzéki képviselő a parlamenti honlapon közzétett irományában emlékeztetett arra, hogy a nemzetbiztonsági bizottság 2012. december 11-ei ülésén ténymegállapító vizsgálat elrendeléséről döntött. A vizsgálat tárgya a nemzetbiztonsági szolgálatok és a szervezett bűnözés kapcsolatával összefüggő nemzetbiztonsági kérdések, különös tekintettel a Laborc–Portik találkozók kapcsán, azokkal összefüggésben fellelhető információkra.

A nemzetbiztonsági bizottság által elrendelt ténymegállapító vizsgálat – figyelemmel a törvény által ez eljárás keretében a testület számára biztosított külön jogosítványokra, illetve az ügy szakmai összetettségére – a körülmények feltárására különösen alkalmas, fogalmazott válaszában a tárcavezető. Hozzátette, célszerűnek tartja egyúttal, hogy a vizsgálat fogja át az Energol Rt.-vel kapcsolatosan felmerülő kérdéseket is.

Minden támogatást megkapnak

Pintér Sándor biztosítja a képviselőt arról, hogy a Belügyminisztérium és az irányítása alá tartozó belügyi szervek a tényfeltáró vizsgálat eredményes lefolytatásához minden szükséges támogatást megadnak.

Hivatkozva arra, hogy a Hír TV Célpont című műsorában 2013. január 25-én elhangzottak szerint 29 évre titkosították az üggyel összefüggő lehallgatási dokumentumokat, Mile Lajos az iránt érdeklődött, megtörtént-e a dokumentumok értékelése, és van-e már döntés arról, hogy mikor, milyen mértékben és mit hozhatnak az üggyel összefüggésben nyilvánosságra. Pintér Sándor közölte, az üggyel összefüggő dokumentumok minősítésének kérdésében, tekintettel az ügy összetettségére, szakmai jelentőségére, kizárólag szakmai szempontok mentén lehet dönteni.

Külön szakértői bizottság alakul

A megalapozott és megnyugtató állásfoglalás érdekében külön szakértői bizottság felállításáról döntött, amelynek vezetésével Gálszécsy András volt tárca nélküli minisztert kívánja megbízni. Felkéri továbbá Gyarmati György főigazgatót, hogy delegálja a testületbe az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárának megfelelő szakértelemmel rendelkező munkatársát – tudatta Pintér Sándor, jelezve hogy a bizottságban tagként vesz részt az Alkotmányvédelmi Hivatal, a Nemzeti Védelmi Szolgálat, valamint a Belügyminisztérium kijelölt munkatársa is.

Kitért arra, a nyomozóhatóság jogosult annak megítélésére, hogy az iratok esetleges nyilvánosságra hozatala nyomozási érdekeket sért-e. Az eljáró hatóság e tekintetben még nem foglalt állást, de az üggyel összefüggésben hatáskörrel rendelkező állami szervek szoros együttműködése a büntetőjogi felelősség vizsgálatát jelentősen segítheti – olvasható a belügyminiszter válaszában.

Találkozók

A Magyar Nemzet cikksorozatban számolt be arról, hogy Laborc és Portik egy budai nyilvános helyen két alkalommal is megbeszélést folytatott. Laborc az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottsága előtt a rendhagyó egyeztetésekkel összefüggésben megpróbált mindent tagadni. A találkozókról azonban hangfelvétel készült, amely az Alkotmányvédelmi Hivatal (a Nemzetbiztonsági Hivatal jogutódja) rendelkezésére áll, így Laborc lényegében lebukott.

Terhelő információk gyűjtését és gyártását vállalta a Fidesz vezetőiről az olajszőkítési ügyleteiről elhíresült Portik Tamás – írta január közepén a Magyar Nemzet. Az olajmaffiózóval a polgári elhárítás akkori vezetője, Laborc Sándor a Gyurcsány-kormány titokminiszterének, Szilvásy Györgynek a kérésére teremtett kapcsolatot.

Rettegett a kormányváltástól

A leszámolásos bűncselekményekkel összefüggésbe hozott Portik Tamás tartott a 2010-es kormányváltástól. Állítólag a Gyurcsány-féle csapat kémelhárítását vezető Laborc Sándornak elmondta, ha megbukik az MSZP, neki vége. A menekülőutakat kereső Portik fideszes politikusokról is beszélhetett Laborcnak. A Magyar Nemzet kormányzati forrásai szerint Gyurcsányék az alvilággal szövetkeztek.

Az olajbűnözésből mesés vagyonra szert tevő Portik Tamás korrupt rendőrökről és fideszes politikusokról adhatott információkat Laborc Sándornak, a kémelhárítás főigazgatójának.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.