Kész tényként veszi a magyar törvényhozás elnöke, hogy a 2014-es parlamenti választásokon a baloldali ellenzék egységesen lép fel. Mint a Vasárnapi újságban hozzátette, ebbe a körbe nem számítja bele az LMP-t, amely valószínűleg önállóan indul, de az Együtt 2014 és az MSZP nem engedhetik meg maguknak, hogy egymás esélyeit rontva külön szálljanak versenybe.
Megjegyezte: ha nagyon cinikusan akarna fogalmazni, akkor azt mondaná, hagyján, hogy maguknak nem engedhetik meg, de a megbízóik sem engedik meg nekik ezt a luxust. „Tehát igenis, rá lesznek kényszerítve – ha józan belátásukból nem, akkor külső erő, a finanszírozóik erejével arra, hogy valamilyen kompromisszumot kössenek azokban a személyi kérdésekben, amelyeket a különböző személyi ambíciók mellett azért a relatíve különböző értékrend és program is eredményez” – mondta Kövér László.
Az Országgyűlés elnöke hangsúlyozta, dacára annak, hogy semmilyen szimpátiát nem táplál az MSZP és a párt elnöke, Mesterházy Attila iránt, de még ezzel együtt sem szeretne egyenlőségjelet tenni a szocialisták, valamint az SZDSZ szellemi örökébe lépett Együtt 2014 között, mint ahogy Mesterházy Attila és Bajnai Gordon között sem. „Tehát van az MSZP-nél még rosszabb is. Ez az SZDSZ volt, amely közjogi értelemben, hivatalosan kimúlt vagy kimúlófélben van éppen, de azért azt az űrt, amit maga mögött hagyott, azt sajnálatos módon van jelentkező, aki be akarja tölteni” – mondta Kövér László a Kossuth rádió műsorában.
Nem jött be Bajnai Gordonék számítása, a Mesterházy-féle csapda tökéletesen bevált. Úgy tűnik, hogy megmaradnak a korábbi sérelmek, egy esetleges választási bukás után pedig valóságos háború robbanhat ki a baloldali felek között. Bajnaiéknak bizonyos körzetekre szükségük lenne a túlélés érdekében, de az MSZP-n elbukhat a kísérlet.
Ugyanakkor ha a 2002-es és 2006-os közös MSZP–SZDSZ szavazatokat nézzük, akkor győzelmi szempontból viszonylag jó körzeteket kapott a Bajnai Gordon vezette Együtt–Párbeszéd Magyarország Mozgalom.
Mesterházy Attila az MSZP–Együtt-PM megállapodásról legfrissebb blogbejegyzésében azt írja: „kormány- és rendszerváltó szövetséget hoztunk létre. Jó megállapodást kötöttünk. Közös jelöltekkel győzzük le a Fideszt. Nem vesztünk el egyetlen szavazatot sem.”
Szerinte az Együtt–PM és az MSZP között létrejött megállapodás teljesítette a legfontosabb célt, amit áprilisban határoztak el, miszerint a „demokratikus ellenzéki jelöltek nem indulhatnak egymás ellen”. Ezért megegyeztek arról, hogy 75 helyen az MSZP, 31 választókerületben pedig az Együtt–PM indíthat egyéni képviselőjelöltet, és támogatják egymást, s támogatásra buzdítják a szavazóikat is – olvasható az elnök posztjában.
A miniszterelnök személyének kiválasztását is a választókra bízzák – tette hozzá. „Az lesz az új kormányfő 2014-ben, akinek a listája több voksot kap”, és szerinte ez „világos és érthető módszer”. Megállapodtak arról is, hogy folyamatosan egyeztetnek a kampányról, a közös akciókról, a politikai irányvonalról – emeli ki Mesterházy.
Közös kampánystratégiával vág neki a választásoknak és a 106 egyéni választókerületben is közös kampánystábokat működtet majd az MSZP és az Együtt–PM szövetség – mondta el Mesterházy Attila csütörtök este az InfoRádió Aréna című műsorában. A szocialisták az Együtt–PM-mel kötött megállapodás után várhatóan még négy egyéni körzetet és listás helyeket adhatnak át a többi baloldali ellenzéki pártnak.
A Demokratikus Koalíció (DK) véleménye szerint az MSZP és az Együtt 2014–PM csütörtöki megállapodásával a teljes körű ellenzéki összefogás ügye egyelőre elbukott – közölte Gyurcsány Ferenc csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.
Az MSZP és az Együtt–PM szövetség egyezsége alapján a szocialisták feladata, hogy tárgyaljanak Gyurcsány Ferenc Demokratikus Koalíciójával – közölte Bajnai Gordon szombati, budapesti sajtótájékoztatóján, hozzátéve: ha megállapodnak, pártja támogatja az egyéni választókerületekben közös jelöltként induló DK-s politikusokat.
Szerető Szabolcs a Magyar Nemzet szombati vezércikkében úgy fogalmazott: sokaknak fáj az ellenzéki összeborulás, de „leginkább azoknak, akik kimaradtak vagy kimaradva érzik magukat valamiből” – utalva ezzel főként Gyurcsány Ferencre és pártjára.