Vasárnap idén immár a negyedik tízezer főnél népesebb településen tartanak időközi választást, ezúttal a Somogy megyei Barcson. A voksolást lemondás miatt kellett kiírni a 8-as számú egyéni körzetben. A legutóbbi, 2010-es választáson a választókerületben Racsek József, a Fidesz–KDNP jelöltje diadalmaskodott a szavazatok 66,53 százalékával, Bíró József,a Civil Összefogás Barcsért jelöltje 22,59 százalékot ért el, a jobbikos Póré Róbert pedig 10,88 százalékot szerzett. A választás tehát semmilyen meglepetést nem okozott, az országos tendenciák érvényesültek.
A mostani választás előtti előkészületek egyáltalán nem voltak unalmasak a Somogy megyei városban. A helyi választási iroda április 9-én hagyta jóvá a szavazólapot, amelyen három jelölt neve szerepelt: Andrer Balázs (Jobbik), Endrődi László György (MSZP) és Kertainé Horváth Edit (Fidesz–KDNP). A részvevő szervezetek egyáltalán nem számítottak meglepetésnek, mivel minden közvélemény-kutatás szerint ezek a pártok az ország legerősebb alakulatai. Ezt követően óriási meglepetésre az MSZP jelöltje személyes indokra hivatkozva április 12-én bejelentette visszalépését, azonban azt nem közölte, hogy kit támogat a választáson.
A szocialisták visszalépése mindenképpen meglepő fordulat, mivel a legnagyobb ellenzéki pártnak minden megmérettetés jól jöhet, hogy bizonyítsa, kész a jelenlegi kabinet leváltására. A versenyből való kiszállásukkal a szocialisták elérték azt, hogy a Fidesszel szemben egy ellenzéki jelölt áll, bár vélhetően a kormánnyal szembeni teljes összefogást nem úgy képzelték el a Jókai utcában, hogy a Jobbik mögé sorakoznak föl az elégedetlenek.
Mivel a barcsi 8-as számú körzet csupán egy szavazókörből áll, meglehetősen könnyű dolgunk volt felderíteni a körzet erőviszonyait, így szélesebb képet kaphatunk arról, mi várható vasárnap, bár a szocialista kiszállás mindenképpen megzavarja a képet. A 2010-es országgyűlési választásokon a Fidesz–KDNP elsöprő győzelmet aratott a listás voksok alapján, mivel a szavazatok 61,88 százalékát söpörte be, ami közel 10 százalékkal volt jobb eredmény, mint a párt országos átlaga (52,73 százalék). Az MSZP 18,75, a Jobbik 12,38, az LMP 7,4 százalékot szerzett.
A 2006-os országgyűlési választáson az országos tendenciának megfelelően roppant szoros eredmény született. A Fidesz–KDNP 46,04, az MSZP 44,46, az SZDSZ 5,54 százalékot ért el, így ebben a választókerületben a balliberális erők ha hajszálnyival, de megelőzték az ellenzéki jobbközép pártot. A 2002-es parlamenti voksoláson az MSZP 42,17, a Fidesz–MDF 41,82, az SZDSZ 6,07 százalékot ért el, ami azt mutatja, hogy a körzetben ismételten maradtak kisebbségben a jobbközép erők. A bemutatott választások azt bizonyítják, hogy Barcs e része egészen az MSZP 2006-ot követő összeomlásáig kis baloldali fölénnyel rendelkező választókerület volt.
Nem lehet tudni, mi állhat a szocialista jelölt visszalépése mögött, de idén a tízezer főnél népesebb településeken tartott voksolásokon egymás után kapta a pofonokat az ellenzéki párt. Szentendrén Miakich Gábort, korábbi szocialista polgármestert indították egy baloldali múlttal bíró városrészben, a Fidesz–KDNP mégis simán diadalmaskodott. Dunakeszin az MSZP az utolsó helyre szorult, még a Bajnai-párt támogatásával függetlenként induló Oláh Noémi is simán megelőzte őket. Monoron is az utolsó helyre szorultak, pedig ott még Gyurcsányék is a szoci jelölt mellé álltak.