A népegészségügyi termékadó bevezetése és a jövedéki termékek adójának emelése volt az a két technika, amivel forrásokat lehetett teremteni, másrészt „egyfajta új filozófia született” – tette hozzá, megjegyezve, hogy a forrásteremtésért meg kell küzdeni, de az eddigi elképzeléseket a Nemzetgazdasági Minisztérium „befogadta”.
Az államtitkár úgy vélte, az államháztartási hiányt nézve stabilabb helyzet van. Mint fogalmazott: az egészségügyi, azaz E-Alap „enyhe többlettel bír”. A kórházak eladósodottsága ugyan tény, ugyanakkor ezzel kapcsolatban az államtitkárságnak tiszta és átlátható adatai vannak. Szócska Miklós előadásában a kórházi várólistákról elmondta, hogy a parlament által tárgyalt egészségügyi törvényjavaslatban már benne van az a passzus, amely szerint ha valamely kórház nem jelent egy várólistáról műtött beteget, nem fog érte finanszírozást kapni. Úgy vélte, a várólistákkal kapcsolatban néhány hónap múlva már „letisztult adatokat” fognak látni.
Az Emmi egészségügyi államtitkársága foglalkozni fog az alapvető jogok biztosának azon kezdeményezésével, hogy legyen lehetőség a hatósági fellépésre a szórakozó- és vendéglátóhelyek közelében élők védelme érdekében – mondta az egészségügyért felelős államtitkár. Szócska Miklós hozzátette, egyetért az ombudsman kezdeményezésével.
Orbán Viktor miniszterelnök kapta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) díját a dohányzás visszaszorításáért tett erőfeszítésekért.
Magyarországon évente egy kisvárosnyi ember veszti életét a dohányzás miatt kialakuló betegségekben. 2010-ben 20 470 ember halt meg Magyarországon dohányzás következtében, ami az összes halálozás egyhatodát (16 százalék) tette ki.
Szabó Máté a múlt héten kérte fel az emberi erőforrások miniszterét, kezdeményezze a nemdohányzók védelméről szóló törvény módosítását a szórakozó- és vendéglátóhelyek közelében élők védelme érdekében. A biztos szerint a nemdohányzók védelméről szóló törvény tavalyi módosítása Európa egyik legkorszerűbb ilyen szabályozása, ám vannak, akik ugyan nem dohányoznak, megszenvedik a változást. Szabó Máté szerint a helyzetet orvosolni lehetne, ha a törvény lehetővé tenné a hatósági fellépést. Szabó Máté szerint amíg nem változtatják meg a törvényt, sérül az egészséghez és az egészséges környezethez való jog.
Szabó Enikő helyettes országos tiszti főorvos a pénteki sajtótájékoztatón elmondta, a jegyzőknek joga van arra, hogy bármely útszakaszt, bármely területet a lakosság kérésére nemdohányzóvá nyilvánítson. Sok helyen ez már most is így van – tette hozzá.