Így verte át saját volt párttársait Gyurcsány

Miközben „naponta tett hűségesküt az MSZP-nek”, már régen kidolgozta a pártszakítás tervét Gyurcsány Ferenc – mondta el a DK elődjének alapítója.

MNO
2014. 07. 30. 12:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Takács azt mondta: a pártalapítást a Gyurcsány jogászától kapott forgatókönyv alapján hajtotta végre a volt szocialista kormányfő kérésére akkor, amikor a volt kormányfő még tagadta, hogy új pártot készül alapítani, és – ahogy Takács korábban fogalmazott – „naponta tett hűségesküt az MSZP-nek”.

Gyurcsány 2010 októberében még az MSZP-n belüli platformként alapította meg a Demokratikus Koalíciót, állítólag azért, hogy segítségével „szexivé és trendivé” tegye az MSZP-t, amely összefogná az Orbán-kormány ellenzékét. Bár egy novemberi budaörsi fórumon már elejtette, hogy szívesen párttá szervezné a DK-t, ezt két nappal később már letagadta, mondván: nem az MSZP helyett, hanem az MSZP-ből akar új pártot építeni, amely így egy nagy, baloldali gyűjtőpárt lehetne. Egy év huzakodás után azonban szembemenve korábbi álláspontjával élére állt a Demokrata Párt alapjain az MSZP-ből átcsábított saját híveivel párttá szervezett DK-nak.

Ugyanis miközben 2011 elején szinte naponta hangoztatta, hogy nem pártszakadás, hanem az MSZP megreformálása a célja – mondta ezt azzal a párttal kapcsolatban, amelynek ekkoriban még a tagjai és a vezetői egyaránt erőteljesen berzenkedtek a volt kormányfő személyétől – Gyurcsány Ferenc február elején felkérte Takács Istvánt, akit a KISZ utódszervezetéből, a Demiszből is ismert, hogy – ahogy Takács fogalmazott, strómanként – alapítsa meg a Demokrata Pártot. Takács elmondta, hogy Gyurcsány ezzel készítette elő a terepet a későbbi DK-nak, miután az MSZP-ben végsőkig feszítette a húrt az akkori vezetésnél, hogy ne neki kelljen szakítania, hanem „kitaszított áldozatként távozhasson”. Ismert, Gyurcsány Ferenc még alig egy héttel a DK megalapítása előtt is aláírta azt a nyilatkozatot, hogy az MSZP-n belül akar politizálni.

Végül egy évvel a platformalapítás után, 2011 október 22-én jelentette be, hogy „új, nyugatos, balközép pártot” hoznak létre Demokratikus Koalíció néven, és új frakciót is alakítanak – az MSZP-ből a volt kormányfővel együtt távozó híveivel. Ugyan Gyurcsány Ferenc ekkor azt mondta, hogy „fegyvertársaknak” tekintik majd a szocialistákat, ennek ellenére folytatta az MSZP bomlasztását, amit – Takács elmondása szerint – még a pártszakítás alatt kezdett, sőt Mesterházy Attila kísérletét is elkaszálta arra, hogy az akkori pártelnök a gyurcsányi örökségtől megszabadulva megújítsa az MSZP-t.

Takács István, a DK elődjének a megalapítója ugyanakkor a Heti Válasznak adott interjújában nemrég azt is elmondta: őt később a jelenlegi pártigazgató, Varju László kivásárolta, majd azért cserébe, hogy hallgatott Gyurcsány 2011-es pártszakítási céljairól és a DK létrejöttének körülményeiről, éveken keresztül fizetést kapott tőlük mint a párt országgyűlési csoportjának alkalmazottja, bár ezért munkát nem vártak el tőle. A DK az ügy kirobbanása után közölte: ők továbbra is megbíznak Gyurcsányban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.