A kormány kihúzta a gyufát – Orbán harcra készül

Felmerült Gyurcsány Ferenc Brüsszelbe távozása, volt Fidesz-kongresszus, ahol Orbán Viktor kijelentette: 2014 a rezsiharc éve lesz. Az MNO heti összefoglalója.

PR
2013. 09. 29. 4:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is sok a kérdőjel a baloldali összefogás körül aminek kapcsán Kiszelly Zoltán politológus úgy vélekedett: Mesterházy Attila abban reménykedik, hogy a szocialistákat támogatják majd többen listán, így ő lehet a miniszterelnök-jelölt. Ismert: az MSZP és az Együtt–PM Szövetség abban állapodott meg, hogy külön listán indulnak 2014-ben, és amelyik lista több szavazatot kap, az a párt adhatja a kormányfőjelöltet. A politológus kifejtette, a közvélemény-kutatások szerint a szocialisták jobban állnak, mint az Együtt–PM, Bajnaiék szempontjából további probléma, hogy a parlamenti küszöb esetükben 10 százalék, hiszen pártszövetségként indulnak a választáson.

Bajnai ambícióival kapcsolatban megjegyezte: eddigi pályája és nyilatkozatai azt jelzik, hogy ő is miniszterelnök-jelölt szeretne lenni. Kiszelly véleménye szerint Gyurcsány Ferenc frakcióvezető lenne legszívesebben a következő parlamentben, és nem vágyik Brüsszelbe. „Ott utolsó gróf, idehaza azonban első dzsentri is lehet.” A Népszabadság ugyanis azt írta: sikerülhet megállapodni Gyurcsány személyéről, a bukott miniszterelnök az Európai Parlamentbe távozhat. A lap ellenzéki erők belső viszonyait jól ismerő elemző forrásai azt tartják a legvalószínűbbnek, hogy a Demokratikus Koalíció és az MSZP – ha csak az utolsó pillanatban is, de – egymásra fog találni. A DK közleményben cáfolta az információt.

László Róbert, a Political Capital választási szakértője a Magyar Nemzetnek arról nyilatkozott: van esély arra, hogy a baloldali pártok akár a 2014-es választások előtti napokban visszaléptessék egymás javára a jelöltjeiket, összhangban a Gyurcsány Ferenc által többször hangoztatott utolsó pillanatban megvalósuló összefogással. Korábban a lap megírta, hogy ilyen esetben az államtól járó kampánypénzekkel is tudnak trükközni. László szerint amennyiben a Gyurcsány-féle Demokratikus Koalíciónak sikerül az ötszázalékos bejutási küszöb közelébe tornásznia támogatottságát, elképzelhető egy olyan forgatókönyv, hogy az MSZP néhány egyéni választókerületben visszalép a javukra.

A héten egy sajátos összefogás is megvalósult: összegyűlt ugyanis az E.ON-ügyletet kivizsgálni hivatott bizottság felállításához szükséges 78 képviselői aláírás. A szignók összeszedésébe az LMP is besegített az MSZP-nek, és 24 aláírással a radikális Jobbik ugyancsak beszállt a kezdeményezésbe. Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője szerdai közleményében azt írta, Mesterházy tavaly decemberben Gyöngyösi Márton jobbikos képviselő egyik felszólalása után azt mondta, még akkor sem működnek együtt a Jobbikkal, ha olyan ügy lesz, amely fontos Magyarország számára. Rogán egyébként keddi parlamenti felszólalásában is kijelentette: bár az ország érdeke az E.ON-tranzakció, a szocialisták és a jobbikosok együtt támadják.

Az ellenzék annak ellenére támadja az E.ON gázérdekeltségeinek visszavásárlását, hogy a német vállalaton keresztül a piaci árnál 40 százalékkal drágábban vettük a gázt a Gazpromtól. A nemzeti fejlesztési miniszter tájékoztatása szerint szeptember 30-ával kerül vissza az E.ON gázüzletága a magyar államhoz. Németh Lászlóné arról is beszélt, hogy az MVM-nek is nonprofit módon kell majd szolgáltatnia a lakosságnak.

A kormánypárt csak magában bízhat, ezért gondolkodott el azon, hogy a meglévő kétharmaddal bebetonozza a rezsicsökkentést – mondta Rogán Antal egy kedd esti a rezsicsökkentésről szóló fórumon, ahol arról is beszélt: 2015-ben újabb gázárcsökkentés jöhet. A frakcióvezető még hétfőn a parlamentben jelentette be, jövő hétfőn tárgyalja a Fidesz–KDNP, hogy kétharmados törvényben rögzítsék-e a rezsicsökkentést. „A szolgáltatók nem szeretik a rezsicsökkentést, és az EU sem; azért most kell megvédeni, amikor van kétharmad, mert a gyurcsányisták, a bajnaisták, a szocialisták az első lehetőséget meg fogják ragadni arra, hogy az árakat emeljék” – fejtette ki véleményét.

Több mint félmilliárd forint kötbér megfizetésére köteleztek országszerte összesen tíz távhőszolgáltató céget hibás számlázás miatt – közölte a Fidesz rezsicsökkentésért felelős képviselője szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján. A számlaképre vonatkozó új szabályozás hatálybalépése óta több mint 55 ezer számla akadt fenn a rostán – ismertette Németh Szilárd, hozzátéve: mivel a szolgáltatóknak minden egyes hibás számla után 10 ezer forint kötbért kell fizetniük a fogyasztóknak, ez országosan összesen 556 millió forintot jelent.

A szombati Fidesz-kongresszuson a küldöttek elfogadtak egy, a rezsicsökkentés melletti kiállást is deklaráló politikai nyilatkozatot. Németh Szilárd szavai szerint egyszer s mindenkorra le kell zárni azt a korszakot, amelyben az energiaszolgáltatók nyerészkedni tudtak az embereken. Szájer József arról beszélt: Magyarország egyenrangú félként bele akar szólni az unió ügyeibe. Pokorni Zoltán Fidesz-alelnök szerint pártja története legnehezebb kihívása előtt áll: kormányról kell nyernie, ami eddig még nem sikerült neki.

A Fidesz élére újraválasztott Orbán Viktor arról beszélt: 2014 a rezsiharc éve lesz. A kormányfő szerint az újabb rezsicsökkentéssel a kormány végképp kihúzta a gyufát, ezért mindenki fel fog vonulni Magyarországgal szemben, bankárok, multinacionális cégek, brüsszeli bürokraták és az ő „hazai apródjaik”.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.