A Párbeszéd Magyarországért politikusa arról beszélt, hogy az alkotmányosságot és a jogállamiságot csak jogállami módon lehet „helyreállítani”. Olyan új alkotmányra van szükség, amelyet a teljes politikai közösség a magáénak tud vallani, ezért a megalkotásába nemcsak a pártokat, hanem a politikai közösség egészét és a civil társadalmat is be kell vonni – jelentette ki.
„Az önkormányzatoknak is vissza kell adni a függetlenséget, miközben az elmúlt időszakban leépített önkormányzatiságot új tartalommal kell megtölteni” – sorolta tovább azokat a pontokat, amelyekben a két fél egyetért. Magyarországon a jelenleginél jóval arányosabb választási rendszerre és új médiaszabályozásra van szükség – mondta Karácsony. Hozzátette: a Médiatanácsra nincs szükség a jelenlegi formájában, a közszolgálati média pártatlan működésének garanciáit viszont meg kell teremteni.
Így működik a párbeszéd?
Jávor Benedek, a PM társelnöke a Magyar Nemzetnek adott interjújában azt mondta, együttműködésük célja az ellenzéki összeborulásban a szocialisták dominanciájának visszaszorítása. Azt is leszögezte, hogy a baloldalon áhított kormányváltás esetén sem ülnének be egy olyan frakcióba, amelynek Gyurcsány Ferenc is tagja.
Ismert, Bajnaiékhoz ugyanakkor olyannyira ragaszkodtak Jávorék, hogy az LMP kongresszusi döntése ellen fellázadva szétrobbantották saját pártjukat: először platformot alapítottak, majd kiléptek az LMP képviselőcsoportjából. Ma már pártként működik az összefogást hangoztató, de az LMP-ből katapultáló alakulat.
Juhász Péter arról beszélt, hogy az intézményrendszerek megújításán túl a politika iránti bizalmat is vissza kell adni az állampolgároknak. Ennek eszköze lehet az országos és helyi népszavazások lehetőségeinek kiszélesítése – mondta. Meg kell újítani a törvényalkotás folyamatát is, ugyanis az utóbbi időszakban szinte soha nem vonták be civileket, tette hozzá. Olyan intézményi garanciákat kell teremteni, amelyekkel a lehető legnagyobb mértékben lehet visszaszorítani a korrupciót – folytatta Juhász Péter. Elmondta azt is, az ügynökakták nyilvánosságának megteremtése a demokrácia alapját kell hogy képezze.
A Milla egyértelműen elkötelezett az Együtt 2014 iránt, jelentette ki egy kérdésre válaszolva Juhász. A szervezet vasárnapi közgyűlésén ugyanis úgy döntött, hogy mint civil szervezet megőrzi önállóságát, de nem határolódik el a politikától; elfogadja, hogy az Együtt 2014 mozgalom tagjai pártot alapítanak és azt, hogy lesznek millások, akik ebben aktív szerepet vállalnak. Juhász Péter hozzátette, a Milla egyesületként nem tud jogilag részt venni az Együtt 2014-ben, de tagjai – magánszemélyként – beléphetnek a hamarosan párttá alakuló választói mozgalomba.
A március 24-ei dunakeszi időközi önkormányzati választás, amelyre az Együtt 2014 és a PM közös jelöltet állított, alkalmas lesz arra, hogy az ellenzéki szerveztek megméressék magukat – mondta egy másik kérdésre Juhász. Karácsony hozzátette: az is felmerült, hogy a „demokratikus ellenzék” közös jelöltet állítson, de a szocialisták azt szerették volna, ha ez a személy az ő jelöltjük, ezért ebben nem tudtak megegyezni.