Kocsis Máté, a Fidesz kommunikációs igazgatója az Országgyűlés Portik–Laborc-találkozókat vizsgáló ténymegállapító albizottsága pénteki ülésének szünetében nyilatkozott újságíróknak. A tanácskozás napirendjén a bizottság munkáját lezáró jelentés elfogadása szerepel.
A testület fideszes tagja kifejtette: a bizottság munkája során meghallgatott titkosszolgálati vezetőket is, akik egyhangúan úgy nyilatkoztak, hogy Laborc Sándor a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójaként helytelenül, szabálytalanul és törvénytelenül járt el, amikor az alvilág egyik ismert figurájával, Portik Tamással találkozott, hiszen a nyilvánosságra hozott jegyzőkönyvek tanúbizonysága alapján Laborc arra tett utalásokat Portiknak, miként lehetne közéleti szereplőket, bírákat, ügyészeket kompromittálni.
Kocsis annyit előlegezett meg a jelentésből, hogy várhatóan több ponton is kitér majd arra: 2008-ban Laborc Sándor és más titkosszolgálati vezetők a belső szabályzatoktól eltérően kezelték ezt az ügyet. Hozzátette, szerinte kötelességük, hogy a jelentést elküldjék a nyomozó hatóságoknak. Azt is mondta, az új Országgyűlés megalakulása után érdemes lenne tovább vizsgálni parlamenti bizottságban az alvilág és a titkosszolgálatok korábbi „egymáshoz kapcsolódását”.
A Portik Tamáshoz köthető Energol Rt. titkosszolgálati hátteréről is tárgyalt a parlament nemzetbiztonsági bizottsága. A cég és a szolgálatok kapcsolatát a Belügyminisztérium vizsgálja – értesült a Magyar Nemzet.
Az már korábban ismertté vált, hogy az olajmaffiózó 2008-ban többször egyeztetett a Nemzetbiztonsági Hivatal főigazgatójával, Laborc Sándorral. Portik kiváló szocialista kapcsolatairól is beszámolt Laborcnak, és azt is tudatta vele, hogy pénzzel támogatott MSZP-s köröket.
A Magyar Nemzet információi szerint Portik Tamás a Nemzetbiztonsági Hivatal mellett a Katonai Biztonsági Hivatallal is szoros kapcsolatban állt. A lap úgy tudja, az Energol Rt.-t a katonai titkosszolgálat fedőcégeként alapították – erről még 2000-ben Sándor István, a Központi Bűnüldözési Igazgatóság egykori főnyomozója is beszélt.
Összegzése szerint a Portik–Laborc-ügy momentumai azt a gyanút erősítik, hogy a Gyurcsány Ferenc vezette kormányok idején a titkosszolgálatokat, „akár az alvilággal karöltve is”, politikai célokra használhatták.
Nemzetbiztonsági szálak
Az Alkotmányvédelmi Hivatal április 25-én oldotta fel a Portik Tamás és Laborc Sándor közötti két megbeszélésről készült hangfelvétel titkosságát. Az anonimizált leiratokat feltették az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának honlapjára.
A dokumentumok alapján 2008-ban két alkalommal találkozott egymással Portik Tamás és Laborc Sándor, két másik ember társaságában. A megbeszéléseken készült hangfelvételek szerint Laborc a Portiktól származó, közéleti szereplőkre terhelő információkat a nyilvánosság előtt akarta felhasználni. A hangfelvételek leirataiból kiderült, Portik félt attól, hogy 2010-ben a baloldal elveszti a választásokat, és mindent megtett volna, amit kérnek tőle.