Elszálltak a balliberális remények?

Szeptember–októberben is elmaradt a balliberális áttörés az időközi önkormányzati választásokon.

Kovács András
2013. 10. 14. 17:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hónapok óta nem látott izgalmakat hoztak a szeptemberi időközi önkormányzati választások, amelyek közül a bajai októberre is áthúzódott. A balliberális oldal számára a legfőbb tét az volt, hogy sikerül-e legalább két nagyvárosban nyerniük, így bizonyítva be azt, hogy reális az esélye a 2014. tavaszi változásnak. A kormánypártoknak a status quo megőrzése volt a legfontosabb, amit összességében sikerült is elérniük.

Szeptemberben nyolc településen tartottak időközi választást, ebből három volt tízezer főnél népesebb városban. Összesen 10 020 fő élhetett volna az állampolgári jogával, közülük 3677-en járultak az urnákhoz, ami 37,39 százalékos részvételi aránynak felel meg. A legnagyobb arányban Bekölcén (71,2 százalék) szavaztak, a legkisebb aktivitás Vácott (30,58 százalék) volt. A részvételi arányt egyértelműen a nagyvárosokban tartott voksolások nyomták le, ahol csupán 30 százalékos volt az aktivitás.

Szigetszentmiklóson szeptember 1-jén voksolhattak az állampolgárok a 8-as számú választókerületben, amelyben a baloldalnak nagyon komoly hagyományai voltak. Az MSZP például a 2010-es önkormányzati választáson a megyei listás voksok alapján diadalmaskodott a körzetben. A városban először állt fel közösen a Gyurcsány–Bajnai–Mesterházy-szövetség, és a várakozásoknak megfelelően a jelöltjük simán diadalmaskodott. A Fidesz–KDNP támogatottsága 30 százalék volt a választókerületben, ami megfelelt a 2002-es és 2006-os országgyűlési választáson elért eredményüknek.

Egy héttel később Vácott a jobbközép kormánypártok visszavágásra készültek, a balliberálisok folytatták volna a győzelmi sorozatukat. A voksolást egy belvárosi körzetben tartották, amely jobboldali többségűnek volt tekinthető. Az MSZP és a DK közösen indult, ennek ellenére a FideszKDNP simán diadalmaskodott, így véget ért a baloldal „diadalmenete”. A Duna-parti városban a kormánypártoknak egy, a Fideszből kilépett politikus okozott veszteséget, de a balliberális oldal így sem tudta elérni 2002-es és 2006-os eredményét.

Szeptember 22-én Baján az ellenzéki pártok a Jobbik és az LMP kivételével ismételten összefogtak, és gyakorlatilag mindent bevetettek, hogy egy billegő választókerületben sikerüljön megszerezni az első helyet. A választókerületben megfordult Mesterházy Attila, Bajnai Gordon és Gyurcsány Ferenc is. Szeptemberben a Fidesz-jelöltje győzött, de az ellenzéki pártok fellebbezése miatt a Kecskeméti Törvényszék a 32-es számú szavazókörben ismétlésre kötelezte a pártokat. Október 13-án ismételten a kormánypárt diadalmaskodott, ráadásul nagyobb fölénnyel, mint szeptember 22-én.

Az ellenzéki pártok a bajai választásnak óriási tétet tulajdonítottak, mindent bevetettek a győzelem érdekében, de így is viszonylag simán vereséget szenvedtek. A körzetben a Fidesz 47 százalékos eredménye egyértelműen megfelelt a közvélemény-kutatásokban mért adatoknak, míg a baloldal által elért több mint 41 százalék többek között annak köszönhető, hogy az összes erőforrásukat erre a választókerületre összpontosították. A baloldal számára a győzelem a dél-alföldi városban komoly lendületet adhatott volna a közeljövőre, de ezt a mostani kudarcot nehéz lesz feldolgozniuk, ráadásul novemberben Békéscsabán és Fóton tartanak fontos időközi választást.

A többi voksoláson nem meglepő módon ismételten a független jelöltek domináltak, ráadásul két faluban még kihívója sem akadt a polgármesterjelöltnek. A pártok versenyét egyértelműen a Fidesz–KDNP nyerte meg, míg a baloldal csak annak örülhetett, hogy egy feléjük hajló körzetben sikerült megszerezniük az első helyet. Messzemenő következtetéseket továbbra sem érdemes levonni, de annyi bizonyos, hogy a 2014-es választás továbbra sem tekinthető eldöntöttnek. Úgy tűnik, a baloldal képes lesz hozni a 2002-ben és 2006-ban megnyert körzeteit, ami igaz a jobboldalra is, így a végső döntést a billegő kerületek hozhatják meg.

 

A júliusban tartott időközi választásokon csupán független jelöltek szálltak ringbe, bár csak két kisebb településen járulhattak az urnákhoz a választók. A voksolások közel 70 százalékos részvételi arányt hoztak, ami azt mutatja, hogy ha helyi ügyekről van szó, az emberek egyáltalán nem nevezhetők fásultnak.

 

Júniusban sem rúgtak labdába a balliberális ellenzéki pártok az időközi önkormányzati választásokon. A Fidesz–KDNP szövetség egy tízezer fő fölötti településen diadalmaskodott, a Jobbik pedig egy Budapest környéki városban végzett az első helyen.

 

Májusban is súlyos vereségbe futott bele a balliberális ellenzék az időközi önkormányzati választásokon, ráadásul a stabil baloldali hagyományokkal rendelkező Komlón éppen csak sikerült átlépniük a 30 százalékot. A kistelepüléseken még mutatóban sem lehetett találkozni az MSZP, az Együtt 2014 vagy éppen a DK jelöltjeivel.

 

A függetlenek és a Fidesz–KDNP jelöltjeinek fölényével zárultak az áprilisi időközi önkormányzati választások, amelyeken a szocialisták csupán annak örülhettek, hogy összesítésben megelőzték a Jobbikot. A kormánypártok iránti bizalom meglétét jól mutatja, hogy azokon a voksolásokon is az első helyen végeztek, amelyeken a részvételi arány jóval 50 százalék fölött volt.

 

Kormánypárti és független jelöltek győzelmével zárultak a márciusi időközi önkormányzati választások. A Fidesz–KDNP számára a szentendrei és a dunakeszi siker bír a legnagyobb jelentőséggel, mivel utóbbi településen még növelni is tudták a 2010-es szavazóbázisukat. Az ellenzéki erők súlyos vereséget szenvedtek, így tovább folytatódhat a belháború a politikának azon a térfelén.

 

Rendkívül magas aktivitás mellett zajlottak le a februári időközi helyhatósági választások, amelyeken csak független jelöltek indultak, a parlamenti pártok nem rúgtak labdába. A korábbi évekkel szemben egy sikeres népszavazást is lebonyolítottak a Fejér megyei Óbarokon, Pázmándon pedig kiderült, hogy durva lejáratókampánnyal semmire sem lehet menni.

 

Szintén a független jelöltek uralták a januári időközi önkormányzati választásokat. A baloldaliak újabb pofonokba szaladtak bele, míg a kormánypártok egy olyan településen győztek, ahol korábban nem sok babér termett nekik. Gyömrőn egy érvénytelen népszavazást is lebonyolítottak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.